Malajzia > Kuala Lumpur

Je viac než jasné, že keď sa niekto chystá (a ešte k tomu s deťmi) do Ázie, mestá nebudú highlightom výletu – cieľom budú skôr pláže, ostrovy, dedinky, džungle či ryžové polia. Ak sa predsa v hlavnom meste Malajzie aspoň na pár dní ocitnete, ponúkam vám zopár možností čo tu vidieť s deťmi tak, aby boli všetci spokojní.

KL má, ako každé iné veľkomesto, svoje svetlé aj tienisté stránky. Mne sa na ňom páčila autenticita, miešanie kultúr a náboženstiev, turistov aj domácich. Centrum mesta je rozťahané, no vďaka spoľahlivej sieti metra ho viete celé prejsť krížom-krážom za pár dní. Narazíte určite aj na špinavšie časti a často budete radi ak vôbec objavíte chodník. Z tohoto dôvodu treba povedať, že na vychádzky s kočíkom nie je príliš stavané, a aj keď stanice metra sú prevažne bezbariérové, to isté sa nedá tvrdiť o uliciach. Prechádzanie cez cestu je kapitolou samou o sebe, pretože semafory sú často mimo prevádzku, a tak sa musíte vybrať na druhú stranu hneď ako vycítite najlepšiu príležitosť. Stále je tu ale dosť zaujímavých častí, ktoré zvládnete objaviť aj v spoločnosti najmenších cestovateľov.DSC_8511-84Kam sme sa tu s deťmi vybrali my?

KLCC

Pod skratkou sa skrýva Kuala Lumpur City Centre, čo je v zásade biznis srdce mesta. Dostanete sa sem najjednoduchšie metrom s rovnomenným označením, prípadne taxi, Uberom alebo Grabom. Nachádza sa tu najznámejšia stavba – dvojičky mrakodrapov Petronas Twin Towers. Je na ne úžasný pohľad, a pokiaľ sa tu ocitnete večer a uvidíte ich rozsvietené, ešte lepšie. Vybrať sa dá aj na prehliadku veží zvnútra, nám to za ten dlhý rad na lístky nestálo (neskôr sme zistili, že sa dajú sa rezervovať vopred TU). Pohybovali sme sa hlavne v parku KLCC, ktorý je priamo pod nimi. Pre deti je to ideálne miesto – veľa zelene, vodné plochy, obrovské ihrisko. A tiež verejný bazén s vodopádmi a striekajúcimi sprchami na osvieženie sa. Po zotmení zas deti očarí svietiaca a hrajúca fontána pred nákupným centrom Suria KLCC.DSC_8219-1DSC_8213-1DSC_8251-1Chinatown a Merdeka Sq.

Všade sa dočítate a všetci vás budú v Chinatowne posielať na Petaling Street – akože áno, ono to je asi to hlavné centrum – plné stánkov s tovarom, či už s jedlom alebo s oblečením a suvenírmi. Viac to ale žije v postranných uličkách, preto sa do nich nebojte zájsť. My sme sem prišli od metro stanice Pasar Seni. Od nej v pešej vzdialenosti do pár minút nájdete niekoľko krásnych chrámov – taoistické Sin Sze Si Ya Temple,  Guan Di Temple a hinduistický Sri Mahamariamman Temple . Naše deti sú také chrámové typy, hneď ich všetko zaujíma, Tobi sa chce modliť (aj keď vobec netuší ako na to), Timon obdivovať výzdobu. Ale úplne najradšej len sedíme bokom, pozorujeme modliacich sa a ich zvyklosti.DSC_8406-54DSC_8434-1Hneď za Guan Di chrámom prejdite do Madras Lane, uličky plnej stánkov s jedlom. Na miestne polievky, knedlíčky dim sum alebo fritované tofu Yong Tau Foo tu stoja rady, treba si len počkať a ochutnať niektorú z lokálnych špecialít. Pokiaľ hľadáte kvalitné suveníry za rozumnú cenu – hlavne čaje, obrazy, sladkosti – zamierte od severného konca Petaling st. ďalej doľava na kryté trhovisko Central Market a pripravte sa na zjednávanie cien! Fajn prechádzka po meste odtiaľto pokračuje smerom na námestie Merdeka – stačí ísť stále na sever, ukazovatele vám pomôžu. Pri námestí je niekoľko múzeí a galérií (KL City Gallery, Textilné múzeum, a.i.), kde sa dá stráviť čas v prípade náhleho dažďa. My sme sa tu ocitli za pekného počasia, obdivovali budovy naokolo, kým deti sa vybehali a nechali sa párkrát odchytiť na fotenie.DSC_8503-1DSC_8495-1DSC_8501-1Kampung Baru

Táto časť je minimálne turistická a vlastne nie je ani vyslovene “pre deti”. Na druhú stranu, je to štvrť najviac pôvodná, kde pocítite kontrast mesta – dedinský život malajských obyvateľov obkolesený mrakodrapmi. Je to zároveň veľmi lukratívna oblasť, o ktorú majú developeri veľký záujem, takže je len otázka času kým zostane v takej podobe v akej je dnes. Už len preto nám prišlo zaujímavé sa tu zastaviť, prejsť sa uličkami pomedzi tradičnými drevenými domčekmi, kde nájdete na každom rohu skvelé pouličné jedlo. Výber je obrovský a lacný, od grilovaných rýb cez satay až po fritované banány a snacky do ruky – odporúčame sem skočiť navečer, kedy to tu najviac žije.DSC_8529-1DSC_8536-1KL Bird Park

Vtáčí park je jednou z najvačších open-air voliér na svete. Zjednodušene to znamená, že vtáky, opice a iné zvery tu žijú síce pod akousi sieťovinovou strechou, inak sú však takmer všetky pustené voľne a vy sa medzi nimi prechádzate. Niektoré sú smelé a budú od vás mámiť jedlo, iné pozorujte radšej z diaľky. Každopádne, pre deti je to úžasný zážitok, keď im priamo nad hlavami preletí obrovský pelikán alebo poskakuje okolo nôh niekoľko papagájov. Vstupné je na malajské pomery trochu vyššie, no ak budete mať dobré počasie, dá sa tu stráviť dosť veľa času, a tak sa to oplatí. Cestou z/do parku sa odporúčam zastaviť na skok v národnej mešite Masjid Negara.28695922_10156034889965353_829360779_o28695967_10156034890080353_2026012035_o28754756_10156034889995353_1829402276_oA kde to ešte stojí za návštevu ak máte viac času?

  • Batu caves – jaskyne na severe mesta, jedno z najdoležitejších hinduistických svätých miest v Malajzii
  • KL Eco Forest park – kus pôvodnej džungle v meste, vstup zdarma!
  • detský svet Kidzania, deti sa tu zahrajú a vyskúšajú si rozličné profesie
  • vedecké centrum Petrosains, situované priamo pod mrakodrapmi Petronas
  • vodný a zábavný park Sunway Lagoon

Záverom pridávam zopár blogov a stránok o tom čo/kam s deťmi v KL (v angličtine) ak hľadáte program na dlhší pobyt:

Where’s Sharon?

Suitcases&strollers

Happy go KL

UBYTKO: Priamo v KL žiaľ neporadím, pretože sme bývali na okraji – a ak sem idete na pár dní, určite je lepšie hľadať si hotel či airbnb priamo v meste. My sme zvolili vzdialenejšiu destináciu, na polceste medzi KL a letiskom. Do mesta sme sa prepravovali Uberom, zhruba za 30myr/cesta. Ak by niekto mal záujem o oddychové miesto, s perfektnými bazénmi, odporúčam “náš” apartmán.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.