Južná Afrika s deťmi – na čo sa pripraviť?

Nie je Afrika ako Afrika. Otvorene – JAR bude podľa všetkého najmenej “africká” krajina z celého kontinentu – je jednou z najbohatších a aj najvyspelejších. Možno práve z týchto dôvodov sa na zahraničných stránkach objavuje v rebríčkoch TOP family-friendly krajín na cestovanie na popredných priečkach. No a keď si pozriete čo táto obrovská krajina ponúka, neviem neviem či nájdete len tak ľahko konkurenciu.

Hory? Majú. More? Tiež. Dobré jedlo a víno? Na zdravie, dajte si! Safari a zvieratá? Áno. Divoká príroda? Jasné. Moderné veľkomestá? Hneď niekoľko. No povedzte, čo viac by ste chceli?

img_44884624512347966323883.jpg

CESTA

Jednou z prvých vecí, s ktorou sme museli pred cestou počítať je vybavenie víz – my Slováci máme vízovú povinnosť aj na turistické cesty. Občania ČR majú v tomto väčšie šťastie, víza na turistické cesty do 90 dní nepotrebujú. Keďže dlhodobo žijeme v Prahe, mohli sme si o ne zažiadať na tunajšej ambasáde. Pre občanov SR je totiž najbližšia vo Viedni. Na sprocesovanie od žiadosti po vystavenie počítajte 7-10 dní. Čo sa týka pozývacieho listu, vydá vám ho aj hotel či airbnb host, dokonca čo som sa pýtala tu na ambsáde, tak ho ani formálne nepotrebujú a stačí im vidieť potvrdenie o zaplatení ubytovania. Pre deti je nutný preklad rodného listu do angličtiny a vziať ho potom aj na cestu so sebou.

Letieť môžete z Prahy, Viedne i Košíc, najčastejšie s jedným prestupom. My sme zvolili let Viedeň-Londýn-Johannesburg. Cenovo vychádzal v tom čase najlepšie (pre rodinu tj 2 dospelí+2deti+infant cca 45.000 Kč / 1750 Eur) a čo bolo pre nás kľúčové, išlo o nočný let. S chalanmi by nám to asi bolo jedno, oni sa už v lietadle rôzne prezabávajú aj cez deň ale predstava 11h letu s polročným vrtiacim sa klbkom…keď môže celý let prespať? Navyše keď pôjde o prvý dlhý let v jej živote? Rozhodnutie bolo jasné. Z tohoto pohľadu a hlavne z dôvodu časového pásma (GMT+2) je to super – deti noc prespia a ráno sa prebudia v cieli.

img_40188569503010508653133.jpg

Nám sa to naozaj podarilo, aj keď sme museli vychytať miesta. Totiž, ukázalo sa, že skĺbiť detskú postieľku (tzv. baby bassinett) v lietadle s usadením ostatných členov rodiny pohodlne bol dosť oriešok. Prvý let sme sedeli na prednej 4-ke, čo nám umožnilo dostať sa k postieľke ale už nám nedošlo, že kvôli sklápacím monitorom sú postranné rúčky v lietadle pevné. Teda žiadna pohoda pre deti na spanie. Kvôli bezpečnosti zas nemohli spať na zemi, hoci priestor by na to bol a aby ste aj vy vedeli prečo to je – bolo nám povedané, že v prípade náhleho poklesu kyslíku by boli deti na podlahe najviac ohrozené. Takže cestu naspať sme boli rozumnejší – bookli sme len jedno miesto pri baby bassinete a v rade za ním tri miesta s jedným medzi voľným – tipovali sme, že pokiaľ nebude let totálne plný, toto miesto zostane voľné – a tak aj bolo.img_40385283432477326530800.jpg

Takýto košíček sme v lietadle mali možnosť využiť prvýkrát a vďaka Bohu zaň! Síce sa dnu Šarli zmestila len tak tak (v čase letu 6,5m a 8kg/68cm) ale naozaj spala perfektne a pohodlne a aj ja som mala voľné ruky. Jediné mínus vidím v tom, že pri každej turbulencii s oznámením zapnutia pásu je nutné bábo z postieľky vybrať a pripútať – samozrejme, že sa pri vyťahovaní zobudila a nebola príliš šťastná. Ale predpisy sú predpisy. Hoci vtedy raz keď pilot zapol svetlo pri jemnej turbulencii a ja som dieťa loptne vybrala,pripútala k sebe,začala ukľudňovať…a on po ďaľších 30s svetlo vypol…vtedy som videla trochu na červeno, priznávam.

