Balíme> Čo na cestu do lietadla s deťmi?

Dnes večer letíme! A keďže som vytušila, že sa k fyzickému baleniu dostanem až dnes, v deň odletu, musela som si aspoň vopred premyslieť čo všetko budeme potrebovať, pár vecí nachystať či dokúpiť. Základ cestovania s deťmi je totiž byť pripravený (ale zase nie preplánovaný ;)).

Používate zoznamy? Ja neustále – či už vo forme každodenného pripomienkovača a to-do listu, nákupné alebo práve cestovné. A v rámci mentálnej prípravy balenia na túto cestu som si povedala, že si jeden taký konečne spíšem aj lepšie než na papier a uložím na ďaľšie cesty. Tak poďme na to – čo myslíte, že sa oplatí mať pri cestovaní s deťmi so sebou v príručnej batožine na palube lietadla?

Viem, že príručná može byť aj jediná batožina (áno, dá sa to, zbaliť štvorčlennú rodinu len do príručky), tento prípad to však nebude. Vo všeobecnosti do nej teda balíme všetko cenné, veci “pre prípad” (napríklad straty kufru počas letov) a všetkého čo by sme mohli potrebovať počas letu. Ja lietam buď s veľkou kabelkou alebo s batohom, oboje si z 99% prípadov nechávam rovno pri nohách.

Deti cestujú buď každý so svojim kufrom Trunki (najčastejšie práve vtedy keď máme každý so sebou iba príručnú batožinu) alebo s malými ruksakmi. Tie si balia aj nosia sami, prechádzajú ale mojou malou kontrolou, kedy si hovoríme prečo sú niektoré hračky/veci do lietadla ozaj nevhodné. Lebo takto to občas vyzerá, keď sa deti rozhodujú, čo všetko ozaj nutne potrebujú so sebou na palubu  ;)

ČISTOTA A POHODLIE

Kým som nemala deti, prikladala som tomuto bodu minimálnu hodnotu. Odkedy ich ale mám, články o množstve baktérií v lietadlách, šírení vírusov a celkovo hygiene ma nenechávajú chladnou. A keďže obaja sa dostali na palubu pomerne skoro (v 8m a 5,5m), naučila som sa brať so sebou niekoľko vecí, ktoré mi dodnes pomáhajú. No a k pohodliu patrí hlavne spánok. Ten detský je v tomto momente o niečo dôležitejší než ten váš – na to príde každý rodič pomerne rýchlo ;). Preto ak sa dá plánovať let tak, aby ste aspoň +- dodržali režim vášho drobca, mnohé vám to uľahčí.

 • vlhčené obrúsky – na očistenie potomka od čohokoľvek čo bude konzumovať (platí hlavne pri najmenších), pretože možnosť umytia nie je vždy okamžitá a cestovať s lepkavým krpcom je zbytočná nepríjemnosť.
 • antibakteriálne obrúsky – na utretie všetkého, čo očakávam, že by mohlo dieťa počas letu chytať, olizovať (áno holt, stane sa). Obrazovka, sklopný stolík, roleta na okienku, rúčky sedadiel, atď. Som freak na čistotu? Vôbec nie. Spomeňte si na mňa, keď si pri najbližšom lete všimnete koľko ľudí sa neobťažuje pri kýchaní dať si ruku pred ústa a okýchajú celý priestor pred sebou aj okolo seba.
 • deka, vankúšiky, nosítko – všetko, čo može spríjemniť či navodiť spánok u vášho dietka, hlavne pri dlhších letoch. Myslite na to, že najmä nízkonákladové spoločnosti deku ani vankúš neposkytujú, resp. majú tento balíček spoplatnený. Pre deti nosíme malé deky, ktoré zrolované nezaberú veľa miesta a nafukovacie vankúšiky okolo krku.
 • prebaľovacie potreby – plienky, obrúsky, prebaľovacia podložka, krém, sáčky.
 • látková plienka – využijete pri kojení, na zakrytie, na hranie..
 • podbradník
 • náhradné oblečenie pre dieťa aj pre seba – toto je niečo, čo som prvé dva-tri lety s Tobim vynechávala, pretože mi to skrátka nenapadlo. No stačí pretlakovaná fľaša s vodou, nešikovne nasadená plienka či iná nehoda a je hotovo. U vás i u dieťaťa. Aj keby ste mali letieť len 90 minút a incident sa odohrá niekde v 1/3 letu, to proste nechcete. Nehovoriac o rozdiele teploty na palube – je lepšie mať so sebou o vrstvu navyše, ktorú možno dať dole než sa triasť zimou od klímy.
 • vrecúško na prípadne mokré / špinavé veci – dobre poslúži aj obyčajné plastové uzatvárateľné vrecko. Ja používam látkové Haipa Daipa – nepremokavé, neprepúšťa zápach a využiť sa dá neskôr napríklad na mokré plavky.
 • zubné kefky a pasta – poletíme cez noc, takže ich tentokrát pribalím so sebou. Hodia sa ale aj na večerný / skorý ranný let.
  IMG_4032

  Spánok je základ

ZÁBAVA

Tento odstavec je veľmi závislý na veku, rozpoložení, povahe dieťaťa ale i času letu. S Tobiasom som mala časy viac vychytané a takmer všetky prespal, čo bol ideálny prípad. Čím bol starší, lety dlhšie a časy mimo jeho spací timing, stala sa táto oblasť jedným z tých, na ktoré treba myslieť.

