Čierna Hora > Letná dovolenka pri mori

Celá naša rodina je typ “morská”. Milujeme aj hory s lesmi, ale v lete sa túžime aspoň na chvíľu nechať unášať vlnami, hrabať sa v piesku či kamienkoch a konzumovať čerstvé morské potvorky. Chystáte sa tento rok na dovču k moru? Ak sa hýbu vaše myšlienky smerom k Balkánu, čo takto pozrieť na mapu a overiť si o koľko ďalej by ste to mali do Čiernej Hory? Nás si získala predovšetkým rozmanitosťou – nádhernou horskou prírodou a zároveň tyrkysovými plážami. A aj faktom, že si tu môžete viac vyhodiť z kopýtka, pretože je lacnejšia než ktorákoľvek z klasických letných destinácií ;)

DSC_2540Na rozdiel od Chorvátska tu našincov (zatiaľ) veľa nestretnete, dovolenkovať sem chodia najmä rodiny zo Srbska, Kosova a Albánska. Z našej skúsenosti sú černohorci otvorení ľudia, zbožňujú deti a vždy sa s vami radi porozprávajú. Kuchyňa obsahuje typické jedlá ako pljeskavica, lignje na žaru, chobotnice, ryby ale napríklad aj plnené pečivo z lístkového cesta – burek. Tie tu predávajú v miestnych pekárniach (pekara) a bývajú plnené mletým mäsom, špenátom alebo údenou fetou. Na plážach vám budú rezonovať v ušiach slová ako kukuruza (varená kukurica), krofnice (malé šišky) či krofne (veľké plnené šišky), z ktorých prvé menované sa stalo (hneď po zmrzline) najobľúbenejším snackom našich detí. No a na večer ochutnajte typické odrody vína Vranac a Krstač.

Kde sa nám najviac páčilo:

