Prečítané leto > 1.týždeň – O prázdninách / O lete

Hneď na úvod sa musím priznať, že u nás tie prázdniny natoľko nepociťujeme. keďže s mojou prácou ani Tobiho škôlkou to nie je vec pravidelná a každodenná. Dá sa teda povedať, že my máme prázdniny akýkoľvek deň, kedy nemáme žiadne povinnosti a len samé radosti si môžeme plánovať.

Ale leto, to už je iná vec – leto je práve tu a teraz, a my sme sa rodinne rozhodli ho začať hneď dovolenkou (nielen) pri mori.Keďže časť našich dní v Čiernej Hore (o ktorej na blogu pribudne v najbližších dňoch samostatný článok – stay tuned!) sa odohráva na pláži, premýšľala som nad letnou knihou, ktorá by bola taká že do koča aj do voza (teda aj do plážovej tašky) – na trochu čítania, trochu zábavy a aj trochu učenia sa. A myslím, že Montessori Aktivity pre deti to všetko spĺňa na 110%. No veď posúďte sami!Veľmi stručne ku knihe ako celku. Už názov napovedá, že jej obsah je tvorený v súlade s Montessori pedagogikou, ktorej základom je nechať dieťa pozorovať, skúmať a objavovať svet hravou formou. Obsahuje kapitoly Svet okolo nás, Zvieratá a hmyz a Čas, určená veku 4-7, no určite ju môžete otvoriť aj s menšími deťmi (u nás je v kurze momentálne s 21m a onedlho 4r). V každej z nich potom nájdete kopec aktivít – niekde je to vystrihovačka, inde návod na výrobu sopky alebo doplnenie zvieratiek za pomoci samolepiek, ktoré sú na konci knižky. Keď som ju držala prvýkrát v ruke, osobne ma najviac prekvapilo, že je vlastne celá čiernobiela. Po čase som si na to zvykla a hoci moje deti ešte nie sú vo veku, kedy by vždy obrázky vymaľovali v súlade s realitou, aj na tomto sa veľa učia. Nehovoriac o tom, že kreslenie a vymaľovávanie je k čítaniu výborná pridružená aktivita.

Už som to tu niekde spomínala, moje deti milujú more a pláže. Je im jedno či je piesok či kamene, veľké vlny alebo voda tichá ako v jazere, vždy je to aktivita nr.1. Plávajú, skáču do vĺn, stavajú pieskové mestá, zbierajú kýbliky plné kamienkov. A s touto knižkou je to ešte o niečo vyšší level. Keď som Tobimu ukázala dvojstranu s názvom “Na pláži”, ani som nestihla prečítať popis a hneď utekal priniesť všetky svoje naškrečkované mušličky, kamienky a iné poklady, ktoré si celý minulý týždeň odkladal kade-tade po vreckách. Intuitívne pochopil, že knižka mu pomôže rozoznať čo sme našli, pomenovať si čo je čo a prípadne aj doplniť čo v tu chýba. Napríklad kúsky kachličiek či polámané bambusové tyčky, zrejme zo slnečníkov. Táto kapitola mala teda veľký úspech a každý deň nám k nej pribudlo niečo nové, čo sme mohli hľadať, zbierať, skúmať.Ako hneď ďaľšia letná, teda plážová dvojstrana sa mi v knižke hodilo rozdeľovanie kamienkov podľa veľkosti a farby – no nemusí zostať len pri tom – u nás sa aj počítalo, stavali sa veže, tvorili písmenká a slová. A aj sme si z nich vyrobili také malé súkromné more, vo fľaši. Ale tým to zďaleka nekončí. Máme sa tu krásne, je teplo, na oblohe ani mráčik – poďho odhaliť kapitolu o ročných obdobiach a počasí, ku ktorej si Tobi aj povyfarboval obrázky s vhodným oblečením. Alebo to sme vám tak akurát jedli na deke pomaranče, čo mali nekonečne veľa kôstok -a aha, kapitolka s názvom Semená nalistovaná ako na zavolanie!

Veru, od čítania cez písanie a matematiku až po prírodopis, a to všetko prosím pekne z pohodlia rozličných černohorský pláží. Hravo, nenútene, s radosťou.

Ešte tu niekto pochybuje o tom, že knihy nepatria na cesty?:)

 

One thought on “Prečítané leto > 1.týždeň – O prázdninách / O lete

  1. Spätné upozornenie: Sumar 1. tyzdna PL – Prečítané leto

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.