Poľsko > Krakow – história a jeden drak

Prvý článok v tomto roku bude podobne ako tie predošlé o cestovaní – konkrétne o výlete, ktorý sme absolvovali ešte v novembri, ale vedzte, že malebný Krakow je destinácia vhodná na návštevu naozaj kedykoľvek. Hor sa teda do čítania ak práve premýšľate kam by ste sa vybrali na najbližší predĺžený víkend!

Dračie mesto nás privítalo už trochu chladným, no stále príjemným počasím, takže hlavnou náplňou boli prechádzky. Centrum mesta je sústredené okolo námestia Rynek Glowny, keď sa k nemu vyberiete ktoroukoľvek z uličiek naokolo, nestratíte sa. Staré mesto je ohraničené zeleným pásom parku Planty, ktorý bol založený na mieste bývalých hradieb. Pôvodné hradby sú zachované už len z malej časti od vstupu z Floriánskej brány, ktorú stráži pevnosť Barbican. Veľkú časť nášho výletu sme teda trávili tu – na námestí, v uličkách, v parku. Natrafili sme aj na zopár ihrísk, to najlepšie stretnete po ceste z centra smerom k Wavelu, medzi archeologickým múzeom a kňažským seminárom.24883195_10155813812035353_5636428035337064970_o

Deťom sa najviac páčil Mariánsky kostol, pretože každú celú hodinu na nej oznamuje trubač melódiu hejnal na všetky svetové strany. To sa zároveň stalo aj ich prvou asociáciou s mestom. Krakow = trubač. No a ešte drak. Legenda tvrdí, že v jaskyni priamo pod hradom Wawel žil drak, ktorý terorizoval mesto a jeho obľúbenou potravou boli mladé panny. Verzií kto ho nakoniec za pomoci lsti s ovčou kožou naplnenou sírou usmrtil je niekoľko, každopádne drak bol porazený a jeho stopy nájdete v meste v podobe suvenírov ale aj dračej jaskyne, ktorú je možno v lete navštíviť. Pri nábreží pod hradným návrším neminiete sochu draka chrliaceho oheň, ktorá je pre deti zábavnou atrakciou. Hrad aj wawelská katedrála samozrejme tiež stoja za návštevu, do vonkajšieho areálu je dokonca vstup zdarma.

Židovská štvrť Kazimierz bola niekoľko storočí významným centrom poľskej židovskej komunity. Bohužiaľ, počas 2.sv.vojny boli jej obyvatelia buď vyhnaní do ghetta vytvoreného na druhej strane rieky alebo do koncentračných táborov, a štvrť sa stala značne zdevastovanou. Hoci mnohé židovské pamiatky boli počas vojny zničené, stojí tu niekoľko synagóg aj židovské cintoríny – na rozdiel od Varšavy je veľmi pekne zachovalá. Vraj za to može mesto poďakovať S.Spielbergovi, ktorý tu natáčal exteriéry k svojmu filmu Schindlerov zoznam a preslávil ho tak prakticky po celom svete. Dnes je táto štvrť považovaná za alternatívne centrum mesta, s kaviarňami, galériami a reštauráciami a určite sa vám sem oplatí sa prejsť.24172998_10155813812780353_1037345111299537500_o

Jediným múzeom, ktoré sme sa pri návšteve Krakowa rozhodli navštíviť bolo Podzemie Rynku, ktoré tvorí interaktívna výstava odhaľujúca jedno z najvačších archeologických nálezísk v Európe. Videli sme pozostatky kamenných domov, pohrebiska, tržnice, hlavného námestia, to celé doplnené videami, hologramami a modelmi. Všade píšu, že lístky si musíte zarezervovať vopred na konkrétny čas, my sme však prišli náhodne a dostali sme sa hneď na najbližší termín, čo nás nestálo ani 5 minút čakania. Povedala by som, že na prvý pohľad je vhodná skôr pre staršie deti (školského veku), ale našim chalanom sa exhibícia páčila a radi na ňu spomínajú. Najviac na hlavný priestor s modelmi mesta a bábkovým divadlom o legende vzniku Krakowa. 24883315_10155813814545353_3818231136898165266_oTým, že počasie bolo také aké bolo, rozumne sme prestriedali čas strávený vonku so zohrievaním sa vnútri, čo znamená, že mám pre vás hneď niekoľko gastro tipov. Medzi najvyhlásenejšie (a najlacnejšie) podniky tu patria tzv. mliečne bary, ktoré ponúkajú tradičnú poľskú kuchyňu. Nám chutilo v Mlieczny bar Tomasza – zamierte sem ak chcete ochutnať poľské špeciality ako žurek (kvásková polievka) alebo pierogi (pirohy plnené kapustou, masom, džemom) či si dať poriadne raňajkové sústo. Ako odporúčané pierogarne sme mali v merku aj Przystanek Pierogarnia a Przypiecek, naopak vyhnúť sa možete podniku Kuchnia U Babci Maliny, ktorý je možno vyhlásený ale okrem bizarného interiéru nám žiaden (gastro) zážitok neponúkol. No a keď uvidíte na rohoch ulíc postávať babičky v stánkoch, kúpte si od nich symbol krakowa – obwarzanek – druh pečiva niekde na pomedzí bagelu a praclíka.24785274_10155813816670353_4597210663296225908_oZ navštívených kaviarní vám s nadšením odporučím Sweet Life, kde si pečú prvotriedne domáce koláče a muffiny. My sme prišli hneď na otváračku, pretože sme to mali doslova pár metrov od domu a boli ešte horúúúce!Káva super a dokonca aj malý milý detský kútik. Z kategórie hipsterských kaviarňo-brunchovní nám chutilo vo Wesola Cafe, ktorá je trochu mimo centra ale ešte stále je to na fajn prechádzku. Očakávajte kvalitne pripravenú kávu aj jedlo ale či už prídete na raňajky, obed alebo večeru odporúčame spraviť si rezerváciu. Skúsili sme aj podnik Miazsz, pretože bol strategicky blízko k nášmu ubytovaniu- sendviče fajn, káva slabý priemer, ale zato skvelé smoothie. V židovskej štvrti sme náhodou naďabili na podnik Kolanko no.6, kde sme mali možnosť ochutnať menej hipsta a viac lokálny raňajkový bufet. Poviem vám k tomu toľko – v ten deň sme obed vynechali :)

Ubytko: Ponuka je pomerne široká a za príjemné ceny. My sme zvolili malý bytík cez airbnb, ktorého najväčšou devízou bola pešia vzdialenosť do centra mesta zo strany od Floriánskej brány a Barbicanu. Zároveň sme boli vzdialení 7min chôdze od hlavnej železničnej stanice, z ktorej premávajú priame vlaky až na letisko.

Cesta: Vedeli ste, že z Prahy ste v Krakowe len za 70 minút letu? Ideálny trip na predĺžený víkend lety štvrtok tam – nedeľa späť!

Blogpostom o cestovaní s deťmi, balení či užitočných pomocníkoch na cesty mám v pláne tento rok venovať viac priestoru – existujú témy, ktoré by vás v tomto smere špeciálne zaujímali? Napíšte mi o nich do komentárov!

One thought on “Poľsko > Krakow – história a jeden drak

  1. Spätné upozornenie: 2018 -> 2019 – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.