Singapur > Family-friendly destinácia

Mnoho z nás má o tomto mestskom štáte pred jeho návštevou pravdepodobne podobné predstavy – hoci je v Ázii, bude tak trochu európske, možno aj trochu umelé, ale bude tam čisto a moderne, a predovšetkým draho. No a traduje sa, že si treba dať pozor na žuvačky, aby sa človek vyhol mastnej pokute :)

Singapur je v skutočnosti mesto, kde sa kultúry perfektne mixujú – v jednotlivých štvrtiach cítiť dostatočnú exotiku avšak ja som tu stále mala pocit “ako doma”. Dokonca niekedy ešte lepšie, bezpečnejšie a viac v pohode. Toto som si paradoxne najviac odniesla z metra, kde sa premelú tisíce ľudí, no nevidíte na nich (na rozdiel od iných miest) že by sa ponáhľali, a v tom svojom naháňaní prskali negatívne komentáre či aspoň pohľady na všetkých pomalších cestujúcich. Tu im k chôdzi hrala príjemná hudba a všetci sa ponáhľali tak akosi…usmiato a pokojne :)Ale pekne po poriadku. Hoci viem, že “levie mesto” často nebýva cieľovou destináciou ale skôr zastávkou po ceste, v tomto článku nájdete zopár možností ktoré stoja za to navštíviť. Čo sme my stihli za týždeň je ale samozrejme len zlomok. Singapur ponúka neuveriteľné množstvo aktivít a miest pre rodiny s deťmi, myslím, že každý si tu nájde “to svoje”. Osobne som vôbec nečakala, že bude tak extrémne bezbariérové a family-friendly.Že sme sa ocitli niekde “inde” nám došlo už po prílete na toľko ospevované letisko Changi. Lebo ono je fakt krásne. Čisté, voňavé, všetci pracovníci sú milí a usmiati. Rastú tu stromy, deti boli nadšené z jazierka s rybičkami. Vraj je tu dokonca aj plavecký bazén, no ten sme nenašli (ale ani nehľadali, možno nabudúce :p). Znie to až neuveriteľne, ale prvý dojem je fakt takýto. Druhý už menej a ako všade inde, aj tu sa môžete stretnúť so zlými službami (u nás ňou bol hneď taxi z letiska, napríklad) a nepríjemnými ľuďmi.

Kvôli počasiu to tu žije najviac v noci –  vlhko a teplo cez deň je často neúnosné, takže všetci nakupujú, behajú, kočíkujú aj bicyklujú neskoro večer. Vidieť bežcov o 10pm bol úplne normálny pohľad, rovnako obchody majú na náš vkus extra dlhú otváraciu dobu. Ja som s deckami vyrážala objavovať mesto hlavne dopoludnia, cez obed sme sa vrátili na odpočinok a znovu vyliezli von podvečer. To sa k nám pridal po práci už aj manžel a mohli sme tráviť ešte značnú časť dňa spoločne. K deťom boli všetci pozorní, avšak tým že turistov i expatov tu je dosť, nikoho už biele blonďaté deti (na rozdiel od KL) neprekvapili.

Čo sa nám tu páčilo? Predovšetkým väčšina vecí for free :)

