Timon > 11 mesiacov

Timi je už len krok od toho stať sa veľkým jednoročným chlapom. Je to s ním niekedy vyčerpávajúce, pretože keď práve nespí alebo neje (áno, jeho stále top činnosti) musí sa hýbať. Nosenie zvládne len na chrbte, aj to len chvíľu, musí byť dostatočne vysilený. V kočíku vydrží dlhšie, lebo priestoru tam má predsa viac. Najlepšie je mu ale kdekoľvek na zemi s rôznymi prekážkami. Vonku je to naj, hoci ľudia sa na mňa pozerajú často zhrozene, že nechám svoje dieťa štvornožkovať po zemi, aj len na ihrisku. Ja zas nerozumiem, prečo by mal stále len sedieť v kočíku (kde ho už aj tak horko-ťažko udržím), a preto ma pohľady a poznámky o zašpinených kolenách nechávajú chladnou. Minule mi jedna pani hovorila, že ho musia ale straaašne bolieť kolienka a určite ich má aj celé odreté. Podotýkam, bol na piesku a tráve, čo je povrch, ktorý mu príliš nesedí, takže polovicu času prelozil s vystretými nohami. No vysvetlite to staršej generácii, kedy sa deťom pomáhalo do chôdze neustálym vodením za ručičku hneď ako sa postavili o nábytok. Že lozenie je pre deti to najlepšie – upevňuje svalstvo, prepojuje hemisféry a celkovo je dôležité pre správny pohybový vývoj. (môj obľubený článoček k tomuto je tento) Ale naspäť k prekážkam – ak žiadne náhodou nie sú, vytvorí si ich aj sám – vytiahne napríklad hrniec zo skrinky v kuchyni, otočí dnom navrch a vylezie naň. Potom sa spokojne na tých 10cm2 uvelebí a usmieva sa. Musím povedať, že už teraz sa teším na moment, keď začne sám chodiť, pretože verím, že ho to vyliezanie do výšok aspoň na chvíľu omrzí. Novoty má môj mladší syn v slovnej zásobe – úspešne zaradil do slovníku “ha-vo”, označujúce každé zviera v obrázkových knižkách. Vonku sa za každým “ha-vom” otáča tak, že pomaly vypadne z kočíku. Druhé obľúbené je “ajajajajáj”, to ho naučil Tobias a zatiaľ ho používa rozmanito no vždy s úsmevom, usudzujem, že sa mu to nespája so žiadnou negatívnou reakciou. No a čo ho najviac zamestnáva posledné dni je určite samostatné kŕmenie sa. Trochu lyžičkou, niekedy sa podarí aj napichnutie na vidličku, no stále do seba najviac dostane rukami. O neporiadku, ktorý po ňom zostáva by som mohla napísať a nafotiť celý ďaľší článok. Na rozdiel od Tobiasa, ktorý dodnes neznesie ani kúsok špiny na rukách a vždy pri jedle vyžadoval čistotu okolo seba (čiže konštantné utieranie) sa takouto banalitou pri jedle Timi absolútne nezdržuje :)

Domáce meranie a váženie ukazuje 74cm a 9kg. Už mu vykukujú všetky jednotky, takže na fotkách bude vyzerať čoraz viac a viac zubato.IMG_0310IMG_0830

TOP aktivity:

  • vyliezanie a zliezanie – pri týchto dvoch aktivitách nechýba Timonovi vytrvalosť. Kým nevylezie kam chce, bude to skúšať aj za cenu pádov a pošmyknutí. Najobľúbenejšie sú rôzne schody, stupienky, stoličky a vlastne čokoľvek vyššie od zeme. Je zároveň dosť unavujúce neustále ho odniekadiaľ dávať dole, pretože evidentne nemá žiaden pud sebazáchovy a neuvedomuje si riziko spadnutia z výšky. Dokáže za pár sekúnd vyliezť cez stoličku až na jedálenský stôl a moje slová nesúhlasu úspešne ignoruje.
  • listovanie knižkami- čo si pamätám, tak Timi vždy javil o knihy záujem. Ale až posledný mesiac ide cielene do poličky po tie, čo čítame najčastejsie, vyloží si ich pred seba a sám si nimi listuje. Možno nám vyrastá v rodine druhý knihomoľ, čo ma len utvrdzuje v tom, že deti čítanie vnímajú naozaj od raného veku, a tak netreba otáľať a viesť ich k literatúre pokojne hneď od narodenia. Aj keď možno máte pocit, že z toho ten váš malý uzlíček ešte veľa nemá – určite tým nemáte čo pokaziť a vaše dieťa si tak neskôr ku knihám ľahšie a rado nájde cestu a bude považovať čítanie za bežnú súčasť dňa.

IMG_0630TOP knižka: O guľkovi bombuľkovi

TOP pesnička: Neviem prísť na názov, máme ju na jednom CD v aute a spieva sa v nej “bábo bábo bábo hej…aumbáá” (Ak to nejaký macher z vás podľa tohoto spoznal, dajte mi prosím vedieť čo to je zač, dík!)

TOP jedlo: Surová mrkva, lebo to je najlepší liek na prerezávajúce sa zúbky.

Pred nami sú posledné týždne, kým Timi dovŕši svoj prvý vekový míľnik, a tak zbieram inšpirácie na darčeky aj narodeninovú tortu. Sledujte môj blog, o tipy na ne s vami v najbližších dňoch podelím!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.