ČR > Kam s deťmi v Prahe / miesta

Ahoj, ideme s deťmi na výlet do Prahy, máš tip kam skočiť?

Podobných správ dostávam za celý rok nespočet. Nevadia mi ani náhodou, naopak, vždy zasypem pýtajúceho sa toľkými nápadmi, že sa hádam ani nedá nevybrať si :) Ale vravím si, už by to chcelo ucelenejší článok. Lenže ono dať celú Prahu do jedného je fakt nemožné, takže z toho spravím takú mini sériu. Nebude toľko o pamiatkach, lebo veď tie si nájdete aj na googli či v bedekri.Všetky tipy, ktoré som sem zahrnula sú vhodné pre deti od cca 1 roku (niektoré aj skôr, v kočíku) do kedy uznáte za vhodné – úprimne netuším napríklad v akom veku sa deti už nehrávajú na ihrisku? Myslím tiež, že si vyberú rovnako prvonávštevníci Prahy tak i ľudia čo ju majú celkom pochodenú, len trebárs tu boli ako bezdetní. A že to je celkom rozdiel, to už asi viete :) Teda, minimálne od veku kedy začnú deti chodiť a potrebujú logicky aj trochu viac vybiť baterky.

V prvom článku sa pozrite spolu so mnou na miesta – teda hlavne múzeá, parky, ihriská a im podobné záležitosti.

IHRISKÁ a spol.

Ak chcete mať najviac možností a informácií, stiahnite si do svojho chytrého telefónu aplikáciu s prehľadom všetkých ihrísk – z českých ja mám najradšej Ven každý den, z celosvetových Playground Buddy. No ak chcete úplne konkrétne tipy na centrum Prahy, scrollujte nižšie.

 • Slovanský ostrov (Žofín) neďaleko Národního divadla – v letnej sezóne je perfektný zážitok skočiť na lodičky/šlapadlá. Môžete vziať aj krpcov, dostanú dokonca i plávaciu vestu, ustrážiť pred skokom do vody si ich však musíte sami :) So šľapaním či veslovaním si to ale užijú viac až tie väčšie. Inak sa tu dá oddýchnuť na lavičke, s menšími vyblbnúť na ihrisku a to všetko s Vltavou za chrbtom. Rovnako v sezóne (zhruba máj-október) tu deti zabaví aj malý vláčik.
 • Střelecký ostrov – nakŕmiť kačky, labute, nechať decká pobehať po parku pri vode v krásnom prostredí. Je tu aj malé ihrisko s drevenými prvkami, skôr pre trochu väčšie deti.
 • Kampa – parčík za Sovovými mlynmi, skôr len tak na behanie ale malé ihrisko tu nájdete tiež (hľadajte WC a rovno nad nimi :)) a priamo pod Karlovým mostom ďaľšie.
 • Dětský ostrov – ak pôjdete na druhý breh približne do úrovne Arbesovo náměstí, nevynechajte tento ostrov s príznačným názvom. Nedávno prešiel rekonštrukciou a ihriská sú na ňom vymakané a pre všetky vekové kategórie.
 • Náplavka – od veže Mánes (Jiráskovo náměstí) sa zvažuje popri Vltave široký chodník, hojne využívaný za pekného počasia na prechádzky. Cestou miniete niekoľko lodí a bufetov s jedlom či pitím, môžete nakŕmiť labute na rieke a v lete nakŕmte seba na loďke zmrzlinárne PURO Gelato. Druhá pobočka je priamo nad Náplavkou, kúsok od nej ihrisko, všetko pri zastávke Výtoň.
 • Vyšehrad – dá sa sem vystúpať aj od rieky, príjemnejšie to však máte z rovnomennej stanice metra, šípky vás už navedú. Moje deti odtiaľto milujú výhľady na vodu, prechádzku cintorínom s čítaním náhrobkov a samozrejme ako ináč, drevené ihrisko.

PARKY

Praha sa na nedostatok zelene nemôže sťažovať. Každý park je iný, z mnohých sú fantastické výhľady a úplne v každom nájdete ihriská pre deti. Mne sa ešte viac ráta rozložiť si deku a s výhľadom piknikovať, takže od prvých teplých dní až do jesene sú to moje obľúbené obedové miesta. Z centra mesta to máte najbližšie do Riegrových sadov, ktoré sú nad železničnou stanicou. Letenské sady (áno, ten park s metronómom) sú must-see každého turistu, v lete ideálne s návštevou pivnej záhradky. Stromovka je z tých veľkých moja najobľúbenejšia – poskytuje veľa priestoru, zelene, jazierok a niekoľko možných zastávok či už na ihriskách alebo v kaviarniach či reštauráciách. Jedinú nevýhodu má v horúcom lete, pretože prostredná časť s vodou je bohužiaľ na priamom slnku s minimom tieňa. Týmto sa výpočet zďaleka nekončí, len si myslím, že akurát tieto sú pre párdňových návštevníkov najlepšie dostupné.MÚZEÁ

Hoci stovežatá je historicky veľmi zaujímavá, neviem odhadnúť od akého veku už deti vziať na klasické výstavy či návštevy architektonických pamiatok – to si zváži lepšie každý sám podľa toho ako svoju ratolesť pozná. My sme ich absolvovali od kočíkového veku už veľakrát, preto nás to vzhľadom k masám turistov na hrad ani do synagóg už príliš neťahá. Ak hľadáte niečo vyslovene vhodné pre deti, siahla by som najskôr po jednom z týchto:

