Narodeniny > Tipy na darčeky pre 3 a 5-ročných

V niektorom zo starších článkov som spomínala, že sa snažíme pristupovať (nielen) k darčekom minimalisticky a nezahlcovať deti tým, čo vlastne nepotrebujú. Zároveň som si uvedomila, že začína byť trochu rozkol medzi tým čo ja vnímam ako pre deti potrebné a vhodné a medzi tým čo by si vybrali samé a z čoho by mali úprimne najväčšiu radosť. Neviem zatiaľ úplne túto dilemu rozseknúť, ale pri výbere tohtoročných darčekov som na tento fakt pozerala viac, uvidíme ako to pôjde ďalej.

Musím povedať, že prvýkrát u nás vek nehral takmer žiadnu rolu. V zásade obaja chalani dostali podobné darčeky, ale niektoré z nich sa mi tak páčia, že vám ich chcem ukázať. A keď tak už si sami rozhodnete, pre aké staré/mladé dieťa by ste ho vybrali.

LEGO

Hoci má Timi iba 3 roky, s Duplom sa už dlhšie nehrá a prešiel na klasické LEGO. Samozrejme, je to aj tým, že videl s čím sa hrá Tobi a chcel sa s tým hrať tiež. A ja som ho nechala – nech si len potrénuje pršteky! Do pusy malé veci nikdy nebral (to skôr Tobias, a doteraz!), nebála som sa teda ani tejto stránky. Ako stavebnica je prakticky nezničiteľná, maximálne sa môžu malé kúsky postrácať. Skrátka verím, že ho budú deti stavať ďaľších X rokov. A u babi s dedom majú kocky, s ktorými som sa hrávala ešte ja s bratom! Na tieto narodky dostali hneď niekoľko sád, no čo sa mi najviac ráta sú tieto v legových kufríkoch. Môžu si doň každý zabaliť svoje kocky, brať na cesty, zároveň kufrík využívať ako súčasť hry. A ani netreba riešiť upratovanie, stačí zavrieť a ísť!

SPOLOČENSKÉ HRY

Hry sa hráme neustále, chalani ich milujú. Tobias znáša prehry pomerne ťažko, no čím častejšie hráme (a že ich teda vyhrávať naschvál nenechávame) tým viac mám pocit, že sa s tým vie lepšie zmieriť. No závisí aj od nálady – občas to vezme športovo a pogratuluje iným k výhre, inokedy robí zlobu a hádže figúrkami či skladá karty vopred. Ako riešite súťaživosť a negatívne reakcie na prehrávanie u vás doma?Z hier u nás doposiaľ išli najviac kvízy (napr.Moje 1.kvízy), klasika ako Človeče či kartové hry (kvarteto, Dobble). Z najnovších dostali opäť zo série Kvído hru Povídačky na cesty. Obsahuje 42 kartičiek na karabíne, takže sa nepostrácajú a máte ich hneď po ruke, kdekoľvek. Zamerané sú buď na pamäť (dieťa si prezrie obrázok a má odpovedať na otázky typu – Koľko vtáčikov je na obrázku? Akej farby má chlapec nohavice?), na rozvoj fantázie (vymysli príbeh s použitím týchto slov..), slovnú zásobu (napr. odpovede na otázky Čím chceš byť keď budeš veľký?) a aj grafomotoriku (preto je súčasťou balenia aj zmazávacia fixka). Brainbox je podobný = tiež dáva zabrať pamäti a využijete aj vedomosti z oblasti rozprávok.

Z tých, čo už máme dlhšie, vedie logická hra Tri malé prasiatka od Mindoku. Jej súčasťou je zadanie odstupňované podľa náročnosti a hlavným cieľom rozmiestniť domčeky aj prasiatka tak, aby boli v bezpečí pred vlkom. Výhodou možno je, že si ju zahrá dieťa aj samo. Tobi to napríklad preferuje a sám sa lepšie sústredí, premýšľa. Timi sa zase radšej o tom ako domčeky poskladať poradí a skúša.

Vo wishliste mám ešte detské Activity a kooperatívnu hru Příšerky ze skříně. Viete aké to sú, kooperatívne? To sú tie, v ktorých hráči spolupracujú a nehrajú proti sebe ale spolu riešia/ hrajú/ prežívajú. Mne sa to páči! A nielen preto, že som vlastne úplne nesúťaživý typ hráča. Vidím v nich cestu ako napomôcť k umocneniu zážitku z celej hry, nielen v snahe o víťazstvo. Ak viete poradiť akékoľvek stolové hry, čo vaše decká zbožňujú, nechajte mi tip v komentári!

