Sicília je krásna. Zelená, chutná, voňavá morom, slnkom a čerstvým pečivom. Ako snáď všade v Taliansku, aj tu sme sa najviac tešili na dobré jedlo a neostali sme ani náhodou sklamaní. Vyšlo nám aj počasie – koncom apríla / začiatkom mája bolo horúce, snáď len jeden deň fúkalo a bolo pod mrakom. Hoci na celodenné kúpanie bolo more ešte chladné, našim deckám to nevadilo, takže minimálne hrania sa v piesku a behania do vĺn si užili na každej pláži kde sme sa ocitli.
Rozhodnutie, že sa vyberieme ešte na jar k moru bolo do veľkej miery dané mojím tehotenstvom – dátum letu pripadal na 30.týždeň. Mala som preto so sebou doktorkou podpísané potvrdenie o nekomplikovanom priebehu tehotenstva, tzv. fit-to-fly letter. Nikto ho odo mňa nakoniec vidieť nechcel, ale pre istotu. Každá spoločnosť má svoje pravidlá ohľadne cestovania v druhom stave, je dobré na to myslieť vopred :) Cestovanie v tomto období bolo pre mňa stále zvládnuteľné – aj preto sme ale nemali žiadne veľké plány čo sa týka výletov a skôr sme si dali záväzok oddychovať. Čo to v našom prípade znamená sa dočítate ďalej…;)Našu týždňovú dovču sme začali v Trapani, Keďže sme prilietali večer a počítali sme dopredu s čakaním na batožinu a auto, hľadali sme ubytovanie čo najbližšie k letisku. Táto voľba sa ukázala ako totálne nešťastná – počínajúc tým, že ubytko sme vybrali na treťom poschodí bez výťahu, s točitými schodmi :D Môj muž si zanadával hneď pri vynášaní spiacich detí z auta. Pokračujúc ďaľšími “story” ako že sme si zvolili toto ubytovanie kvôli raňajkám a pani domáca nám oznámila, že má bohužiaľ rozobratú kuchyňu a na raňajky nás poslala s voucherom do neďalekej kaviarne. Tam sme si ich teda horko-ťažko vyhádali (v takom rozsahu akom bolo prezentované na stránke) s neanglicky hovoriacimi čašníkmi.
Mesto samo o sebe nie je ničím zaujímavé, dokonca nám prišlo nadmieru špinavé. Čo tu stálo za to bol park s ihriskom hneď v centre, vynikajúca sicílska pizza a tiež jedna famózna reštika Hostaria Sette Sapori, ktorú (ak sa tu veľkou náhodou ocitnete) rozhodne neobíďte! Je ukrytá pred turistmi v jednej z bočných uličiek, ale práve preto sa sem vyberajú hlavne miestni. Obsluhujúci pán majiteľ sa nám neustále ospravedlňoval za svoju “angličtinu”, deťom priniesol ochutnať domáci sorbet a nám poradil vo výbere jedla tak, aby sme mali šancu dať si ozaj miestne špeciality.
Fajn cieľom je Erice, staré mesto nad Trapani, do ktorého (ak chcete) sa môžete vybrať na výlet lanovkou. My sme to absolvovali, ako inak, kvôli deťom – len upozornenie, lokálni “strážcovia” parkoviska si od vás budú pýtať extra parkovné, odporúčam ale zostať neodbytný a nenechať sa nachytať. V staručkých uličkách nám bolo príjemne, odporúčam sem vyraziť ale bez kočíka. Najkrajší je výhľad, z kopca pri hrade vidíte veľký kus Sicílie, Trapani aj more s Egadskými ostrovmi.
Pokračovali sme kúsok na sever smerom k Palermu, odkiaľ sme navštívili romantické mesto Céfalu a strávili deň na pláži v Isola del Femmine. Pôvodne sme chceli stihnúť aj samotné Palermo alebo vyhlásenú pláž v San Vito Lo Capo, no ako som už písala v úvode, tentokrát sme viac oddychovali a nehnali sa ani za pamiatkami či turistickými cieľmi.
Našou poslednou zastávkou bol domček na vidieku pri mestečku Selinunte. Túto časť dovolenky sme si užili najviac, pretože spĺňala úplne všetko – perfektné autentické ubytovanie, blízkosť mora aj niekoľkých zaujímavých miest. Na záhrade decká naháňali jašteričky, lozili po stromoch, my sme si čítali, grilovali a relaxovali. Chalanom sa páčil jeden celý deň na širokej pláži s obrovskými vlnami v Riserva Natura Orientata. Každodenný program sme prispôsobovali nálade, a tak sme napríklad namiesto cesty do Agrigenta stočili auto do Sciacca a na pláž San Marco a deň strávili príjemne náhodným objavovaním.
DOPRAVA: Leteli sme Ryanairom z Prahy do Trapani, priamy let, 2h = úplná pohoda. Vieme, že sa lieta aj do Catanie či iných miest ale pre nás bola táto varianta nakoniec tá najlepšia, pretože sme neplánovali vidieť také turistické ciele ako sa na východe ostrova nachádzajú. Možno nabudúce!
UBYTKO: Ako obvykle cez booking alebo airbnb, za 100% najlepšie odporúčam ubytovanie na juhu ostrova pri mestečku Selinunte. Neskutočne milí domáci, obrovská záhrada, autom kúsok na nákupy aj na pláž. Dokonalý sicílsky zážitok.
CENY: Na cestovanie po ostrove sme si požičali auto už na letisku – prvýkrát sme tak využili možnosť Ryanairu si doplatiť car rental k letenkám. Deklarovali najnižšiu cenu, čo sme si overili rezerváciou vo viacerých spoločnostiach, a naozaj to bola pravda. Týždňový prenájom v mimosezóne nás vyšiel na neuveriteľných 96 eur/ 2500,- Kč. Autosedačky sme si brali vlastné, pretože tie by cenu navýšili raz toľko, čo nám prišlo naozaj zbytočné. Ostatné ceny boli viac-menej bežné – veľká pizza 7-8 eur, grilované kalamáre 12 eur, cestoviny 10 eur, karafa domáceho vína 6 eur. Stravovali sme sa rovnako vonku ako sami doma – obe ubytká mimo Trapani ponúkali možnosť grilovania.
- Trapani
- Isola delle Femmine
- Cefalú
- Sledovanie jašteričiek
- 🖤
- Opaľovanie na záhrade
- Sicílska kuchyňa
- Pláž pri Selinunte