Tip: Pri plánovaní dlhých letov s bábätkom si vopred overte dostupnosť detskej postieľky aj aké má daná spoločnosť váhovo-dĺžkovo-vekové obmedzenie.

KLÍMA

Ani nemusíte byť odborníkom na geografiu, aby ste vedeli, že na južnej pologuli majú ročné obdobia otočené. Našu zimu sme teda nechali doma a preniesli sme sa do leta. Mali sme od 25-33 stupňov, čo bolo na ohriatie sa aj opálenie sa tak akurát. Len treba dávať pozor na silné slnko, natierať krémami s najsilnejším faktorom aj pod mrakom. UV index je tu o dosť vyšší než v strednej Európe uprostred leta. Brať v potaz sa oplatí aj lokálne špecifiká – napríklad Kapské mesto je známe tým, že v ňom veľmi často fúka silný vietor. My sme ho mali príležitosť okúsiť len jeden deň, ale poviem vám, hlava ma z neho bolela poriadne. V Johannesburgu sa zas môžete cítiť trochu unavene a možno vás tiež potrápi hlava – mesto leží v nadmorskej výške 1753 m.n.m a na vyrovnanie výškového rozdielu je potrebné deň-dva vydržať.

KULTÚRA

JAR je považaná za multikulturálnu krajinu s až 11-mi oficiálnymi jazykmi. Angličtina, pozostatok z čias britského kolonializmu, je jedným z nich a nebudete mať problém sa dohovoriť. Z histórie mali najväčší vplyv na chod štátu najprv kolonizátori a neskôr apartheid – rasová segregácia, ktorá rozdeľovala spoločnosť podľa farby pleti až do roku 1994. Za jeho pád bojoval najviac Nelson Mandela, ktorý sa aj stal prvým černoššským prezidentom Južnej Afriky. Preto po celej krajine môžete nachádzať pozostatky ako kolonialistickej architektúry, tak i sochy a pamätníky N.Mandelovi a jeho spolubojovníkov. Mandela je všade :)

Miestni sú veľmi priateľskí, otvorení a malé deti no predovšetkým (biele) bábätká sú tu v kurze. Všetci sa im radi prihovoria, chcú si ich vziať na ruky a snažiť sa rozosmiať. Radi sa tiež povypytujú odkiaľ ste, poradia s výletmi do okolia. Ak sa vám snažia radiť pri parkovaní či ponúknu postrážiť auto na parkovisku, nemyslia to zle – je to ich spôsob ako prísť k peniazom a je na vás, či prikývnete a nejaké drobné im necháte. Ale stalo sa aj že nám zaparkované autá na ulici na kompletku poumývali (hoci sme o to nežiadali a vopred nesúhlasili) a pri nasadaní očakávali odmenu.

ÚROVEŇ

Ako som už spomenula, JAR je najmenej “africká” zo všetkých. Má vybudované kvalitné diaľnice, infraštruktúru, kozmopolitné mestá, vybavené (hlavne súkromné) kliniky, skvelé školy a univerzity. Ako turista tu nebudete mať problém ubytovať sa, najesť, pocestovať. Hoci stále existujú časti miest, kam by ste ako bieli nevkročili (a občas ani autom nezastavili), mnohé z nich sa transformujú a tam kde bolo pár rokov dozadu len ghetto sú dnes kaviarne, reštaurácie, bary, obchody, galérie.

Bohužiaľ, napriek tomu, že koniec apartheidu (1994) mal miestnym napomôcť, v skutočnosti žije v chudobe viac než 55% obyvateľstva. Neprekvapivo, len 1% bielych. Chudobní sú chudobnejší, bohatí ešte bohatší. Nechcem vyznieť rasisticky, ale tak to je – o sociálnej rovnosti tu zatiaľ černosi môžu iba snívať. A práve tieto rozdiely sú tu cítiť i vidieť. Na križovatkách veľkých ciest stoja žobráci pýtajúci drobné alebo snažiaci sa predať čokoľvek. Perá, sekundové lepidlá, šiltovky. V slumoch – štvrtiach pozliepaných z plechových búdok na okrajoch väčších miest žije viac než 20% populácie, čo je pre predstavu zhruba 12 miliónov ľudí. Ale áno, väčšina z nich pracuje, posiela deti do škôl a snaží sa zvýšiť kvalitu svojho života. A ak sa budeme baviť o kriminalite, ktorou je Juhoafrická republika známa, prekvitá práve v týchto oblastiach.

