SR > Zima v Tatrách s deťmi I.

Tak ako minulý rok, aj tento patrí môj úplne prvý post horám. Rok od roka sme lepšie pripravení aj vybavení, zdanlivo nás nemohlo nič prekvapiť. Ale ako to tak s deťmi býva, chorôbky si svoje cesty nájdu, a tak sme na Silvestra s Tobim bojovali s boľavým uškom a horúčkou. Odrazilo sa to aj na jeho naladení a energii, ktorá (pevne verím) nebude “ako na Nový rok, tak po celý rok”, pretože to by som asi (určite) nezvládla. Môžem ale povedať, že sme si pobyt v rámci našich možností užili a plánujeme sa sem vrátiť aj v lete. Vysoké Tatry mám rada, no naposledy som ich navštívila vyše 10 rokov dozadu a môj muž napríklad nikdy. Čítajte ďalej, ak oceníte zopár tipov na pekné miesta, ktoré tu zvládnete s deckami vo veku, keď ešte celodenné lyžovačky nie sú na programe dňa ;)

Keďže sme ubytovanie vychytali priamo v Starom Smokovci, našim prvým cieľom sa stal Hrebienok. Tento kopec je dostupný buď pešo turistickým chodníkom (2,5km/cca 1h) alebo pozemnou lanovkou. Na kopci môžete obdivovať Tatranský ľadový dóm, v ktorom sa konajú napríklad aj večerné koncerty. Ak sem budete mať cestu najbližší víkend, odporúčam zastaviť sa pozrieť na súťaž ľadových sochárov, ktorí budú priamo na mieste premieňať kusy ľadu na umenie. My sme mali šťastie na krásne počasie, a tak sme sa vybrali rovno na nenáročnú prechádzku Hrebienok – Rainerova chata – Bilíkova chata – Hrebienok. Na saniach a s nosítkom/nosičom sa dá táto trasa zvládnut aj v zime s malými deťmi. Na Rainerke sa dá zohriať s teplým čajom či vareným vínom v rukách a sledovať pri tom pána, čo stavia snehový betlehem. Na Bilíkovej chate zas majú aj pomerne slušné menu, takže v chladnejšom počasí nájdete na trase hneď dve útočiská. Okruh po Hrebienok má 3,1 km, do Smokovca sa môžete vrátiť znovu pešo či zviezť lanovkou alebo – ako sme to spravili my – spustiť sa po 2,5 km dlhej sánkarskej dráhe.  Ja som ju zišla s Timonom (15m) a bol to naozaj výborný zážitok! Pár tipov v meste, ktoré sme buď osobne vyskúšali alebo dostali overené:

  • na kávu: Košiarik – a okrem nej si odtiaľto odneste čerstvý chlieb, syry či voňavé klobásky
  • na koláč: Cukráreň Tatra, Cukráreň u Elišky. Obe majú detský kútik a milovníci sladkého si nebudú vedieť vybrať čo skôr.
  • na obed či večeru: za nás vyhráva Koliba Kamzík! Všetko super :)
  • ubytovanie: my sme mali ubytko v apartmáne, no samú chválu sme počuli na Hotel Atrium. Ponúka rodinné izby, animačné programy pre deti, nový vodný svet s wellness a ak máte plán postaviť vašich najmenších na lyže, na pár krokov od neho sa nachádza malý kopček Jakubkova lúka s dvomi lyžiarskymi školami.

Našim druhým must-see miestom bola Tatranská Lomnica, kam sme sa vybrali hlavne kvôli Tobiho túžbe vyviezť sa hore lanovkou. Takže pre tých z vás, ktorí sa sem vydáte v zime s deťmi, kedy chodníky nie sú na túry príliš prívetivé, je to vlastne jediné kvôli čomu sa sem oplatí raziť cestu. Lanovkou boli obe deti nadšené, hoci uprostred lyžiarskej sezóny sa chcieť dostať ako nelyžiar do kabínky bolo trochu o nervy. Úspešne sme sa dostali na Skalnaté pleso. Môže vás lákať možnosť pokračovať ďalej až na Lomnický štít, no s deťmi si to radšej premyslite. Nám stačilo prejsť sa kúsok okolo plesa kvôli výhľadom do Popradskej kotliny a šup ho ukryť sa pred vetrom na čaj. V bývalej konečnej stanici lanovky postavili vnútorné ihrisko pre deti Kamzíkovo, ktoré je za bežných okolností presne ten typ miesta, ktorým sa vyhýbam oblúkom, pretože je odtiaľ priam nemožné deti dostať. No na jednu kávu, zohriatie a rýchle vybláznenie detí je ako stvorené. Dole v Lomnici sa okrem prechádzky môžete mrknúť do múzea TANAPu, ktoré vám priblíži tatranskú zver i flóru. Nám sa príblížili viac vyhrávajúci muzikanti v bruchu, tak sme zamierili do reštaurácie Stará mama hneď vedľa železničnej stanice. Klasická slovenská kuchyňa, poctivé porcie, detské jedlá, stoličky aj maličký kútik – jediné, čo som nenašla bol prebaľovací pult – ale inak sú tu na posádky s deťmi nachystaní.

Fotodokumentácia hovorí za všetko – keď je slnečno, aj zima a vetrisko sa dá zvládnuť s úsmevom. A v ďaľšom článku pokračovanie zimnotatranských zážitkov – stay tuned!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.