Malajzia > Langkawi

Ako som v predošlých článkoch k Malajzii spomínala, začiatkom roka (dec-feb) je takmer jediná možnosť kam sa vybrať k moru západné pobrežie. Keďže pláže v mestách (napr.v Penangu) vraj za veľa nestoja, výber sa zužuje na ostrovy, z ktorých Langkawi je asi najznámejší. My sme si ho vybrali na našu týždňovú chill-out dovolenku, ktorá však ako obvykle úplne oddychová nakoniec nebola ;)

Ak váhate, či sa na tento ostrov oplatí ísť aj s deťmi, vravím určite áno! Je dostatočne exotický, a zároveň poskytuje pohodlie a zázemie v podobe hotelov či zdravotných stredísk, čo je jednou z vecí, ktoré rodiny s deťmi cestujúce na vlastnú päsť berú v potaz.
Čo je tu fajn?

PLÁŽE

Asi netreba hovoriť viac – pokiaľ ide o väčšinu malých deti, more a piesok je ich vášňou. Našou základňou bola oblasť v okolí Pantai Cenang Beach, čo je fajn miesto ak máte chuť byť v centre diania. Množstvo reštík, obchodov, pouličných stánkov. Pláž je veľká, dlhá, široká, so zvažujúcim sa dnom. Má dve nevýhody – ponúka široké množstvo vodných aktivít, takže vodu často brázdia skútre, banány a iné atrakcie. Druhá nevýhoda bola pre nás aktuálna a môže sa stať, že v inom období s ňou problém mať nebudete – medúzy. Nachádzali sme ich vyplavené na brehu, no čo bolo horšie, ich larvy a mini verzie vo vode nebolo síce vidieť, ale pekelne cítiť. Už po pár minútach nás všetko štípalo, svrbelo a deti sa škriabali o dušu. Našťastie, nikto z nás nemal žiadnu alergickú reakciu.

Medzi ďaľšie odskúšané pláže spomeniem aj Pantai Kok – táto je dobrá, ak hľadáte totálnu samotu – nič tu totiž nie je, len biely piesok a zátoka lemovaná palmami. Najviac sa nám páčila jednoznačne Tanjung Rhu na severe ostrova. Bez lehátok, slnečníkov či iných vymožeností sa tam krčia domáci s turistami pod mixom paliem a borovíc. More je tu krásne čisté a teplé, bez medúz, plné rybičiek a krabov. Bonus – najete sa dosýta za pár “kaček” v niektorej z lokálnych reštík.LANOVKU a SKY BRIDGE

Jednou z najviac ospevovaných atrakcií na ostrove je jazda lanovkou. Hoci je to extra turistická záležitosť, absolvovali sme ju – deti boli nadšené z lanovky, my z parádneho výhľadu. Veľmi odporúčam – skontrolovať si počasie – vo veterné dni nejazdí. A booknuť si lístky vopred – vyhnete sa tak čakaniu v rade, resp. ho minimalizujete. Čakať budete tak či tak, chce sa sem vydať toľko ľudí, že sa to bez toho neobíde. Cesta hore trvá zhruba 15-20min a je to fakt zážitok. SkyCab je totiž špecifická tým, že visí na jednom lane a je to najdlhšia trať na svete bez pylónov. V preklade – jeden stĺp v dolnej stanici, druhý v medzistanici na vrchole – medzi nimi nič iné, len natiahnuté lano. Hore sa možete občerstviť, pokochať výhľadom ale aj prejsť po visutom moste . Pozor, je tu stále veľmi veterno, takže ľahké klobúky a čapice odložiť a naopak tenké svetre pribaliť :)

