Vôňa paprík, lečo, nakladané uborky, stanovanie na záhrade, škrípanie hádzanárskych tenisiek na ihrisku a pieseň Nyisd ki babám (maďarská svadobná ľudovka).
Drevené kocky, sklenenky, zubná pasta Perlička, kŕmenie labutí v Piešťanoch, prechádzky v Tatrách.
Keď sa povie “leto u starých rodičov”, toto sú moje prvé asociácie. Moji starí rodičia boli vždy veľmi akční a zážitky s nimi intenzívne. U maminých rodičov to boli najčastejšie výlety a spoznávanie rôznych kútov Slovenska spolu s bratom a sesternicou. Z otcovej strany zas vstrebávanie života z dediny na juhu Slovenska a keďže dedko bol hádzanárskym trénerom, gro spomienok mám aj na tréningy a sústredenia na Balatone alebo v Taliansku. Rada na tieto bezstarostné letá spomínam.
Veľa z nich mám navyše zachytených prostredníctvom fotografií, a tak som ich pre deti vyhrabala zo šuflíka a spoločne sme sa nimi preberali. Snažili sme sa rozpoznať jednotlivých členov rodiny a ja som im rozprávala odkiaľ ktorá fotka pochádza. Pôvodný zámer bol vytvoriť rodokmeň, no vzhľadom na našu rozvetvenú rodinu som ho zmenila na koláž fotiek starých rodičov, ich rodičov a prarodičov. Timonovi sa pri tvorení najviac páčilo vyťahovať z kopy také tie staručké fotky s vlnitými okrajmi. No a Tobi mal ako vždy veľa premúdrelých otázok: Prečo bolo vtedy všetko čiernobiele? Kde som bol vtedy ja? Prečo na fotkách nie je ocko? Prečo Opa dnes nemá vlasy, keď tu na fotke má? Mami, a kedy si ty bola bábätko?! :DToto leto je zároveň prvé, ktoré moje deti spolu trávia u starých rodičov samé. Spoločný čas so starými rodičmi si veľmi užívajú a ja som veľmi zvedavá čo si o pár rokov vybavia ako tie najkrajšie spomienky. Prvý samostatný týždeň majú za sebou a tuším, že sa vôbec nenudili. Babka ich zapojila do zbierania zeleniny priamo zo záhradky, kedy sa viac dostalo do brušiek malých hladošov než do kuchyne. Bláznili sa v bazéne a svojsky pomáhali dedovi okolo domu. Ale aj sa vybrali na výlet do bratislavskej ZOO a do Bojníc, kde navštívili zámok aj susednú ZOO a Dinopark.
Môj hlavný tip na výlet so starými rodičmi (alebo aj na rodinný výlet, samozrejme) je areál Živá voda Modrá a susedný Archeoskanzen. Nachádzajú sa v ČR blízko Uherského Hradišťa, zhruba 1,5h od Bratislavy. Skanzen pozostáva z domčekov z obdobia Veľkej Moravy, ktoré predstavujú každodenný život v takejto osade – v jednom si môžu vyskúšať keramiku, v druhom tavenie kovov. Mojim deckám sa tu najviac páčilo hradné opevnenie s bludiskom :) a myslím, že viac si užili celú expozíciu Živá voda. Dozviete sa tu o rastlinách a živočíchoch vo vode i okolo nej v rieke Morave a okolitých vodných tokoch. Viete napríklad ako vyzerá taká Vyza veľká? Keďže architektonicky je budova priamo napojená na jazierko, pod ktorým sa môžete prejsť podvodným tunelom, dostanete sa k pozorovaniu jej obyvateľov (prevažne ryby z regiónu ako kapre, šťuky, sumce, jeseterov a už spomínané vyzy) zblízka. A čo je najlepšie – jazero má časť, ktorá slúži ako prírodné kúpalisko a jedna časť je plytká tak akurát pre malé detičky. Oba areály sú bezbariérové, deti do 6r majú vstup zdarma, dospelí platia 90,-Kč v Živej vode a 80,-Kč v skanzene.
Spoločnosť na všetkých výletoch robila mojim deťom knižka Miffy – U dedka a babky. Na cesty je fajn – malá, tenká a jednoduché ilustrácie Dicka Bruna malým deťom imponujú. Slovenský preklad a prebásnenie mi prídu poslabšie, na druhú stranu príbeh je vlastne popisom situácií, ktoré môžu deti u starých rodičov reálne zažívať (dedko kutí v dielničke, babička štrikuje). Môjho staršieho syna zaujala (hoci ju máme doma už takmer 2 roky!) a aktuálne ju najradšej sám prerozpráva podľa obrázkov a ešte si k nej čo-to povymýšľa. Mladšiemu sa zas zapáčila zajačica Miffy ako postavička, takže možno zopár knižiek ešte predsa zoženiem do domácej knižnice.
No a aby bolo jasné, čítalo sa aj veľa aj mimo témy – na záver pripájam video mojej mamy ako číta deťom rozprávku o Pampúšikovi. A dokonca v ruštine!
Archeoskanzen a Živá voda jsou naše oblíbená místa. A nosící babička je super!
Páči sa miPáči sa mi
Dik,tiez ma milo prekvapila,ze ho nakoniec vyuzila :) Do Archeoskanzenu sa asi este vratime-ked deti trochu podrastu a budu si to obaja viac uzivat.
Páči sa miPáči sa mi