Tip > Albi / Kúzelné čítanie

Možno som jednou z mála, čo ešte prednedávnom netušila nič o akejsi “elektronickej ceruzke”. Všimla som si, že sa o ňu veľa rodičov na internete zaujíma, ale na prvý pohľad na mňa pôsobila ako totálna zbytočnosť – ceruzka čo má čítať knihu? To akože načo? Vravím si, moje deti sa ani na tablete (až na výnimočné príležitosti, ktorými sú najčastejšie dlhé cesty a aj vtedy ho používame na pustenie rozprávky) nehrajú, tak aj bez tohto technologického zázraku iste prežijú.

Ale potom to prišlo. Tobi si s ňou čítal najprv u kamarátov, neskôr sme na ňu narazili v kníhkupectve a nevedel sa od nej odlepiť. Chodil za mnou a o ničom inom nerozprával len o “tej ceruzke”.  A že by takú chcel na narodeniny. Inak je to celkom zaujímavá zmena, keď vám dieťa začne narovinu predkladať svoje narodeninové priania. Na začiatku som nekompromisne toto želanie zrušila s tým, že je určite veľa krajších knižiek, medzi ktorými si vyberie. Narodky oboch sa však blížili (2 a 4)  a tip na dobrý darček nikdy nie je zlý…

Takže som viac zisťovala, čítala, skúšala…a nakoniec som si povedala, že to nie je až taká hlúposť. Úprimne – komu sa pri čítaní nestalo, že mu dieťa položilo záludnú otázku (a deti to vždy vedia, trafiť to o čom nemá človek najmenšieho tušenia) – na ktorú nepoznáte odpoveď? Následne sme ju spolu hľadali – v iných knihách, na googli, pýtali sa múdrejších. V tomto sa mi knižky zapáčili – že okrem prvotného prečítania (či už s ceruzkou alebo bez) poskytnú druhotné informácie, zvuky, hudbu. Takže napríklad ak čítate knihu o zvieratách, dozviete sa na jednej dvojstrane ktoré zvieratá žijú v lese, ako sa volajú, aký vydávajú zvuk, čím sú špecifické a rôzne iné pikošky. A áno, aj to hľadanie informácií má svoj zmysel, ale veď je to super, keď sa do knižky veľkosti A4 vojde omnoho viac informácií než len čo papier znesie.Nebol to samozrejme jediný dôvod – ponúkam vám teda dnes svoj subjektívny pohľad prečo sme sa pre tento darček nakoniec rozhodli.

PLUSY

 • ako som už spomenula, celá séria Kúzelné čítanie nie sú len klasické knihy a encyklopédie – vďaka ceruzke poskytujú informácie navyše, v interaktívnej a zábavnej forme
 • knihy sa však dajú čítať aj bez ceruzky – vtedy pre nás fungujú na podobnom princípe ako hľadacie knihy (od S.R.Bernerovej napríklad), sledujeme situácie na obrázkoch, pomenúvame čo sa kde deje, atď. Ale určite je ich využitie s ceruzkou bohatšie.
 • deti na rozdiel od tabletu nepozerajú do obrazovky – stále sú to stránky, ktoré viac evokujú knihu než elektronické zariadenie
 • samotná ceruzka funguje aj ako mp3 prehrávač, takže doň môžete nahrať aj obľúbenú hudbu či audiorozprávky
 • deti si z týchto kníh naozaj veľa pamätajú – Tobi hlavne názvy zvierat a štátov, Timon si rozširuje slovnú zásobu cez pesničky a hlášky
 • investícia sa oplatí, pretože vydržia dlho – taký Atlas sveta si viem si predstaviť ako kvalitnú pomôcku odteraz až do školy
 • je s nimi zábava a učenie zároveň – náš štvorročný expert má najradšej kvízy, vďaka ktorým si sám sleduje čo si vlastne z knihy zapamätal
 • skvelý pomocník na cesty, keď napríklad nemôžete sedieť pri dieťati a čítať si s ním (typicky v aute)

MÍNUSY

 • je to stále len technika – občas sa vybije, občas zasekne – treba s tým počítať
 • v Doprave mi vadia niektoré nahraté hlášky – tón akým sú vety podávané a niekedy aj ich obsah je dosť ďaleko od toho ako s deťmi komunikujem
 • keď s ceruzkou deti čítajú, niekedy sa zaseknú a púšťajú informácie či zvuky stále dokola. Pre mňa podobné ako so zvukovými hračkami – čo je veľa, to je príliš. Na druhú stranu, Timon si vďaka takémuto opakovanému púšťaniu zapamätal kvantum českých slovíčok a vie ich samostatne použiť.
 • dokážu s ňou stráviť veľa času – toto je u mňa mínus, pre niekoho iného to môže byť hodnotené ako plus. Ja sa čas s kúzelným čítaním snažím rozumne regulovať.