VÝLET LOĎOU

Ak máte chuť zažiť trochu adrenalínu, zvoľte akýkoľvek výlet loďou. My sme si vybrali Island Hopping Tour, ktorý zahŕňal výlet na zhruba 4 hodky so zastávkou na dvoch ostrovoch. O zábavu sme mali postarané už od začiatku – najprv si nás prekladali z jednej lode do druhej, aby boli schopní zabezpečiť každému (teda aj deťom) záchranné vesty – čo sme videli, vesty neboli pravidlom, ale pri deckách chceli byť asi opatrnejší. Následne sme sa asi 5 min tešili z príjemnej jazdy…a zvyšných 15 min pevne držali, aby sme z lode nevypadli. Len si to predstavte – každý z nás drží jedno dieťa, zároveň drží seba, loď skáče a silne naráža na obrovské vlny. Lebo až keď sa loď dostane na otvorené more človek naozaj pocíti o čom táto jazda je. Tobias bol celý čas v pohode, rýchlu jazdu si užíval, nevadilo mu ani, že je mokrý od hlavy až po päty. Timon sa ku mne schúlil, zavrel oči a celú jazdu viac-menej pretrpel, no keď sme dorazili na ostrovy, hrdo hlásil “Ja som nebál!”. To určite! :D Prvou zastávkou bol ostrov bol Pulau Dayan Bunting, na ktorom sme sa krátkou prechádzkou cez džungľu plnú makakov dostali do stredu ostrova a mali možnosť okúpať sa v sladkovodnom jazere. Pulau Beras Basah je zastávka č. 2, s kúpaním a oddychom. Niekde medzi – ak budete mať šťastie – uvidíte aj hnedé orly loviť svoju potravu. Zážitok to bol veru intenzívny, najma v zložení dve malé deti + jedna tehotná ja, ale chalani naňho dodnes spomínajú s iskrami v očiach. Napriek tomu radím, ak idete s menšími deťmi, zvážte si či sa nebudú báť a či danú dávku adrenalínu ustoja :)
NOČNÉ TRHY

Každý večer medzi 7-10pm sa na Langkawi konajú v inej lokalite tzv. nočné trhy. Zložením sú si veľmi podobné, líšia sa najviac v počte stánkov. My sme skúsili najväčší, v meste Kuah, a bol to príjemný zážitok. Ochutnali sme niekoľko lokálnych sladkostí pečených priamo pred nami, slané placky, džúsy a nakúpili si do zásoby čerstvého ovocia. Nevadilo nám ani veľa ľudí, naopak nám to sedelo k trhovej atmosfére. Po trhu sme ešte strávili chvíľu v meste – je tu zopár obchodných centier a park s veľkými detskými ihriskami a mešitou Masjid Al Hana. Na druhom konci parku stojí za zastávku námestie s obrovskou sochou orla, ktorý je hlavným symbolom tohoto ostrova.Langkawi je malý ostrov, takže ak ste tu na dlhšie a máte chuť spoznávať prírodu, je tu možnosť skúsiť plavbu loďou po pokojnej rieke na Mangrove Tour – ak sa chcete vyhnúť masovej akcii, priplaťte si za možnosť privátnej loďky. Cestou medzi tropickými stromami do Kilim Geoforest Park-u uvidíte jaskyne s netopiermi, opice, orly a rôzne druhy rýb. Ak máte viac energie, staršie decká čo už zvládnu, perfektným cieľom je výšľap a kúpanie v niektorom z miestnych vodopádov.

DOPRAVA: Dostať sa sem dá loďou z Penangu, Kuala Kedah alebo Kuala Perlis. Najviac turistov sem ale priletí z Kuala Lumpur, Penangu a Singapuru. Letenky sú obvykle veľmi lacné – napríklad Air Asia z KL vyjde cca 600,- Kč/23 Eur, nás zo Singapuru stáli na osobu okolo 1000,- Kč / 40 Eur. Priamo na ostrove je možné zapožičať si auto, skúter ale úplne najviac tu funguje Grab. My sme chvíľu zvažovali prenájom auta, no keď sme si to spočítali, Grab nás vyšiel lacnejšie a bez stresu za volantom z miestnych šoférov. ;)

CENY: Langkawi je známy predovšetkým svojim duty free statusom, čo znie na prvý pohľad veľmi lákavo. Nie je však pravidlom, že tu nájdete všetko super lacné. Niektoré artikle sa však (napríklad oproti cenám v KL) oplatia – čaje, čokolády, značkové športové oblečenie a kuchynské potreby. Taxi cez celý ostrov stojí zhruba 30 myr / 150,- Kč / 6 Eur, jedlo v závislosti od kuchyne – nájdete aj drahšie, ponúkajúce hlavne čerstvé morské ryby a langusty. Európsky ladené podniky stoja v priemere 15 Eur/rodinu. Čerstvé džúsy a kokosy bežne stoja 5rm, čiže 25,- Kč / 1 Eur.

Nám najviac chutilo (okrem vyššie spomínaných trhov a pláži Tanjung Rhu):

Huggin Hippo (Pantai Cenang) – perfektná káva, zmrzlina aj jedlo, aj keď za trochu “západné” ceny.

Red Tomato najlepšia pizza, brunch, pečú si vlastné pečivo.

One thought on “Malajzia > Langkawi

  1. Spätné upozornenie: Prečítané leto > 1.týždeň – O ďalekej krajine – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.