Malajzia > Ipoh weekend

Jednou z výhod života v Malajzii je veľké množstvo sviatkov (tento rok tuším 19?), ktoré navyše pokiaľ pripadnú na víkend nahrádzajú sa v pracovné dni. O žiaden sviatok, a teda ani voľno s ním spojené nikdy neprídete! V takýto podobný predĺžený víkend sme si vymysleli výlet do Ipohu. Tretie najväčšie mesto v Malajzii čo do počtu obyvateľov, rozlohou je však pomerne malé a kompaktné. Keďže sa nachádza v polovici cesty medzi Kuala Lumpur a ostrovom Penang, často býva len rýchlou medzizastávkou. Ale my máme času a víkendov dosť, takže prečo by sme ich nevyužili aj na takéto miesta.

Hoci Ipoh nie je až tak preslávený ako Penang, tie naj veci majú spoločné – jedlo, (britskú) koloniálnu architektúru a street art. To posledné bavilo naše deti najviac – behať po uličkách a objavovať kde je čo namaľované. Za niektorými maľbami stojí známy autor E.Zacharevič, iné sú od menej známych tvorcov. V meste nájdete na domoch mapy, kde sú všetky diela zaznačené, takže si môžete ísť aj pekne po poradí a objaviť všetky, nás to viac bavilo len tak náhodne. Podobne sme si prešli aj Heritage Trail, čo je trasa na ktorej nájdete všetky historicky významné budovy či ulice Ipohu.Zapadnúť do lokálnych podnikov a ochutnať miestne kulinárske špeciality býva naša obľúbená aktivita kamkoľvek prídeme. Tu ich je hneď niekoľko – od vyhlásenej Ipoh White Coffee (káva varená s margarínom a kondenzovaným mliekom-neskúsili sme :)) cez Ayam Tague (kuracie mäso s cibuľkou na sójovej omáčke,mungo klíčkami a ryžou) až po sladký Cendol (niečo ako kokosový puding s cukrom a pastou z červených fazúľ, môže mať rôzne obmeny). Nám najviac chutilo v podniku, ktorý si predstavte ako veľkú miestnosť, kde po okraji stoja malé vozíky. Tam si každý varí to svoje. Vy len prídete, objednáte u každého čo chcete, odídete ku stolu. Takto obídete povedzme 5 stánkov a čakáte. Onedlho vám z každého prinesú jedlo až na stôl, skasírujú vás a hotovo!Na foto nižšie je to tá vpravo.Nutno povedať, že je to ozaj zážitok, avšak chápem aj že nie každému môže vyhovovať. My bežne s deťmi jeme na trhoch aj v podobných hawker centrách a trávenie nám to zatiaľ nikdy nepoložilo. Pred presťahovaním som dávala deťom probiotiká, aj chvíľu po príchode, ale zhruba po 2 týždňoch som na to zabúdala a nechala to plynúť. No Ipoh má značnú výhodu v tom, že tu nájdete kopec podnikov so “západným twistom”, (napr. Plan B) ale ceny sú vyššie a dostanete za ne len to, čo už poznáte. Takže oprava – sú to výborné podniky, chutné jedlo, ale pre nás menej nevšedné.

Veľmi sme si užili aj tour po chrámoch v okolí. Sú to tzv. cave temples, čiže chrámy vystavané v jaskyniach. Každý z nich je niečím iný, nám sa najviac páčili dva – prvým bol budhistický Kek Loog Tong. Jaskyňa samotná je pomerne veľká, s mnohými menšími jaskyňkami, v každej z nich sú oltáre a miesta určené k meditácii a modlitbám. Avšak najkrajšou časťou je zenová záhrada s jazierkom, okrasnými stromami a reflexiologickými chodníkmi. Vedela by som tu stráviť aj pol dňa, akurát s deťmi to až taký zen nie je :D Ale aby som im nekrivdila, prejsť naboso kamenný chodníček považovali za celkom fajn výzvu a dali si ho hneď viackrát. Pomaly a dokonca i potichu!
Druhým zaujímavým chrámom bol Sam Poh Tong, ktorý je ešte viac ukrytý a ohromí vás totálnym tichom k rozjímaniu a enormným počtom korytnačiek a rýb v jazierkach. Miestni budhisti veria, že vypustením korytnačiek na slobodu (alebo aspoň ich nakŕmením) si čistia karmu, a tak ich sem nosia až ich je tu nespočítateľne veľa. Ale tak, nakŕmili sme ich aj my, veď keď ich je toľko ktovie či sa na všetky dostane rad. Okrem týchto dvoch je tu ešte zopár iných chrámov, jeden vedľa druhého, takže sme si prešli rovno všetky. Najlepšie nasať ich atmosféru počas modlitieb-netreba však prekážať, len potichu z úctivej vzdialenosti sledovať.

Cestou späť sme si dali zastávku na plantáži agarového dreva Hoga. Okrem využitia dreva samotného využívajú listy stromov na výrobu čaju a do rôznych iných pochutín. Bolo príjemné chvíľu pobudnúť v tejto sviežej mikroklíme, s inými stromami než palmami.

Čo poviete, ktorá časť nášho víkendu by sa vám najviac pozdávala?

UBYTKO: Objavili sme výborný airbnb apartmán pre rodiny (dve izby, obývačka), s jediným mínusom – chýba kuchyňa. Čo ale v meste nie je problém, pretože reštaurácií a kaviarní je v okolí dosť. Nachádza sa priamo v centre, na jednej z najnavštevovanejších uličiek – Concubine Lane.

DOPRAVA: Z KL do Ipohu je to po diaľnici autom cca 2,5h, cesta je kvalitná a až na pár úsekov rýchla. Dá sa zvoliť aj výlet vlakom, časovo to trvá podobne a ako plus novú skúsenosť.