 • Národní Technické Muzeum – nadšení budú hlavne chlapci, to hovorím na rovinu. Najväčšia časť je logicky venovaná doprave, technike, astronómii. V roku 2018 otvorili výstavu 100 najväčších vynálezov Československa, v rámci ktorej je aj detský kútik s možnosťou vyskúšať niektoré z “retro” hračiek. Veľa z nich si určite budete pamätať z vlastného detstva. Znamená to, že už sme retro?:)
 • Národní Zemědělské Muzeum tu sme v zlom počasí pečení-varení. Mám o ňom na blogu starší článok, takže bohužiaľ časť z neho už nie je aktuálna, pretože expozície sú vymenené. Ale najväčšie ťahúne – rybárstvo a traktory zostali! Pridali k nim gastronomickú herňu, kde sa deti dozvedia veľa o českých potravinách a jedlách alebo napríklad aj expozíciu Myslivost, ktorá uvedie do sveta poľovníkov. Na dvore za múzeom je tiež malá kaviareň, historický kolotoč a zopár domácich zvieratiek. Osobne NZM považujem (a právom) za jedno z najinteraktívnejších v meste.
 • Národní Muzeum (stará aj nová budova) – po rozsiahlej rekonštrukcii znovuotvorené v r.2018, stojí za to už len kvôli budovám samotným. V novej časti mávajú pravidelne výstavy viac zamerané aj na detského návštevníka.
 • Náprstkovo muzeummenšie sympatické múzeum, v ktorom úplne yvynechajte stálu výstavu na najvyššom poschodí (nudaaa). Dočasné výstavy bývajú plné kvalitných exponátov, interaktívne spracované a deti sa hravou formou dozvedia niečo o exotických kultúrach.My sme tu boli naposledy na Indiánoch.
 • Království železnicpohyblivé modely vláčikov, zopár dopravných prostriedkov do ktorých sa dá aj sadnúť a vyskúšať si = zábava zaručená.

Nemám vôbec skúsenosť s Muzeem Smyslu ani múzeom Lega a referencie mám na ne tak 50:50. Z iných miest tu je napríklad zaujímavé Planetárium (boli sme v ňom dva roky dozadu, ale chystáme sa znovu). Musím povedať, že v tomto smere je ešte na čom popracovať – mne osobne najviac chýba niečo v štýle vedeckého múzea ako majú v Liberci či Brne.

Chcelo by sa mi tiež rozšíriť túto kategóriu o galérie. Kvalitné výstavy nájdete v Galerii Rudolfinum, ktorej súčasťou je Artpark – časť venovaná deťom, kde sa konajú aj rozličné workshopy. V centre súčasného umenia DOX sa tiež objavia výstavy, ktoré sa nemusíte báť deťom ukázať ;) a to isté platí aj o Národní galerii Praha. Výber by bol, ale žeby v niektorej boli vyslovene pripravení na deti, to si úplne tvrdiť netrúfam. Skúste, uvidíte sami.

FAUNA A FLÓRA

K tejto kategórii len stručne – naozaj za to stojí hlavne ZOO, ale pripravte sa ak ste tu za pekného počasia a nebodaj aj cez víkend na riadny nával. Ale priestor veľkorysý, o zvieratá sa starajú príkladne a občerstvenie išlo za posledné roky taktiež dosť hore.

 • ZOO (podrobnejší článoček TU)
 • Morský svet
 • Dinopark (jediné mínus, že je trochu ďalej od centra a na streche nákupného centra)
 • Motýlí dom (vlastne len jedna miestnosť, viac na úplnom konci článku TU)
 • Botanická záhrada – je veľká a naozaj pekne upravená. Často robia rôzne akcie pre decká, takže ak by ste mali chuť pozrite ich stránku. Veľkým hitom je sklenník Fata Morgana, kde sa každoročne (cca apríl-máj) môžete prísť pozrieť na motýle v každom štádiu života.

VEŽE

 • Petřín – jazda lanovou dráhou na Petřín je pre deti vždy príjemným spestrením. Ak sa vám nechce vystáť rad, vyberte sa chodníčkom nad stanicou medzi ovocné sady a pomalou prechádzkou až na vrch k rozhľadni. Vedľa “pražskej eiffelovky” deti zabaví aj malé zrkadlové bludisko. Keď by ste pokračovali ďalej za malým stánkom s občerstvením, dostanete sa až k Strahovskému kláštoru, odkiaľ je to na pár krokov k Pražskému hradu.
 • Žižkovská veža – je vraj jednou z najškaredších stavieb na svete, ale ja ju mám rada. Pod ňou v zimnom období ľadová plocha, v lete minigolf a reštaurácia s veľkou záhradou a hojdačkami.
 • Veža Staroměstské radnice – ak sa vám zunuje čakať na orloj a chcete sa pozrieť na srdce mesta z výšky, toto je to miesto. Dokonca aj bezbariérové (výťah až hore).

Dôležitá info k hromadnej doprave – ak sem prichádzate s najmenšími 0-3r, v pražskej MHD ako ich doprovod nemusíte platiť za lístok. Naozaj. Stačí ak máte so sebou pas dieťaťa a viete ním pri prípadnej kontrole preukázať jeho vek. Deti do 6r sú zdarma tiež, potom už musia platiť polovičný.

Tak čo, vyberiete si? Dajte vedieť kde sa vašim deťom najviac páčilo!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.