 1. Skadarské jazero. Tento výlet bol jedným z najkrajších, čo sme zažili. Samotné jazero je vyhlásené za národný park a dostanete sa naň len s niektorou zo spoločností, ktoré vyrážajú z mesta Virpazar. Tu si môžete buď požičať kajak alebo zvoliť plavbu loďou po jazere. Na základe recenzií sme vybrali spoločnosť Golden Frog, ktorá využíva malú drevenú loďku – veľkým lodiam plných turistických zájazdov sme sa chceli vyhnúť oblúkom. Z tejto sme mali parádny výhľad na okolité hory, dotýkali sa lekien na hladine a deti cez ďalekohľad pozorovali vtáčiky žijúce v tejto najväčšej európskej vtáčej rezervácii. Dĺžka cesty sa dá vopred dohodnúť, my sme si neboli istí koľko decká zvládnu, takže sme sa rozhodli až na palube a trvala nakoniec zhruba 1,5h. Cena 25 eur/ hodinu bola v tomto prípade plne využitá – mali sme loďku len pre seba, pripravené malé občerstvenie, odborný výklad a najmä milú sprievodkyňu Ivanu, ktorá sa ochotne venovala našim neodbytným drobcom. So staršími deťmi odporúčame zostať na jazere dlhšie a využiť možnosť okúpať sa v jeho príjemne teplej vode.DSC_2754DSC_2790
 2. Kotorský záliv alebo Boka Kotorska býva často (hoci trochu nesprávne) nazývaná aj najjužnejším európskym fjordom. Keď sa tu ocitnete, rýchlo pochopíte prečo – severský feeling sa k vám dostaví hneď ako zájdete za roh od mesta Herceg Novi a uvidíte týčiace sa hory s morom pripomínajúcim svojou pokojnou hladinou niektoré z ľadovcových jazier. Najzaujímavejšími sú podľa nás Kotor a Perast, pričom Perast má u mňa osobne pár bodov navyše za malebnosť. (A aj za kids-friendly reštauráciu s malým detským ihriskom a výhľadom na more). V Kotore sa vraj oplatí výšľap nad mesto k pevnosti San Giovanni, odkiaľ máte výhľad na celý záliv ako na dlani. Bolo mi fakt ľúto, že sme ho nakoniec neabsolvovali, ale tak to už občas pri cestovaní s deťmi chodí – plán je pekná vec, deti sú realita. Jedno akurát spalo v kočíku a druhé by sme pri predstave šlapania viac než 5000! schodov museli niesť pomernú časť cesty na rukách, čo sa nám pri 36 stupňoch nejavilo ako top zážitok.IMG_6107 (Edited)DSC_3062
 3. Budva a jej staré mesto nám naozaj učarovali. V malých uličkách  sa budete radi strácať akurát dajte pozor, nech to vaše deti nevezmú doslova :) Výhoda tohoto je blízkosť pekného mesta s obchodmi, pešou zónou s lunaparkom a parčíkom plným zelene. Na jeho konci tesne pred vstupom do starého mesta sa deti vyjašili na malom ihrisku hneď vedľa reštaurácie The Old Fisherman’s Pub.DSC_3220DSC_3242DSC_3204
 4. Pláže – vyskúšali sme ich mnoho a snáď len na jednej sme boli za celý čas 2x. Hneď za hranicami s Chorvátskom, v spomínanom Kotorskom zálive sú pláže skôr malé, kamienkové ale s okúzľujúcou scenériou. Nám sa zapáčila pláž tesne pred mestečkom Ljuta, kde sme len odparkovali auto pri krajnici a hodili sa do vody. Podobné tu nájdete za každou zákrutou, čiže keď uvidíte medzi dedinkami parkovať miestnych, vedzte, že pláž je neďaleko. Pod Tivatom na Luštickom poloostrove sme skúsili pieskovú pláž Plavi Horizont, ktorá je skvelá pre rodiny s deťmi, voda je čistá, plytká a poskytuje zázemie aj s reštauráciou. Smerom na juh si môžete vyberať z menších pláží – príjemná štrková je v mestečku Pržno  odkiaľ si môžete spraviť príjemnú prechádzku cez les až k ikonickému mestečku s hotelom=ostrovom Sveti Stefan. Cestou miniete dve najkrajšie pláže ostrova, na ktoré majú prístup hostia rovnomenného hotela (alebo ktokoľvek iný ochotný si zaplatiť 120 eur/slnečník+lehátka ;)). Blízko mesta Petrovac sme oddychovali pri krásnej kamienkovej pláži Lučice ukrytej v zelenom oblúku cyprusov a borovíc. Ak máte vy (a hlavne vaše ratolesti) radi dlhé pláže s množstvom piesku, zamierte až k albánskym hraniciam k mestu Ulcinj na 12km dlhú Velika Plaža.DSC_3010DSC_2643DSC_3099
 5. Kemping – tento bod je tu hlavne preto, lebo sme si prvýkrát na vlastnej koži vyskúšali stanovačku s malými deťmi. Nie je to úplne “naša šálka”, ale náhoda zariadila, aby som objavila stránky kempu Bartula My Olive Garden a vedela som, že aspoň pár nocí v stane tu chcem zažiť. Prostredie bolo nádherné – len zopár stanov uprostred hôr medzi olivovníkmi a figovníkmi, s občasnými zvieracími návštevníkmi (korytnačka, krava..) a priateľskými majiteľmi. Ak máte chuť niekde stráviť pár nocí pod stanom a oddýchnuť si, toto je skvelá voľba. Z kempu vedie pešia trasa do mestečka Stari Bar.Na túto vychádzku sme sa veľmi tešili, ale nájsť správnu cestu bolo nad naše sily, a tak sme po hodine lozenia po skalách snahu vzdali. Po zdolaní trochu krkolomnej cesty sme sa aspoň okúpali v malom jazierku na rieke, kde mali deti možnosť pozorovať žaby vo všetkých vývojových štádiách.IMG_6305IMG_6327IMG_6339

Našim pôvodnym plánom bolo absolvovať aj výlet spojený s ľahkou túrou v pohorí Durmitornepočítali sme však s veľkým teplotným rozdielom v horách (10-15 stupňov), na ktorý sme žiaľ neboli vybavení. Aspoň nám takto zostala časť krajiny, pre ktorú sa oplatí s deťmi (zrejme až keď budú staršie) opäť vycestovať. Napríklad na rafting v fascinujúcom kaňone rieky Tara. ktorý je druhým najhlbším kaňonom na svete po Grand Canyone. Jedným z ďaľších cieľov turistov je Národný park Biogradska Gora, ktorý zahŕňa 1600 hektárov pralesa. Priaznivci kultúrnych pamiatok zas iste neobídu do skaly zasadený kláštor Ostrog.