 1. Clarke Quay – historická časť mesta vedúca popri rieke až k biznis centru mesta. Prešli sme sa ňou na druhú stranu rieky k Múzeu ázijských civilizácií a parku Esplanade. Na severnom konci parku smerom k rovnomennému divadlu nájdete parádne detské ihrisko s výhľadom na mrakodrapy a snáď najznámejší hotel “s loďou na streche” Marina Bay Sands.
 2. Gardens By The Bay – unikátne záhrady, ktorých veľká časť je voľne prístupná (vstup zaplatíte do korún stromov a skleníkov). Keď sem prídete večer, máte šancu zažiť fantastickú svetelno-zvukovú show. Opäť tip pre rodičov s deťmi – ak ste tu cez deň a máte chuť sa schladiť, zamierte do časti s názvom “Far East Organisation Children’s Garden”. Je to vodné ihrisko s mnohými sprchami, tryskami, gejzírmi.
 3. Little India a Chinatown – oboje zožalo u chalanov veľký úspech. Sledovať veriacich, obdivovať farebné výzdoby chrámov aj ulíc ale aj ochutnávať miestne špeciality, to majú vždy a všade najradšej. Odporúčame nevynechať Sri Veeramakaliamman Temple a štvorposchodový Buddha Tooth Relic Temple and Museum.
 4. Southern Ridges – tento kúsok džungle vo veľkomeste stojí za aspoň poldennú prechádzku. Celá trasa má zhruba 10km, ktoré prekráčate chodníčkami pomedzi koruny stromov a možno stretnete aj zopár opíc. My sme si dali trochu kratšiu verziu, so začiatkom v Hort parku a koncom v Mt.Faber Parku, kde je zároveň horná stanica lanovky na ostrov Sentosa.
 5. Art Science Museum – ideálna voľba keď prší – a že sa tu vie spustiť z minúty na minútu riadny lejak to vám garantujem :) Môžete očakávať veľa interaktívnych výstav, raj pre deti! Vstupné však tiež stojí za to – do celého múzea vás počítajte na 1dospelého+2deti so sumou zhruba 90 SGD/  57 Eur/ 1400 Kč.
 6. Botanická záhrada – tento zelený skvost nie je možné prejsť na jedenkrát, je tu toľko rôznych zákutí a záhrad, že sa budete chcieť vrátiť. S deťmi minimálne navštívte detskú časť záhrady, s farmou, jazierkami, ihriskom, vodným ihriskom a reštauráciou.
 7. East Coast Park – južnú časť mesta lemuje pás zeleného parku s pieskovými plážami a rôznym vybavením od grilovacích miest cez ihriská, fitness ihriská a cyklo/bežeckú trasu. Popri nej veľa reštaurácií, kaviarní. Cez víkendy je tu plno a domáci sa radi osviežia aj vo vode – nečakajte však žiadnu tropickú idylku – to vám ostatne pohľad na nákladné lode na horizonte ani nedovolí :D

Nudiť sa s deťmi nebudete ani tu – akurát sa pripravte na riadne prevetranie peňaženky:

 1. Ostrov Sentosa – skvelý na kúpanie a adrenalín v zábavnom parku Universal Studios
 2. Singapurská ZOO
 3. Singapore Science Centre 
 4. Singapore National Gallery

UBYTKO: Jednoznačne najdrahšia položka z budgetu, pretože priemerná cena/noc sa tu pohybuje niekde okolo 180 SGD, čo je zhruba 2800,- Kč/ 110 Eur. Hovorím o byte s dvomi spálňami cez Airbnb, ceny hotelov sú obvykle vyššie. Byty sú pomerne malé metrážou, prevažujú tu však tzv.condominia čo je v zásade rezidenčné bývanie a prináleží k nemu využívanie niektorých spoločných priestorov – typicky bazény, sauny, fitness, detské ihrisko, atď.

CENY: Čo sa jedla týka, viete sa najesť v každej cenovej kategórii. V hawker centrách – veľkých jedálňach s pripravenými jedlami – sa najete aj za pár dolárov a zvyčajne aj kvalita je dobrá. V mid-range reštaurácii vyjde cena večere s nápojmi pre 2+2 zhruba 60 SGD / 1000,- Kč/ 37 Eur. Potraviny sú na naše pomery drahšie, rovnako oblečenie a elektronika.

DOPRAVA: V rámci mesta funguje výborne a lacno Grab (Uber fungoval tiež do jari tohto roka, ale bol skúpený firmou Grab, ktorá funguje veľmi podobne) a hustá sieť metra (MRT). Cestovné majú deti do 7r zdarma, avšak len pod 90cm môžu jazdiť úplne bez ničoho. Potom by mali mať vydanú zľavovú kartu – my sme žiadnu nemali a nikto nás nezastavil. Nenabádam k cestám “na čierno” ale úprimne som nezisťovala ako na týždeň vydať nejakú kartičku :D Inak od nás často nájdete výhodné letenky s transferom práve v Singapure, ich lacná cena tkvie v dlhom čase prestupu – niekedy aj 1-2dni. Avšak toto je tiež výhodou, pokiaľ máte chuť na chvíľu prezrieť mesto a pokračovať ďalej. Lieta sem väčšina veľkých spoločností a z nízkonákladoviek je zo všetkých okolitých krajín najvyužívanejšou AirAsia.

A ako je to naozaj s tými žuvačkami? No, pravdou je, že som nevidela nikoho kto by znečisťoval ulice akýmkoľvek odpadom. Netvrdím, že tu žiadne smeti nenájdete, ale v porovnaní s okolitými štátmi je tu skrátka o dosť čistejšie. Najväčší pozor si ale treba dať v metre, kde sa pokuty za jedlo a pitie bedlivo sledujú – pre pre moje deti zvyknuté sem-tam niečo chrúmať v dopravnom prostriedku bol toto riadny škrt cez rozpočet :D

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.