Španielsko > Zamilovaní do Andalúzie

Andalúziu sme chceli navštíviť už dávno. Dokonca sme mali pôvodne veľké oči a plán bol prepojiť návštevu juhu Španielska s juhom Portugalska – čo by sa, samozrejme, dalo uskutočniť – akurát by na to potreboval človek aspoň mesiac času :) Keďže táto oblasť oplýva obrovským historickým i kultúrnym bohatstvom, bolo by škoda sa naháňať a zároveň by nám bolo ľúto ísť sem “iba” k moru. A tak sme aj tentokrát našu dovolenku zorganizovali tak, aby sme mali z každého rožka troška.

Vedeli sme jediné – chceli sme sa vyhnúť Gibraltaru a plánovali sme sa sústrediť na jedno väčšie mesto, aj keď každé z nich má určite svoje čaro. Váhali sme, ktorým smerom sa vydať – na západ k Seville a Cádizu alebo na stred do Córdoby či na východ ku Granade. Nakoniec zvíťazil taký východný mix, takže vám tu predostriem náš itinerár, radený podľa toho čo sme chceli vidieť a zažiť.MORE

Hoci začiatkom mája bolo ešte chladné, znamenalo to okrem iného aj ľudoprázdne pláže. Jednu takúto sme mali pod oknami v blízkosti mestečka Nerja. Len zbaliť deku, plavky, deti, prejsť 50m a môcť si užívať oddych. Priamo v Nerje je centrum s niekoľkými uličkami, ktorými je príjemné sa prechádzať a pláže sú hlavne mestské. My odporúčame spraviť si malú zachádzku za mesto k Playa de Maro. Parkovať sa dá iba popri ceste a k samotnej pláži potom už prídete len pešo – je ukrytá v príjemnej zátoke.

Takže naše plážové dni v Andalúzii boli takéto – komorné, s minimom ľudí, oddychové. No keďže bolo pomerne teplo, zastavili sme sa na pláži aj v Estepone a Málage – len tam už ozaj nájdete len obrovské dlhé pláže popri hlavných promenádach. (a to my zas tak nevyhľadávame)

Tip: Najlepšia kaviareň a pražiareň v Nerje? Rozhodne El Camaradu!HORY A VIDIEK

To bolo druhou našou túžbou – užiť si niekoľko dní španielskeho vidieku. Splnila sa nám dokonale, našli sme úžasné ubytovanie v starom mlyne, s obrovskou záhradou a zvieratkami. Chlapci boli vo vytržení z kŕmenia kačiatok, Šarlote stačil aj tečúci potôčik. Veľa času sme teda strávili aj len tak, na záhrade. Grilovali si, čítali knihy, hádzali kamienky do vody. Z tejto našej základne sme mali pôvodne v pláne vyraziť pozrieť Alpujarras – biele dedinky pod úpätím pohoria Sierra Nevada. No keďže sa nám páčilo aj len tak povaľovať sa na záhrade, neostalo dostatok času. Ale veď aj o tom je dovolenka :)Čo sme odtiaľto navštívili a čo srdečne odporúčam je mesto Granada. Zapáčilo sa nám ihneď- kompaktné, španielske a predsa aj trochu s orientálnym nádychom. Síce sme sa nedostali do najväčšej pamiatky – pevnosti Alhambra (myslite viac než ja a bookujte lístky vopred TU) – ale pokochali sme sa pohľadom z kopca štvrte Albaicin. Tam sme sa premotkali, zatúlali, naobedovali i ponaháňali. A mne osobne najviac prirástla k srdcu. Tie všemožné tapas podniky naokolo, uličky s arabskými obchodíkmi a reštauráciami, kvitnúce a voňajúce pomarančovníky. Tam sa raz rozhodne musím vrátiť!No a kam sa chcú vrátiť moje deti? Na túru Los Cahorros. To si zaparkujete za mestečkom Monachil (cca 15min za Granadou) a idete si na takú “trošku” dobrodružnejší trek prírodou. Zahŕňa prechod cez tri visuté mosty a veľký úsek popri rieke po uzučkých chodníkoch, ktoré je potrebné zdolať všemožným spôsobom. Niekedy vám napomôžu železné skoby v skalách, niekde je nutné skrčiť sa pod skalným previsom a prejsť i po štvornožky. Netreba dodávať, že chalani boli vo svojom živle, preskakovali, podliezali, nezaváhali ani na sekundu.

Celý okruh má cca 8km, my sme šli polovicu a vracali sa tou istou cestou. Veď kto by si ten adrenalín nechcel dať dvakrát?:D Dá sa prejsť aj s nosítkom, Šarlota sa náramne bavila. Nie je to zas tak nebezpečné ako sa môže zdať na prvý pohľad, lebo ak aj náhodou spadnete, tak do nehlbokej a pomalej riečky. V lete si veľa ľudí pomáha práve tým, že náročné úseky prechádza priamo cez vodu.MESTÁ

Okrem už spomínanej Granady sme sa ubytovali na tri noci v Ronde. To bolo možno zbytočné, mesto je síce krásne ale pomerne malé. Oplatí sa tu poprechádzať sa vedľajšími uličkami, okolo parku San Juan Bosco az k mestskému parku vedľa býčej arény. Vyhnete sa davom turistov a navštívite aj iné než tie najznámejšie vyhliadky. Zbožňujem takéto dni – keď sa len tak motkáme, zastavujeme pri každej fontánke a neriešime odkiaľ kam a ako sa dostať.

Z Rondy sme vyrazili na výlet do Málagy a Estepony. No a ešte z Nerjy sme stihli aspoň jedno “biele mesto”, Frigiliana. Z týchto spomínaných sa nám najviac páčilo chutné malé mestečko Estepona – je plné námestí s farebnými kvetmi a kvetináčmi, domácich podnikov kde vám tapas menu napíšu na lístoček a pomarančovníkov, ktoré nám padali priamo na hlavu. Za zmienku tu stojí výborná kaviareň Cocóra.

V Málage sme strávili jeden deň, prešli sa centrom popri katedrále aj strávili hodinku na mestskej pláži Malagueta. Ak si odmyslíme zástupy turistov a značný problém s parkovaním v centre, na jednodenný výlet sem pokojne zájdeme znova. Bolo príjemné ukryť sa pred slnkom v mestskom parku a deťom sa páčilo poobzerať lode. Promenáda popri prístave bola vynovená a nájdete tu okrem množstva lavičiek na sedenie aj ihrisko pre deti či akvárium. My za nás odporúčame (neprekvapivo :)) načerpať sily s domácim koláčom z príjemnej kaviarne Mia.DOPRAVA: Do Málagy najlacnejšie doletíte z Prahy i Bratislavy leteckou spoločnosťou Ryanair. V sezóne to môže byť drahšie, v mimosezóne nájdete letenky aj v priemere za 1500,-Kč / 60 eur za spiatočnú letenku. Je to fajn východisková destinácia, nech už sa rozhodnete ísť na ktorúkoľvek stranu.

UBYTKO: Všetky sme mali už tradične cez airbnb, pridávam jednotlivé linky. Akurát poslednú noc sme kvôli skorému rannému odletu vybrali hotel priamo na letisku.

More: Torrox: https://abnb.me/LAedVEUUuX

Vidiek: Padul:https://abnb.me/LZfJh2YUuX

Mesto: Ronda:https://abnb.me/Om1Pe81UuX

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.