Montessori > Ja strihám!

Timon sa pred pár týždňami zamiloval do strihania. Vedel používať nožnice už predtým (zhruba od 1,5r.), ale až teraz ich berie do ruky každý deň. Donedávna strihal všetko papierové čo sa mu dostalo pod ruku. Dosť ma nebavilo brať mu všetky “strihacie materiály” a hľadala som, čo by som mu mohla podsunúť tak, aby sme s tým boli všetci v pohode. Lebo jeho starší brat tie malé (hoci pekné!) trojuholníčky vytvorené zo strán jeho obľúbeného detského časopisu fakt neocenil.

Strihanie je fajn aktivita, pretože:

 • podporuje koordináciu oko-ruka a zároveň koordináciu celého tela, pretože každá ruka robí inú činnosť (držanie papiera a posúvanie jednou rukou, samotné strihanie druhou rukou)
 • posilňuje ruku, čím podporuje rozvoj jemnej motoriky – pre malé dieťa je naučiť sa ovládať otváranie a zatváranie nožníc zo začiatku pomerne zložitá úloha
 • učí dieťa sústrediť sa a nepostrihať si prsty = základy bezpečnosti pri práci ;)

Takto nejak to vyzeralo keď som nechala strihať len tak. Išlo mu to dobre, nie že nie. A verím, že radosť mu pôsobila aj tá bezmyšlienkovitosť a strihanie samotné.IMG_1734 Z môjho pohľadu to malo zopár nedostatkov:

 • strihal všetko čo našiel – noviny, časopisy, Tobiho kresby
 • zostával po ňom neporiadok z odstrižkov, ktoré si síce upratal, ale vznikal zbytočne
 • nemal miesto na strihanie, ani nevedel čo s tými nastrihancami robiť ďalej

Strihacích aktivít som objavila celkom dosť. Začala som tými najjednoduchšími a ponúkla predlohy, ktoré sú pre Timiho zaujímavé, no zároveň trošku zložité. Každopádne už sa na ne musí viac sústrediť a nie len bezhlavo strihať. Pripravila som mu všetko na tácku, spolu s miskou na odkladanie odstrihnutých častí. Ukázala čo a ako a zbytok nechala naňho. Zopár predlôh k stiahnutiu som našla na blogu AngAtHome, veľkonočné na stránke Montessori doma a vytvorila aj jednu vlastnú, s jarnými kvietkami. Základné tvary je možné vytlačiť aj na farebné papiere, každý tvar iná farba. IMG_1747IMG_1737IMG_1742Myslím, že ho to celkom zaujalo, vracia sa k nim aj viackrát do dňa. Je dosť pedantný, keď sa mu niečo nepodarí na prvý strih tak ako by chcel, ladí, zarovnáva. Čo mi trochu vadí je vygenerovaný odpad, takže odstrižky odkladám a prepoužívam. Najčastejšie ako materiál na lepenie obrázkových koláží či náplň sensory boxu. Existujú aj iné možnosti aký materiál použiť – či už nejaký zrecyklovať alebo vybrať taký, čo sa dá prepoužiť na ďaľšie tvorenie. Najbližšie mu plánujem pripraviť niektoré z týchto:

 • strihanie vlasov hlavičkám z toaletných roliek – ok, tu znovu vznikne odpad, ale aspoň rolky kreatívne prepoužijeme, máme ich odložených neúrekom
 • strihanie plastových slamiek – bude z nich matroš na navliekanie na šnúrku a možnosť vytvoriť si kopec originálnych náhrdelníkov či stavebných súčiastok.
 • strihanie plastelíny, najlepšie mäkkej typu Play-Doh, dá sa použiť stále dokola
 • strihanie vlny – s Tobim sme v nejakom časopise našli koníka na vystrihnutie, ktorému potom z vlny vytvoril a nalepil hrivu a chvost. Timon mu v medzičase trochu upravil frizúru, ale aspoň ma to inšpirovalo k nalepeniu kúskov vlny na roličku toaletného papiera, ktorej bude môcť “strihať vlasy”
 • strihanie prírodných materiálov – keď si z prechádzky prinesiete listy, kvietky či jemné halúzky, opäť možno ďalej použiť na iné tvorenie

Nožnice sú dôležitou súčasťou výbavy – pre najmenšie deti sa odporúčajú plastové, bez kovových čepelí – nám však nikdy príliš nevyhovovali. Obaja chalani sa rýchlo naučili bezpečne narábať s bežnými detskými nožničkam. Pri výbere pozerajte na dĺžku (pre takto malé deti sú vhodné okolo 12-13cm) a mali guľatý hrot. Začiatočníkom sa bude dobre strihať s nožničkami s krátkou čepeľou. Timi strihá na fotkách s týmito nožnicami – majú pružinku, ktorá uľahčuje otváranie nožníc, dá sa však jednoducho vypnúť.

Tak a ja idem chystať nejaké hlavičky pre môjho strihorukého Timona!;)

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.