Prečítané leto > 1.týždeň – O ďalekej krajine

Leto u nás začalo už dávnejšie – mohlo za to skorý nástup krásneho počasia (vďaka!) aj cesty do teplých krajín. Vedeli sme, že počas prázdninových mesiacov ich tento rok toľko nepodnikneme, a tak sme si to takto vynahradili vopred. Aby sme ale mali každopádne o zábavu postarané, vytvorili sme si spoločne náš prázdninový plán zážitkov. No a aby sme na ich splnenie nezabudli, spisujem ich práve do tohoto článku. Budeme sa tešiť, ak nám napíšete aj vaše plány a tipy na zážitky či výlety!Keď sme sa o našom “zážitkáči” zhovárali, obaja chalani k nemu mali návrhov od výmyslu sveta. Nakoniec sme sa dohodli, že vyberieme len obmedzené množstvo – konkrétne 10 vecí – vzhľadom k tomu, že náš rytmus budeme onedlho musieť zladiť aj s novým mini členom našej rodiny.

Čo teda plánujeme na toto leto?

  1. prespať v stane (hoci aj len na záhrade)
  2. ísť na hríby
  3. natrhať lúčnu kyticu
  4. zbierať kamene, palice a vyrábať z nich hračky (konkrétne Timi chce “veľa mečov”)
  5. chodiť v lese bosí a loziť po skalách (mám dojem, že sa im veľmi páčil tento náš minuloročný výlet na Tiské stěny)
  6. spraviť si aspoň jeden výlet loďkou – toto je skvelý adept na zvládnutie so starými rodičmi, keďže neviem neviem či bude naše bábo plavbe loďou naklonené (tip: Baťov kanál, raketou do Viedne). A keď nič iné, zrealizujeme aspoň plavbu na šlapadlovej lodičke :)
  7. pozrieť si film v letnom kine pre deti
  8. navštíviť jaskyňu a hľadať v nej netopiere
  9. prvýkrát navštíviť zábavný park 
  10. jesť každý deň zmrzlinu alebo nanuk (bod, ktorý budú chcieť tuším najviac splniť!)

img_1055Hneď k prvému týždňu a téme O ďalekej krajine som vybrala niekoľko kníh, z ktorých našimi najobľúbenejšími sú bezkonkurenčne MAPY (viac pozri tento článok.). Druhou najobľúbenejšou je citlivá knižka Co mi řekl táta, Začína pozorovaním lastovičiek, ktoré odlietajú na druhý koniec sveta a malého Adamka zaujíma, či sa tam tiež dostane, keď bude veľký. S ockom sa v rozhovore vydávajú na cestu do “ďalekej krajiny”, na putovanie životom. Chlapček má z neho prirodzený strach, pretože na takejto výprave sa môže všeličo udiať, ale ocko ho ubezpečuje, dodáva mu odvahu a sebavedomie k objavovaniu sveta. Kniha je napísaná veľmi láskavým tónom, uznáva detské pocity aj strachy a napomáha ich prekonávaniu. Mne na nej páči najviac to, že otvára dvierka k ďaľším detským otázkam, o ktorých sa potom vieme porozprávať. Nie je pravidlom, že ju musí čítať ocko a aj s chlapčenskou postavičkou sa vie podľa mňa zžiť aj dievča. Strachy z veľkého sveta, ktorým naše deti čoraz samostatnejšie kráčajú sú predsa rovnaké u každého malého ( i veľkého) človeka.

Ak by som vám mala dať jeden tip kam s deťmi zájsť a dozvedieť sa o ďalekých krajinách a ich obyvateľoch, odporúčam v Prahe výstavu Indiáni (Náprstkovo muzeum). Je naozaj pekne pripravená, plná pestrých exponátov severo i juhoamerických indiánskych kmeňov a aj pomerne interaktívna. Chalani obdivovali hudobné nástroje, farebné čelenky, zbrane. No a ak by ste mali čas a cestu sem na budúci víkend, 14.7. budete môcť objaviť aj chute a rytmy Južnej Ameriky v rámci Festivalu juhoamerickej kultúry.

Pár ďaľších nápadov na to, čo s deťmi v lete podniknúť nájdete aj v mojom staršom článku, a hoci niektoré výstavy a akcie v ňom spomenuté už nebudú aktuálne, tipujem, že na rovnakých miestach objavíte iné, nové, a možno i krajšie! :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.