Narodeniny > 1 rok – tipy na darčeky

Onedlho oslávi náš najmenší svoj prvý rok. Za tento čas sa premenil z hlučného bábätka v malé sebestačné (ale stále pomerne hlučné) batoľa. Tvrdohlavé, s vlastným názorom na svet, ale hlavne usmievavé a s veľkým apetítom.

Viem, že darčeky na prvé narodeniny pre deti riešia viac rodičia a blízka rodina – malí objavitelia sú tak zaujatí baliacim papierom, že obsah býva druhoradý. Oslavu dôležitého životného jubilea si však zaslúžia, no a aká by to bola b-day párty bez darčekov? Špecifikom pri druho- a viac-rodených je fakt, že im mnohé veci po starších súrodencoch ostanú, a ak sú navyše aj rovnakého pohlavia, je o to ťažšie vymyslieť niečo unikátne. Pripravila som teda mix vecí, čo dostal kedysi k prvým narodeninám Tobias a tých, čo by sa mohli páčiť Timonovi.Čoho nikdy nie je dosť a nikdy tým nič nepokazíte je Lego, pre maličkých sady Duplo. Deti pri ňom vydržia hodiny, či už len hrať sa s postavičkami alebo neskôr rozkladať, skladať a rozvíjať si vlastnú fantáziu. Doma ich už máme niekoľko a najviac deti využívajú loďky do vody. Timon najradšej usádza všetky možné zvieratká do lode až kým sa neprevráti. Keby k tomu mal ešte hasičský čln, môže prebehnúť okamžitá záchrana topiacich sa zvieratiek ;)

Inak, viete ako sa hovorí, že Lego si kupujú hlavne rodičia pre seba? Sadu, ktorú si viem naozaj predstaviť pre celú rodinu je Cesta kolem světa. A keď sme pri tom stavaní, základom je, aby výtvor držal, takže odporúčam doplniť väčšie stavebnice o podložku, napríklad takúto.

Ak preferujete prírodné materiály, zo stavebníc deti najviac ocenia klasické drevené kocky – tieto majú dokonca vo vrchnáku vyrezané tvary a dieťa si môže precvičovať ich rozlišovanie a vkladanie.

V materskom centre waldorfskej škôlky blízko nás sa obe moje deti rady hrajú s dúhou Grimms, ktorá je jednou z najkreatívnejších hračiek aké poznám – robia si z nej napríklad tunely, skladajú ju na seba podľa veľkosti (Tobi), snažia sa oblúky podliezať (Timi). Môže fungovať ako dekorácia, kolíska pre bábiky a väčší si z nej môžu stavať aj rôzličné tvary do výšky.

Ďaľšou z firiem, čo vyrába krásne veci pre deti s ekologickým atestom je Plan Toys – páčia sa mi napríklad tieto zmyslové kocky, ktoré opäť môžu byť použité ako stavebnica. Hračky sú z kaučukovníkov, ktoré už neprodukujú latexové mlieko, a preto nemajú žiadnu hodnotu. Toto drevo vykupujú, dbajú o výsadbu nových stromov a pomáhajú tak zachovať trvalú udržateľnosť.

Knihy doma milujeme, a preto si ich nekupujeme ani zďaleka len na príležitosti, ale tak nejak celoročne. Pre jednoročných sú skvelé napríklad MiniPedie, o ktorých som písala prednedávnom. Veľmi obľúbené u tejto vekovej kategórie sú knižky so zvukmi, napríklad o domácich zvieratách alebo strojoch a vozidlách. obrázkové knihy bez textu o každom ročnom období od Rotraut Susanne Bernerovej. Medzi prvé krátke príbehy a rozprávky môžete zaradiť klasiky ako Môj Macík, Žabiatko, Very hungry caterpillar (my ju máme v angličtine, v češtine som ju nenašla, takže len v slovenčine), Veselá zahrádka alebo leporelá a interaktívne pop-up knihy Petra Horáčka (niektoré sú už dostupné aj v češtine, väčšina v angličtine).

Jednou z vecí, čo dostane Timi bude vlastné odstrkovadlo. Vybrali sme kamarátmi osvedčené Puky Pukylino – je vhodné už pre deti od výšky 75cm, takže si na ňom zajazdia aj úplne najmenší. Po Tobiasovi máme doma klasické plastové a hoci je mu už dávno primalé, zostalo určené na bláznenie sa po byte. V minulosti mu ale bolo častým spoločníkom na výletoch aj vychádzkach do okolia, preto ho ako darček k prvým narodeninám vrelo odporúčam.Tobi lenaTrochu inou knihou, čo mám vytipovanú pre Timona je tzv. quiet book – látková didaktická knižka, ktorá ukrýva veľa aktivít a zábavy pre zvedavé pršteky. Keď bol Tobi malý, mala som veľkú motiváciu podobnú ušiť, no moje začiatočnícke šicie schopnosti by žiaľ neboli dostačujúce. Preto je aj cena taká aká je – na prvý pohľad sa môže zdať premrštená, no sú za ňou hodiny práce, piplačky a vymýšľania. Na fler.cz aj sashe.sk nájdete pod týmto keywordom množstvo zručných predajcov, ktorí radi knižku prispôsobia podľa vášho želania – či už podľa veku (jednoročný asi nebude gombíkovať alebo viazať šnúrky ), vytvorením vlastného motívu alebo našitím mena dieťaťa.

Z kategórie darčekov, čo ocení každý chlapec aj dievča je nesmrteľná Tatrovka. Ja si z detstva pamätám práve takúto oranžovú. Nakladanie kamienkov a piesku, vykladanie, vozenie sa na nej, ťahanie sa navzájom s bratom. Svojou veľkosťou si pýta záhradu, no aký by boli chalani frajeri, keby si ju raz od babi a deda priviezli na pražské pieskovisko!Tobi tatrovkaNech vyberiete čokoľvek, deťom sa bude najviac rátať, ak sa do hry pustíte s nimi. Stačí na to len váš čas a plná pozornosť. Sledujte ich radosť, uvoľnenosť, reakcie, sústredenie a nebuďte prekvapení, ak sa od nich niečo priučíte – deti sú špecialisti na netradičné a kreatívne riešenia :)

2 thoughts on “Narodeniny > 1 rok – tipy na darčeky

  1. Spätné upozornenie: Narodeniny > Tipy na darčeky pre 3 a 5-ročných – Deti na palube

  2. Spätné upozornenie: Narodeniny > Darčeky k 1.narodkám – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.