Thajsko > Týždeň v Krabi

O Thajsku, cestovaní sem bez cestovky a aj s deťmi nájdete na internete veľa dostupných článkov. Čím to je, že práve Thajsko je také obľúbené a stále navštevované? A už nielen ako backpackerská destinácia ale často jedna z prvých rodinných, keď ide o Áziu. Tipujem, že spojením krásneho tyrkysového pobrežia + chutného jedla + cenovej dostupnosti + bezpečnosťou. Všetko spomenuté sme naozaj cítili a spoznali. Priateľských Thajcov, nádherné ázurové zátoky s bielym pieskom aj neskutočne chutné papaya šaláty za 30 Kč/1,2 Eur! A keďže nechcem písať ďaľší článok do počtu, tentokrát to bude menej informácií a viac fotiek.

Cestu do Krabi sme naplánovali na polovicu októbra, čo je ešte považované za monzúnový mesiac, obdobie dažďov končí až s príchodom novembra. V preklade to však znamená len toľko, že máte minimálne pol dňa pekné počasie a s veľkou pravdepodobnosťou poobede/v noci intenzívne zaprší. Ceny ubytovania v low season a aj niektorých služieb (reštaurácie, lode) boli o dosť nižšie, avšak zároveň to znamená, že mnohé hotely alebo reštaurácie boli zatvorené. Nemali sme ale ani náhodou pocit, že by bolo Krabi vyľudnené, skrátka je to turistami obľúbená oblasť.Po celom lete bez pobytu pri mori sme sa rozhodli vybrať si miesto, kde budeme môcť pár dní iba oddychovať. Klasické nič nerobenie s knihou a drinkom síce s deťmi nehrozí, ale nemôžem sa sťažovať. Chalanov na dlhý čas zabavilo kajakovanie – veslovali na neďalekú pláž, ktorú si nazvali “kozí ostrov”, pretože tam bolo veľa miestnych kôz a kozliatok. Skákali do vĺn, hľadali mušle, stavali hrady z piesku, kúpali sa v mori aj v bazéne. Pláž bola široko ďaleko len naša, aj v samotnom hoteli boli okrem nás asi len traja ľudia.Takže za nás tento hlavný cieľ výletu bol naplnený na 100%!

Oddychovať celý týždeň nám samozrejme nehrozí, a tak sme objavovali hlavne Krabi Town, vždy za iným účelom. Raz na trhy a prejsť si mesto, raz na pláže (najznámejšie sú Ao Nang, Noppharat Thara, viac na západ Tubkaek beach) či do chrámov. Z mesta odporúčame výlet loďou na niektorý z ostrovov – my sme si vybrali tzv. 4 islands tour, pričom sme si ale prenajali vlastnú loď. To malo značnú výhodu v tom, že sme neboli viazaní na ostatných členov posádky a zároveň sme sa dohodli s kapitánom lode na trase. Na Railay beach sme zostali len chvíľu, pretože nápor ostatných lodí s turistmi bol pre nás neúnosný. Naopak v zátoke s rybičkami sme sa šnorchľovali skoro sami takmer 2h počas celého Šarlinho spánku.

CENY: Tak ako všade, aj tu nájdete lacnejšie i drahšie možnosti. Všeobecne najdrahšie bolo všetko v oblasti Ao Nang, pretože je najviac navštevovaná. My sme jedli hlavne v miestnych reštikách a na trhu, kde sa celá rodina pohodlne najedla za zhruba 10 Eur/ 250 Kč. Avšak pre porovnanie – jedlo v hoteli vás pokojne vyšlo na raňajky za 400 Kč / 15 eur, s nápojmi na dvojnásobok. Prenájom long tail boat na 8h len pre nás 2500 bahtov, tj 1900 Kč/ 75 Eur. Nie je to málo, ale s plnou loďou pasažierov to nevyšlo zas o toľko lacnejšie,takže nám to stálo za to.

JEDLO: Najlepšie sa najete v malých reštauráciách alebo na trhoch. My sme navštívili dva – Krabi walking street market – otvorený býva piatok až nedeľa od 16:00-22:00 a je priamo v centre mestečka Krabi. Menší trh je pri prístave na začiatku parku Thara, otvorený všetky zvyšné dni od cca 18:00. Na oboch si pochutnáte na lokálnych pochúťkach, morských plodoch (omeleta s mušľami, mňam!), čerstvom ovocí. Samozrejme, podľa seba, ak máte pocit, že vám to niekde nevonia, nezdá sa vám prepečenie, nejedzte tam. Viem, že mnoho ľudí môže mať so stravou v Ázii problémy, ale so zdravým úsudkom by to malo/mohlo byť v pohode. Kaviarne – kto hľadáte specialty coffee, najlepšou voľbou je Sprucy, ak kaviareň s atmosférou tak poďťe do C’more mount bar. V druhom spomenutom aj dobre varia a aj deti sa zabavia na peknom drevenom ihrisku hneď vedľa. Najviac úžasná je tu scenéria medzi skalnatými masívmi a chladnejší čerstvý vzduch! Obe sú z cenovej kategórie “drahšia západniarska”.

UBYTKO: My sme na zvolili ubytovanie v absolútnej izolácii od všetkého, pretože práve to sme po hektických týždňoch a mesiacoch potrebovali. Pláž na tomto kúsku pobreží nie je biela ale s tmavým pieskom, bola však čistá, plná mušlí a hlavne prázdna! :) Hotel pozostával z malých chatiek, naša obsahovala veľkú rodinnú izbu s vaňou aj sprchou a posedením vonku. K dispozícii je tu reštaurácia, kde uvaria na objednávku raňajky, obedy i večere. Tiež sme využili menší bazén, hračky na piesok pre deti a aj kajak. V blízkosti je naozaj len jeden mini obchod a asi dve reštiky, čokoľvek ďaľšie nájdete až priamo v meste Krabi, cca 35min jazdy autom.

DOPRAVA: Prileteli sme do Krabi z KL s AirAsia, letenky vyšli s priplatenou autosedačkou na 6500 Kč/ 250 Eur na celú rodinu (2 dospelí + 2 deti + 1 infant) a kupovali sme ich cca 3 týždne vopred. Keďže sme vedeli, že naša základňa je “in the middle of nowhere”, auto bola nutnosť. Prenájom na týždeň stál s Rentalcars 100 Eur/ 2500 Kč. Jazdenie v Thajsku nás po Malajzii už toľko neprekvapilo, samozrejme ak sem prichádzate z Európy, počítajte s tým, že sa musíte na cestu viac sústrediť. Hlavne na motorkárov, ktorí vás obiehajú zo všetkých strán a zásadne sa pripájajú či odpájajú bez smeroviek.Jazdí sa na ľavej strane.

No a teraz mi povedzte, čím Thajsko najviac láka vás?

Alebo ste tu už boli a viete, čo presne vám učarovalo a čo naopak nie?