DOPRAVA: Po minuloročnej dovolenke v Toskánsku sme sa aj tento rok pomerne rýchlo rozhodli ísť na letnú dovolenku (na 2týždne) niekam autom. Zároveň sme ju chceli mať čo najviac pohodovú, takže napríklad už samotnú cestu sme neplánovali na noc ale cez deň. Tým pádom sme neboli vôbec unavení a mohli sme sa kochať nádhernými výhľadmi a prírodou naokolo. Cestou tam sme strávili pár leňošiacich dní a nocí v chorvátskej Crikvenici a cestou naspäť sme už len ozaj prespali na noc v dedinke neďaleko Zadaru.

Vzdialenosť z Prahy do Čiernej Hory je zhruba 1400 km, absolvovali sme ju po trase Slovensko-Maďarsko-Chorvátsko. Alternatívne trasy vedú buď cez Rakúsko a Slovinsko, prípadne cez Maďarsko, kúsok Chorvátska a Bosnu a Hercegovinu. O tej sme ale počuli veľa negatív smerom ku kvalite ciest a nie príliš asertívnym šoférom v Bosne.

Môžete samozrejme zvoliť aj leteckú dopravu, priame lety do hlavného mesta Podgorica nájdete najbližšie z Prahy, Viedne a Budapešti. Veľa ľudí tiež volí možnosť priletieť do Dubrovníka, zostať zopár dní v meste a následne sa presunúť – do Čiernej Hory je to len slabá hodinka cesty autom.DSC_2842.JPGUBYTKO: Základňu sme zvolili v mestečku Sutomore, odkiaľ sme vyrážali na výlety do všetkých strán. Ubytovanie nebol žiaden luxus, skôr jednoduché, čisté a najmä poskytovalo všetko potrebné pre pobyt s malými deťmi (napríklad aj detskú stoličku a postieľku na spanie v cene). Našim chalanom sa aj tak najviac rátal bazén za domom a detské ihrisko pred domom :)

V samotnom meste sme netrávili veľa času – je to klasické turistické miesto, podvečer s promenádou plnou disko hudby, zmrzlinových stánkov a farebných blikajúcich atrakcií pre deti. Ale ak by ste sa úplnou náhodou rozhodli predsa sem zájsť, napíšte mi, pošlem vám link. Ak ste dobrodružníci, nájdite si ubytovanie až na mieste –  všímajte si vývesky SOBE/APARTMANI pred domami, takto označené mávajú zvyčajne voľné kapacity. No a potom už vyššie spomenutý kemp, ten odporúčam všetkými desiatimi :)

CENY: Benzín z Prahy do Sutomore 4 nádrže, diaľničné poplatky vrátane známok cca 70 eur. Tunel Podgorica-Sutomore 2.5 eur/jednosmerný, kompa Kamenari-Lepetane 4,50 eur/jeden smer. Jedlo v reštaurácii v priemere 6 eur, morské plody 8-13 eur. Ceny v obchodoch a pekárniach: chlieb 0,60 eur, voda (1,5 l) 0,50 eur, burek 1 eur, kukurica na pláži 1-2 eur. Plážový set (slnečník + 2 lehátka) závisia od miesta – na juhu 5 eur, v Budve a vyššie nájdete aj za 20 eur.

Tak ako, zapáčilo sa vám Montenegro?

Tip: Zaujala vás predstava dovolenky v Čiernej Hore, no predsa by ste radšej išli cez cestovku? Žiaden problém. Tu nájdete prehľad zájazdov od viacerých cestovných kancelárii.

5 thoughts on “Čierna Hora > Letná dovolenka pri mori

 1. Joj krásnu dovolenku ste si urobili, vidieť to aj z fotiek, aký ste tam boli spokojní :-) Inak, len tak mimochodom, stan ste mali vlastný, alebo ich požičiavajú v tom kempe?
  Marianna

  Páči sa mi

  • Dakujeme,naozaj sme boli spokojni.Stan sme mali vlastny (teda pozicany ale doviezli sme si ho),no v kempe aj poziciavaju.A tento rok tam dokonca otvorili aj taku malu chatrc,ktora sa da prenajat tiez-info maju na ich FB.

   Páči sa mi

 2. Spätné upozornenie: 2018 -> 2019 – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.