KAPLA

Opäť jedna stavebnica, no pre naše využitie výborná – akurát zisťujeme, že máme málo kusov, takže na Vianoce budeme potrebovať asi ďaľšiu :) Tvoria ju rovnako veľké drievka, z ktorých môžete postaviť od veže cez lode, robota až po domčeky. Timi si z nej stavia aj ZOO pre plastové zvieratká alebo garáže autám.

KNIHY

Tých dostali ako vždy niekoľko, nevedela som sa dočkať kým ich konečne budeme môcť začať čítať :) Pre Timona to bolo do zbierky Dinosaurium, pretože ostatné dve z rady Račte vstoupit do muzea sú u nás obľúbené, a navyše momentálne miluje dinosaury. K nej mi tématicky pasovala kniha Čí je to kostra?. Príjemne sa na ňu pozerá, pretože nehýri farbami a kostry so zvieratami či ľuďmi odhalíte odklopením okienok.

Tobi je už dlhšiu dobu samostatný čitateľ, prečíta si v zásade všetko čo chce, avšak stále sú najobľúbenejšou literatúrou komiksy. Preto keď som videla, že vyšiel druhý diel Tarbíkov, musela som ho hneď objednať. Osobne večerníček nepoznám, ale knižka je vtipná, milá a určite sa hodí na prvé čítanie. Pre 5+ by som odporučila aj rozprávky o bojácnom Strašidýlku Stráša a  Příbehy pro kluky, co se nebojí být výjimeční. Možno poznáte jej dievčenskú verziu Příbehy na dobrou noc pro malé rebelky 1,2. Každá obsahuje portréty inšpiratívnych mužov a žien, od vedcov cez výnalezcov, športovcov až po hudobníkov. Priznávam, že mnohé príbehy nepoznám, takže sa aj ja dozviem niečo nové  – a bez googlenia! Knihami chlapcov obdaroval aj zvyšok rodiny, pridávam ako inšpiráciu rovno všetky čo dostali. Ako vidíte, zásobu čítania na jesenné dni a večery máme veľmi pekne pripravenú !Zo súdku “iných” darčekov dostali chalani ešte trampolínu na záhradu, ktorú začali používať už v lete – teraz by sa na ňu v daždivom a chladnom počasí mohli len smutne pozerať spoza okna, a to sme nechceli. Predčasne sme im dovolili vytiahnuť aj CD prehrávač, ktorý majú pustený takmer každý deň. Buď hudbu len počúvajú pri hraní, niekedy spievajú karaoke do mikrofónu a inokedy si spravia súkromnú diskotéku. Púšťajú si ale aj audio rozprávky, a my sme tak trochu radi, že už ich nemusíme dookola počúvať v aute ;) Vybrali sme ho preto, že je malý, jednoduchý na ovládanie (všetko zvládnu sami) a ak treba aj na baterky.Tobimu sme zadovážili väčší bicykel, keďže za rok z malého vyrástol a prvý veľký, čo sme mu chceli dať už skôr nám bohužiaľ ukradli z pivnice zlodeji. No a keď už som pri nich, posledným tipom na darček sú kostýmy! Je to teda jedna z oblastí darčekov a vyslovených prianí, kde vediem vnútorný boj. Totiž, nielen že väčšina kostýmov je ohavných čo do spracovania aj materiálu, navyše chlapčenské sú takmer výhradne akční hrdinovia. Ale tak čo, dostali pár od starých rodičov a najviac sa z nich tešia, prezliekajú sa a vžívajú sa do rolí bojovníkov a ochrancov. Tak snáď nás teraz všetci zlodeji z diaľky obídu!

Hľadáte tipy na darčeky pre menšie detičky?

Skúste nakuknúť do starších článkov:

Narodeninové darčeky 1 rok

Vianočné darčeky 1 a 3 roky

Hry a hračky 2r a do 6mesiacov I.

Hry a hračky 2r a do 6mesiacov II.

One thought on “Narodeniny > Tipy na darčeky pre 3 a 5-ročných

  1. Spätné upozornenie: 2018 -> 2019 – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.