JEDLO A HYGIENA

Tým, že je krajina taká veľká, aj jedlo je rozmanité. Kým v blízkosti Outshoorn, oblasti preslávenej pštrosími farmami vám budú núkať najmä tieto lahôdky, na severe sú to skôr steaky z antilopy či krokodílov a pri pobreží ryby či morské potvorky. V turistických zónach sa nemáte čoho obávať, jedlo sa pripravuje čerstvé a tepelne upravené. Niekde som čítala, že žalúdočnými problémami tu trpí štatisticky omnoho menej ľudí než v Ázii či Egypte ;) Odporúčam však pre istotu piť balenú vodu, hlavne v Cape Town a okolí. Lokáli majú tiež v obľube braai – grilovanie – grill spoty preto nájdete takmer všade a v obchodoch zas všetky potrebné (hoc jednorázové) propriety.

No a ani stravovania s deťmi sa tu netreba báť. Väčšina reštík či kaviarní, čo sme cestou stretli, mala priestor pre deti (záhradu, ihrisko..) alebo ho narýchlo zimprovizovali. Inak všade v ponuke detské menu, hoci často pozostávalo z klasiky typu fish fingers, pizza, cestoviny. Jedlo objednané pre deti vám tu navyše zásadne prinesú k stolu ako prvé – asi aby chúdence deti dlho nehladovali a rodičia sa mohli taktiež v kľude sami najesť ;)

CHOROBY A BEZPEČNOSŤ

Nie je povinné žiadne očkovanie. Pokiaľ ste pred príletom navštívili niektorú zo zemí s výskytom žltej zimnice, bude požadované potvrdenie očkovania v preukaze. Odporúča sa klasický cestovateľský balíček (žltačka A+B, tetanus a brušný týfus), ale to už je na každého rozhodnutí. Šarlota mala v čase letu naočkované iba prvé 4 choroby zo základnej detskej hexy (tj. záškrt, tetanus, čierny kašeľ a haemophilus influenzae typu B.) a nedávali sme sebe ani deťom žiadne očkovania navyše.

Čo sa týka malárie, jediné oblasti považované za malarické sú na severovýchode krajiny pri hraniciach s Mozambikom. V prípade záujmu navštíviť Krugerov park je odporúčaná profylaxia antimalarikami. Avšak veľmi závisí na tom koľko času a ako tu plánujete tráviť. My sme v parku neprenocovávali a v zásade najviac času sme strávili v aute. Boli sme vybavení repelentmi, ale komára sme nestretli ani jedného. V prípade, že by ste chceli s deťmi safari navštíviť na dlhšie a napríklad prenocovať v niektorom z kempov, určite antimalariká zvážte. Celý zvyšok Južnej Afriky je malaria-free.

Aby ste mohli cestovať bezpečne, odporúča sa dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

  • Neprechádzať sa po uliciach v centrách veľkých miest po zotmení.
  • Pri cestách v aute mať zamknuté dvere zvnútra a vytiahnuté okná. (riziko prepadu na križovatkách či stopkách)
  • Nejazdiť mimo veľkých ciest v noci. Aj na diaľniciach je lepšie byť za tmy ostražitý – miestni chodia bežne pešo pri krajnici, aby sa dostali do svojich domovov.
  • Nezastavovať stopárom ani ak by na vás niekto mával o pomoc s pokazeným autom (fingované pokusy o prepady).
  • V prírode dávajte pozor pod nohy, majte pevnú obuv, nepohybujte sa mimo chodníčky (riziko jedovatých plazov)

CENY

Niektoré veci sú v JAR lacnejšie, iné na podobnej úrovni ako u nás. Lacný je benzín ( 20 Kč/0,8 Eur /liter), lokálna zelenina a ovocie ( napr. 6 máng sme kúpili za 20 randov = 32 Kč/1,25 Eur). Podobne drahé je jedlo v reštauráciách, prenájom auta, vnútroštátne lety. Na trochu vyššej cenovej úrovni je napríklad cena za ubytovanie (priemer okolo 100 eur/noc za ubytko v airbnb).

Zhrnutie na záver: Južná Afrika je prekrásna a západy slnka sú tu očarujúce. Je to trochu akoby ste vtesnali celý svet (alebo minimálne Európu) do jednej krajiny. Cestujte zodpovedne a užijete si to aj s deťmi úplne bez problémov!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.