Bývanie > Obývačka / Mapa našich ciest

Do vlastného bytu sme sa nasťahovali pred dvomi rokmi. A presne toľko nám trvalo, kým sme si zariadili obývačku a doladili ju k našej spokojnosti. Ja to tak mám – zariaďovanie nie je moja top priorita, radšej investujem peniaze a čas do milších činností, najčastejšie zážitkov, ktoré vo mne zanechajú hlbšiu stopu. Pochybujem, že si deti raz vybavia aký presne sme mali nábytok, gauč či značku reprákov. Ale verím, že si spomenú na to, ako sme si tu spolu tancovali, čítali si, žili. Lebo aj keď sa na to občas sťažujem, vlastne som rada, že sa zatiaľ nezatvárajú vo svojej detskej izbe, ale všetko chcú robiť pri nás, v tomto našom centrálnom priestore. Hrať sa, blázniť sa, tvoriť, oddychovať, rozprávať sa a možno raz aj učiť sa do školy. 

Ak budete chcieť, rada s vami zozdieľam aj celkový koncept nášho spoločného priestoru, tvorený len pár kusmi nábytku, ale nepovažujem to až za tak dôležité. Čo som v obývke ale fakt chcela,  bolo mať možnosť niekde vystaviť fotky – naše spomienky. Tie rodinné sme vyriešili umiestnením na ikeácke police osvedčili sa nám v byte ako najčistejšie riešenie bez nutnosti vŕtať každú fotku zvlášť. A sú ľahko vizuálne obmeniteľné.

Druhým boli fotky z ciest. Milujem sa vracať na miesta, hoci len v hlave. Často sa o tom rozprávame aj s deťmi a odkedy máme mapu na stene, hlavne Tobi si ju každý deň prezerá, pýta sa a spomína čo sme kde robili a videli. :) Navyše si tak nenútene a povedome ukladá do hlavy kde sa ktorá krajina nachádza, ako sú od seba vzdialené, čo s čím susedí. 

Takto vyzerali inšpirácie, ktoré som si uložila, len pre zaujímavosť. Najdlhšie som premýšľala nad variantou fototapety, ale stále som nenachádzala takú, čo by ma oslovila. Preto, keď som objavila Zuzku a jej korkové mapy, vedela som, že mám víťaza. Už len jej základná myšlienka “Menej vecí, viac zážitkov” rezonuje s tým ako to cítim aj ja. Plus prírodné spracovanie, jednoduchá inštalácia, dôraz na ekofriendly stránku – všetko sa mi páčilo! Nakoniec sme namiesto mapy sveta zvolili mapu Európy, pretože tam toho máme predsalen precestovaného najviac. A aj do budúcna pri cestovaní s deťmi toho bude v okolitých krajinách stále dosť čo objavovať.

Mapa nám prišla domov v obale, ktorý bol zároveň poštovou krabicou, s manuálom na zloženie, “žuvačkami” na prilepenie a pripináčkami na označenie. Je vyrobená z pravého portugalského korku a po otvorení krabice nám prevoňal celú izbu. :) Ak vám záleží na ekológii (čo by podľa môjho názoru malo záležať úplne každému..), iste vás poteší, že sa Zuzka snaží aj o čo najudržateľnejšiu výrobu a distribúciu.box2box

Na prvý pohľad vyzerá skladanie ako nenormálne náročná záležitosť, no je to len také trošku rozložitejšie puzzle. :) Strávili sme ním asi 1,5 h. Odporúčam NEskladať s deťmi, pretože korok je veľmi krehký a nemusel by ich zaobchádzanie prežiť. Vraveli sme si, že by možno nebolo od veci, keby na zadnej strane štátov bol nejaký hint vo forme skratiek štátov, ale zvládnuť sa to dá aj bez nich. Otvoríte si k nemu (portugalské ;)) víno a máte spoločný program na dlhý zimný večer ako vyšitý :)

DSC_4218-2DSC_4224-4DSC_4226-5

Po poskladaní na zemi nastáva fáza nalepovania na stenu – to už šlo raz-dva – a aj vzdialenosti ostrovov sa dajú podľa manuálu jednoducho dodržať. Keď sme si neboli istí, overovali sme s google maps. Možno sa vám z fotiek bude zdať, že je mapa nalepená pomerne vysoko – áno je. Je to len preto, lebo máme deti. Zvedavé deti, ktoré svojimi prštekmi rady skúmajú a báli sme sa, že by mali tendenciu presúvať piny hore-dole a doplnili by nám mapu o neprebádané destinácie. :)

DSC_4231-6

Fáza záverečná – lepenie fotiek. Najviac premýšľania, rozvrhovania, ale aj najviac spomienok, smiechu a vyslovenia plánov nových destinácií. Rozhodli sme sa pre  foto z vyvolej.to, a fakt spokojnosť. Kvalitou, farbami aj rýchlosťou dodania – mali sme ich doma do dvoch dní.

DSC_4751-1DSC_4756-3DSC_4760-6

Takže toto je náš najnovší interiérový prírastok. Skvelé na ňom je, že si ho každý doma môže dotvoriť po svojom. Či už formátom fotiek, (ne)doplnením šnúrok, farebnosťou, vlajočkami..neexistuje žiadne obmedzenie. Ja som napríklad veľký plánovač, a tak som ako prvé dokúpila ďaľšie pripináčky. Lietadielko pre destináciu, kam sa vyberáme najbližie. Žlté piny sú zas miesta, ktoré chceme v najbližšej dobe spoznať. A biely je jasný.

DSC_4764-8DSC_4766-9

Ako sa vám páči? Viete si predstaviť niečo podobné u seba na stene?

Vianoce sú za dverami, tak nezabudnite poslať info Ježiškovi!

Tento článok vznikol v spolupráci so Zuzkou, Samolepící korkové mapy Česka a Evropy. Jej projektu úprimne verím, takže to pokojne berte ako reklamu z presvedčenia :) Ja som rada, že si do mapy budeme môcť behom ďaľších rokov zaznamenávať naše spoločné (nielen) rodinné momenty, ku ktorým sa budeme môcť vracať. A že ich bude stále viac než nových spotrebičov, oblečenia či iných materiálností.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.