Portugalsko > Lisabon s deťmi a 5 top aktivít 

Do Lisabonu sme sa chystali už niekoľko rokov, preto ma tohtoročný narodeninový darček v podobe leteniek extra potešil. Netušila som samozrejme nič o tom, či je toto mesto “to pravé” na výlet s deťmi. Ako sa ukázalo, je perfektné a keď zvládnete prvotné nástrahy v podobe kopcov, schodov a znovu kopcov a ešte zopár schodov…nájdete tu všetko čo k vydarenému výletu patrí.

V meste plnom histórie s fasádami ozdobenými farebnými kachličkami sa ľahko stratíte v úzkych uličkách a možno tak objavíte aj nové a očarujúce vyhliadky. Chutné jedlo je samostanou kapitolou – začiatkom mája už bolo príjemné teplé počasie, a tak na nás čerstvé ryby (hlavne sardinky) a morské potvory voňali zo všetkých strán.

Zistili sme, že lisabonci majú vrelý vzťah k deťom a chalani boli v každej kaviarni či reštaurácii vítaní. Nie je pravidlom, že by ste našli všade vysoké stoličky alebo detské menu, no zopár sme ich zažili. V každej reštaurácii vám však pripravia polovičnú porciu a väčšinou majú v ponuke aj cestoviny a husté polievky. Čo je s deťmi jednoznačne najväčší zaberák sú už spomínané kopce, schody a absentujúce či príliš úzke chodníky. Tlačiť kočík s dieťaťom a nákladom (hoci Valco Baby má len 6,2kg) do strmého kopca alebo naopak ho brzdiť smerom dole, a ešte po klzkých mačacích hlavách je fyzicky náročná disciplína. Ale nie nemožná! Ak sa chcete vyhnúť schodom, dá sa to, obvykle vedie aspoň čiastočný chodník popri ceste pre autá, akurát je zväčša o dosť dlhšia a nie taká zaujímavá ako po schodoch, takže vyniesť kočík sa oplatí viac než obchádzať naokolo.

Na druhú stranu vás môže potešiť, že rodiny s deťmi (a najmä s tými do 2r.) majú veľakrát prednosť a bývajú púšťané dopredu. Ušetrili sme si tak čakanie na taxík na letisku, kde je obvykle rad dlhý minimálne na 30 minút – keď nás zbadal chlapík, čo taxíky prideľoval k jednotlivým čakajúcim, hneď nás posunul dopredu a vysvetľoval: “It’s a law, you know..”.Neviem či na to majú naozaj zákon, alebo to len svojou angličtinou nedokázal lepšie vysvetliť, každopádne nečakali sme ani 5 minút. Mimochodom, taxíky v Lisabone nemajú povinnosť detských autosedačiek, takže ich ani nehľadajte a pripnite sa spolu s dieťaťom “ako za starých čias”. Dopredu vás pustia aj pri múzeách či galériách a ak nie automaticky, stačí sa spýtať – nám sa to vždy oplatilo.

A teraz už tých TOP 5 vecí, ktoré s deťmi odporúčam zažiť:

  1. Jazda starou električkou. Ideálne číslom 28, ktorej trasa vedie cez najkrajšie časti mesta. Ak chcete mať istotu, že sa do nej dostanete, nastúpte na konečnej zastávke Martim Moniz (my sme to mali pár minút pešo od ubytka), ideálne pred 9 ráno. Vyhnete sa davu turistov, ktorí sem okolo 9:30 nabehnú a električka je od tej chvíle po celý deň beznádejne plná. Naproti tomu ráno sa vojdete aj s kočíkom (radšej však zloženým, nie som si istá, či by sa vošiel rozložený cez dvere), pohodlne sa usadíte a spoločnosť vám budú robiť nanajvýš lokáli na ceste do práce.
  2. Výhľady a prechádzky – nám sa najviac páčilo v štvrti Alfama, kde sme sa kochali výhľadom z Miradouros da Graca a Santa Luzia. Kliknite SEM na prehľadnú stránku so zoznamom všetkých dostupných vyhliadok v meste, po prekliku na názov uvidíte nižšie aj umiestnenie na mape. V Alfame sme boli sme v deň konania tradičného blšieho trhu Fiera da Ladra, kde nájdete od oblečenia cez kusy nábytku až po zachovalé azulejos=glazované keramické kachličky. Pekný výhľad ponúka aj malý park hneď na námestí, ktorý okrem iného skrýva aj detské ihrisko a kiosk s kaviarňou. ideálny na občerstvenie detí aj dospelých. Zopár lisabonských ihrísk, ktoré sme stretli som zaznačila do mapky – KLIK.
  3. Pastel de nata. Voňajú na každom kroku, tieto tradičné sladké koláčiky. Plnené vanilkovým krémom, podávané často teplé a ku káve – deti bude okrem ochutnávania baviť sledovať celý proces prípravy a pečenie v jednej z mnohých vyhlásených pekární – skúste Pastéis de Belém alebo Manteigaria.
  4. Oceanário de Lisboa. Nachádza sa v Parque des Nacoes severovýchodne od centra, pri metro stanici Oriente. Postavený v 1998 pri príležistosti výstavy EXPO je plný vodných atrakcií, fontán, sôch a okrem návštevy oceánia sa tu môžete previezť lanovkou alebo prejsť po promenáde až k najdlhšiemu mostu v Európe Ponte Vasco da Gama. Počítajte, že priamo v oceániu strávite s deťmi minimálne 2 hodiny. My sme sem vyrazili za daždivého dňa a samých nás prekvapilo ako dlho sme sa tu nakoniec zdržali.  Je tu takmer všetko, čo si môžete pod morskou hladinou predstaviť – od bezstavovcov a riasy až po žraloky a tučniaky. Fascinujúci svet pre malých rovnako ako pre dospelých. Deti tu bavia aj rôzne interaktívne prvky typu skladačky či zvukové nahrávky alebo edukatívne hry o dôležitosti recyklácie či šetrenia vodou. Tobimu bolo ľúto jediné – že tam nevidel ani jedného delfína :)
  5. Pláž. Ak sem máte cestu od jari do jesene, blízkosť pláže je veľkou výhodou. Aspoň naše deti keď počujú slovo “more”, sú nadšením bez seba a naháňať vlny či stavať pieskové hrady by mohli celý deň. Môžete zvoliť smer na severozápad do mesta Cascais alebo na juh na poloostrov Setúbal – Costa da Caparica. Na Setúbal sa dostanete autom/taxíkom za 15 minút, bez neho ste tam za cca 45-60 min. My sme zvolili Cascais, pretože doň jazdí vlak zo stanice Cais du Sodré každých 15 minút a za 30 minút cesty ste v cieli. K najbližšej pláži Praia da Rainha sa od vlakovej stanice dostanete zhruba za 5 min chôdze, je malá, krytá z oboch strán a hoci k nej (opäť) vedie niekoľko schodov, páčila sa nám viac než zvyšné veľké pláže (viď obrázok nižšie).Okrem pláží je tu malé centrum s uličkami, reštauráciami a obchodíkmi, ktorými je fajn sa prejsť ale nie je ničím významné. Za návštevu tu stojí park Marechal Carmona a pruhovaný maják Santa Maria. Park je plný zelene, cestičiek medzi stromami, piknikových stolov, umelých jazierok a hlavne zvierat. Kedysi tu zrejme fungovala minizoo, no teraz som mala pocit, že im všetky zvieratá ušli a potulujú sa náhodne okolo. Kačice, sliepky s kuriatkami a aj pávy sa tu prechádzali akoby sa nechumelilo. V jazierkach zas môžu deti pozorovať korytnačky, rybičky a keď ich to omrzí, vyblbnú sa na veľkom zbrusu novom ihrisku.

Toto sú aktivity, ktoré sme stihli v našom výlete my, samozrejme v meste ich nájdete o dosť viac – za všetky spomeniem napríklad lisabonskú ZOO, park Estrella, MAAT múzeum elektriny alebo vedecké múzeum Pavilhao do Conhecimento. Ak vás láka história a architektúra, vyškriabte sa na kopec až ku Castelo Sao Jorge alebo sa zvezte električkou číslo 15 a pozrite si Torre de Belém, kláštor Mosteíro dos Jerónimos či umeleckú zbierku so vstupom zdarma v Museu Colecao Berardo.

Cesta: Ceny leteniek nie sú najnižšie, no dajú sa nájsť akciové letenky v cene zhruba 4.500,- Kč/ 170 eur s priamym letom z Prahy či Viedne s TAP Portugal, Austrian alebo novou linkou od ČSA.

Ubytko: My sme bývali v apartmáne cez airbnb, ktorý bol fajn, ale keďže bol podkrovný a bez výťahu, dostať sa doň znamenalo výjsť 3 poschodia pešo. S deťmi. S kočíkom. S kufrom..No, našťastie to v našom prípade znamenalo vždy len 1x denne dole a 1x hore, takže sa to dalo zvládnuť. Horšie bolo, že podkrovný bytík znamená skosy=nižšie stropy=u môjho drahého teda konštatné udieranie si hlavy. Nuž ale čo by človek neurobil pre výhľad z okna na Castelo, večerné posedenie na mini balkóniku s pohárom vína a pešiu vzdialenosť k centru mesta.

A ak ešte stále váhate, či by vám tie kopce stáli za to, nahliadnite do fotogalérie nižšie!

 

One thought on “Portugalsko > Lisabon s deťmi a 5 top aktivít 

  1. Spätné upozornenie: 2018 -> 2019 – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.