 • bábätká – zrejme stále časť letu ešte prespia a ak ešte ani nechodia či nelozia, nemáte s nimi v tomto ohľade veľa starostí. Medzi obľúbené činnosti patrí listovanie in-flight magazínmi, pozorovanie z okienka, hra na schovku pod plienkou či žužľanie obľúbenej hračky. Najpraktickejšie sú tie, ktoré majú možnosť úchytu na sedačku (krúžok, štipec), takže si s ním bábo narába samo a nemusíte ho každú chvíľu loviť pod sedačkami.
 • batoľatá – so zväčujúcim sa poľom pôsobnosti sú väčšie aj nároky malého človeka. Keď sa dá, doprajte im pohyb v uličke, no vždy tak aby ste neprekážali stewardom či ostatným cestujúcim. Medzi hračky v tomto období by som vzala obľúbené knižky a zopár malých hračiek či hier, ktoré nebudú náročné na priestor. Quiet books sú napríklad super, pretože aktivity v nich fungujú zväčša na suchý zips alebo gombíky.  Keď pridáte aj nejakú novú neopozeranú (knižku či hračku), je to samozrejme príjemný bonus. Mne sa osvedčilo, hlavne pred dlhším letom, nechať si vybrať nejakú malú drobnosť priamo na letisku. Niektoré letecké spoločnosti deťom pár maličkostí aj venujú – látkové knižky s obrázkami, pastelky s omaľovánkami.
 • malé deti – tu už je výber ohromný a závislý len na vašej a detskej preferencii. Knižky, hračky, pastelky s notesom, razítka, samolepkové knižky, pár kociek Lego Duplo v krabičke, magnetická kresliaca tabuľka. Na posledných pár letoch si moje deti úplne vystačili s pozorovaním z okienka, kreslením a interaktívnymi knižkami Kúzelné čítanie. K tým sme každému zaobstarali vlastné slúchadlá. Tablety, mobily a in-flight entertainment sú tiež možnosť a pri extrémne dlhých letoch s ešte dlhšími prestupmi siahne rodič po všetkých dostupných zbraniach.

  Prvýkrát letíme štyria!

OBČERSTVENIE

Lebo poskytuje okrem zahnania hladu aj ukľudnenie a rozptýlenie zároveň :)

 • mlieko – sanie či už materského alebo umelého z fľašky býva najlepším pomocníkom pri vzlietaní a pristávaní, kvôli vyrovnávaniu tlaku v uškách. A že to “jak koňa” dokáže bolieť aj dospelého netreba asi spomínať.
 • namiesto mlieka možu pomocť aj akékoľvek iné tekutiny či len dudlík. Pre vačšie deti sušené ovocie, žuvačka, lízatko.
 • detské jedlo – pre najmenších neplatí obmedzenie o 100ml a baby food je zvačša na palube povolený. Maximálne vás poprosia pri bezpečnostnej kontrole osobne fľaštičky otvoriť a ochutnať.
 • snacky – ja najradšej balím sušené či nakrájané čerstvé ovocie, ovocné a müsli tyčinky, chrumky, oriešky.

ZÁKLADNÉ VYBAVENIE

Nič čo by ste bezo mňa nevedeli, ale tak pre istotu, čo určite nezabudnúť:

 • cestovné doklady všetkých členov vašej výpravy
 • palubné lístky aka boarding pass-y (či už vytlačené alebo v elektronickej podobe)
 • mobil s nabíjačkou, prípadne aj power bankou
 • peňaženku :)
 • lieky pre vás i pre deti – ak nejaké pravidelne užívate. Okrem tých mávam v zálohe niečo na nevoľnosť (nám zaberá Cocculine), sprej do nosa, niekoľko náplastí na rany a Paralen/Nurofen. Mám živo v pamäti ako Tobi dostal počas čakania na let vysoké horúčky a keďže už pár dní predtým sa mi zdal taký nijaký – nechcel jesť a viac mrnčal – bola som naozaj rada za svoju predvídavosť vo forme gélu na zuby a dávky Nurofenu na palube.
 • pár balíčkov papierových vreckoviek

Hlavne, myslite na to že to bude v pohode! Ste pripravení, pripravte aj vaše dieťa. Lebo čoho sa boja takmer všetci rodičia? Toho, že ich dieťa celú cestu preplače a budú tak na obtiaž spolucestujúcim. Stať sa to môže, to vám nikto nezaručí. Aj moje deti už boleli zuby či ušká a nejakú chvíľu plakali. Ale vy poznáte svoje dieťa najlepšie, viete čo naňho zaberá a ak spravíte všetko pre to, aby vám spolu bolo na palube dobre, niet sa čoho obávať.

Ak by vás zaujímalo ako sme kedysi prežívali prvé lety a prvú dovolenku vo štvorici (s 5,5m a 2,5r dieťaťom) a čo nám pritom najviac pomohlo, mrknite na tento článok.

5 thoughts on “Balíme> Čo na cestu do lietadla s deťmi?

 1. Najskôr som prebehla pohľadom fotky a si hovorím, ty brďo, oni so sebou ťahajú Potulky jarou? Ale potom som si prečítala, že to bol detský výber :-). Ďakujem za užitočné info. To s tými príkrmami napr. som nevedela.

  Páči sa mi

 2. Spätné upozornenie: 2018 -> 2019 – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.