Samotná ceruzka je veľmi jednoducho ovládateľná, deti si ju vedia samé zapnúť, vypnúť, regulovať hlasitosť. Dokonca ak ju nechajú omylom zapnutú, po určitej dobe sa sama vypne, čím šetrí baterku. Ku každej knihe patrí vlastný audiosúbor, ktorý je buď prednahratý alebo ho jednoducho nahráte cez počítač a USB kábel. Chalani dostali každý vlastnú ceruzku, kde sme im nahrali každému súbory ku všetkým knihám, takže sme predišli naťahovaniu sa. Teraz sa dohadujú maximálne o tom keď chcú v danú chvíľu čítať obaja tú istú knihu – ale aj to sú schopní robiť spoločne a počkať sa navzájom. Na cesty sme k nim dokúpili aj slúchatká, aby sa pri čítaní rôznych kníh nerušili.Čo bolo pre mňa dôležité a často sa to v diskusiách na internete skloňuje ako otázka, že do každej ceruzky môžete nahrať akýkoľvek dostupný súbor. Takže ak si kúpite sadu s ceruzkou na Slovensku, bude mať prednahratých zopár súborov k slovenským knižkám. Ale samozrejme, môžete si do nej stiahnuť aj české súbory a používať ceruzku aj k českým knihám. Čo sa môže stať a s čím treba počítať sú drobné rozdiely – napríklad ak vlastníte český Atlas světa, posledná stránka patrí mape Českej republiky. V slovenskom Atlase sveta patrí posledná stránka zasa Slovensku. Rovnako potom zvukový súbor v danom jazyku je tejto skutočnosti prispôsobený :)

My máme doma zatiaľ:

 • Atlas světa  – používa prevažne Tobi, najviac ho zatiaľ zaujíma Európa a mapa sveta so svetovými stranami. Pomaly si uvedomuje čo kde leží a keď sa bavíme o tom kde sme už boli alebo kam pôjdeme, pamätá si vďaka knihe aj niektoré info navyše – predovšetkým názvy budov či typické zvuky/piesne.
 • Svet zvierat– ten by som sa vôbec nebála kúpiť už dvojročnému a zároveň aj odporúčanému 5+, každý si v nej nájde to svoje. Zvuky aj obrázky zvierat sú realistické.
 • Doprava – obľúbená Timiho kniha. Najradšej si púšťa pesničky, zvuky dopravných prostriedkov, hlášky k postavičkám. Pochytil z nej najviac českých slov, vrátane názvov dopravných značiek.
 • Dinosauři– sú u nás len chvíľu a zatiaľ aj najmenej využívané. Vek 6+ tu má svoj zmysel, použitý jazyk je určený skôr starším poslucháčom. Chalani však dinosaury zbožňujú, takže mať možnosť pustiť si zvuky každého z nich je pre nich fascinujúce. Tobias vie mnohých z nich rozonať a pomenovať, čo však vyplýva skôr z jeho záujmu o túto tématiku celkovo.

Držala som v ruke aj Spievanky/Zpívánky, Hravé učenie/učení, Zvířatka na statku a niektoré z rozprávkových kníh. Za mňa osobne by som ako jediné z týchto kúpila Hravé učenie, pretože viem, že by zaujali obe moje deti. Je všeobecná, obsahuje široké témy od farieb cez počítanie, tvary až po ročné obdobia. Pokojne by som ju zvolila aj od 2+. Čím sa dostávam k tomu, že vekové určenie nie je vždy najlepším vodítkom – napríklad Rozprávky na dobrú noc sú určené od 3+ a u nás dvojročného nudili. Spievanky zas majú určenie 3-7 rokov, no nie som si istá, že by zaujali predškolákov, skôr si ju raz vypočujú a koniec. Zvířatka na statku môžu fungovať naopak aj pre ešte mladšie detičky – zvuky domácich zvierat sú pre ne zaujímavé už okolo jedného roka a ak si budú knižku čítať spoločne s dospelým, nevidela by som v tom žiaden problém. Treba pozrieť, vyskúšať, zhodnotiť čo by mohlo zaujať práve vaše dieťa. Nájdete ich vo väčších kníhkupectvách, Albi predajniach a tuším som ju videla aj v niektorých hračkárstvach.

Dúfam, že som vám aspoň trochu priblížila ako kúzelné čítanie funguje a výber či áno či nie už nechám na vás. A nemusíte sa báť, že by už potom deti nikdy nesiahli po “obyčajnej knihe” alebo by na každú skúšali ťahy ceruzkou. Za našu rodinu jej dávame palec hore a určite ešte niekoľko kníh radi dokúpime.

2 thoughts on “Tip > Albi / Kúzelné čítanie

 1. Ďakujem za zhrnutie plusov a mínusov. Stále sa neviem rozhodnúť, či do toho ísť, alebo nie. Moja dcérka bude mať tri roky. U kamarátov sa s knihou stretla, aj ju to bavilo, ale ja váham, či to nebude len ďalší “krám” navyše.

  Páči sa mi

  • Rozumiem-mala som tu istu dilemu :) Nakoniec som si povedala,ze aj keby nam mali sluzit len na cesty,oplati sa mi to-na poslednych 4 letoch sme tablet ani nemuseli vytiahnut,knizky ich plne zabavili.Ak je dcerka zvedava a ma rada knizky,sla by som po nejajej interaktivnejsej (cize nie len rozpravkove ale napr.Hrave uceni),ktoru moze citat sama aj s Vami a nieco sa aj nauci..Skuste este popozerat a poskusat-a keby sa vyber nestretol s uspechom,urcite nebudete mat problem ju predat dalej ci vymenit za inu.

   Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.