Prečítané leto > 5.týždeň – O tme / Planetárium

Tma ako téma – pre mňa osobne najväčšia výzva Prečítaného leta.

Tmavá je noc, ktorá nám odokrýva čo býva cez deň skryté – či sú to nočné zvery, hviezdy na oblohe alebo aj naše vlastné strachy. V tme funguje veľa vecí inak – pôsobí na zmysly, občas zneistieva. Schválne, skúste si zahrať hru so zaviazanými očami (teda v takej improvizovanej tme) a spoľahnite sa len na to čo počujete či cítite. Sami rýchlo zistíte ako veľa tma ovplyvňuje. Tma však aj rozvíja fantáziu a u detí to platí snáď štvornásobne. Čím nemyslím len pomyselné strašidlá pod posteľou – ale vždy keď sa hráme s deťmi tieňové divadlo (prstové, vystrihované alebo napríklad toto robinsonovské z dielne Ani Muk) nevychádzam z údivu, čo všetko sú schopné v tieňoch vidieť a bezprostredne to zaradiť do svojej hry. Vtedy je tma ich najlepšou kamoškou.

Pred časom sme však strach z tmy doma riešili na vlastnej koži, po Tobiho nepríjemnom zážitku z divadla v škôlke, ktoré bolo práve na túto tému a aj postavy v nej boli oblečené do čiernej. Ktovie, možno bolo len nešťastne zvolené k veku detí, keďže viaceré sa naň nedokázali pozerať a učiteľky ich museli odviesť preč. Tobiasa následne trápili niekoľko nocí zlé sny a čo bolo horšie, odmietal so mnou zrazu chodiť všade kde len trochu zacítil tmu. A o divadle, ktoré sme predtým pravidelne navštevovali, o tom nechcel veru ani počuť.

V knižnici sme v tom čase našli nenápadnú knižku  Jakoby se tu někdo snažil nevydat ani hlásku, kde sa malý Tom budí na strašidelné zvuky v stene a vyberá sa pátrať po ich pôvode. Oboch nás zaujala hlavne ilustráciami – šiel z nich trochu mráz po chrbte, ale zároveň vyžarovali aj zvláštny pokoj. Najviac ale zabralo rozuzlenie príbehu, vďaka ktorému sa Tom už zvukov nemusel tak báť, a verte či nie ani náš Tobi sa už dnes tmy nebojí tak ako predtým. Nechcem tvrdiť, že knižka je všemohúca a pomôže všetkým deťom zbaviť sa tohoto strachu – u nás jej predchádzalo množstvo rozhovorov a nezvládnutých situácií – ale po jej pravidelnom čítaní sa naozaj môj syn viac upokojil.

Túto knižku síce teda tento týždeň doma priamo nečítame, ale aj tak nám rukami prebehlo hneď niekoľko iných obľúbencov. Z príbehových tento týždeň číta ocko chalanom na dobrú noc knižku (v ktorej nachádzame snáď celé Prečítané leto a tento týždeň nie je výnimkou) Mimi a Lízu – Tmy sa nemusíš báť.  Ostatné sú hlavne hravé – či už Tulletove, o ktorých som na blogu písala TU alebo tie, pre ktorých čítanie je tma veľmi podstatná – zo série “Posviť na to” obdivujeme baterkou Ľudské telo a Zvieracie maskovanie.

Tma sa spája samozrejme aj s vesmírom, a ten je u môjho takmer štvorročniaka pomerne obľúbenou témou – zaujíma ho hlavne Mesiac a jeho fázy, prípadne ako sa stať kozmonautom. Veď to je vlastne niečo ako pilot lietadla, len letí “trošku vyššie”. Timon toto jeho nadšenie úplne nezdieľa, napríklad taká ukážka skafandrov ho necháva chladným a radšej pozoruje alebo kreslí “vjezdičky”. No a ja som si povedala, že knihou s ktorou pôjdeme tento týždeň na výlet bude práve Vesmír zo série Malý Prieskumník. IMG_6733Pražské planetárium má širokú ponuku programov pre deti, ktorú tvoria rozprávkové príbehy spojené s premietaním nočnej oblohy. Kríza v tme nastala hneď na začiatku, kedy sa Timonovi ale že vôbec nepáčila – rozplakal sa a už už som sa pratala k východu, zrazu sa mi ho našťastie podarilo utíšiť a zaujať premietanými obrázkami. Tak sme sa ocitli v rozprávke o Aničke a Nebešťánkovi, ktorí spolu objavujú letnú oblohu a najmä hviezdu Polárku. Príbeh bol v zásade o tom ako Aničku malý mimozemšťan vezme na výlet do vesmíru, ukázať jej hviezdy riadne zblízka.IMG_6742IMG_6744 Rozprávka fajn (hoci zo 45min by som ju skrátila pokojne na 20), ale aj tak sme boli všetci traja najviac odvarení z toho “obyčajného” hviezdneho neba nad nami. Lebo veď pozerať sa naň o 11 dopoludnia je zážitok sám o sebe, a ešte keď vám niekto pekne polopatisticky ukáže všetky hviezdy, súhvezdia, planéty a mliečnu dráhu, nestačíte si vykrúcať krk ani hlavu. Po tomto zážitku sme zostali v planetáriu ešte dobrú hodinku a chlapci si vyskúšali čo sa dalo – celému prízemiu kraľuje expozícia o vesmíre, prírodných javoch v ňom a všetky sú demonštrované na jednoduchých ukážkach. Hoci je cielená na staršie deti – také lomy svetla či princípy gravitácie ešte nepoberajú – ale už teraz má (aspoň starší)  lepšiu predstavu o tom ako vyzerá raketa zvnútra, čo si kozmonauti obliekajú a jedia, čo to je ten bezváhový stav ale aj že naša Zem obieha okolo Slnka a nie naopak.IMG_6748IMG_6757IMG_6758Ak ste ešte s deťmi ešte “vo vesmíre” neboli, určite ich výletom s pozorovaním hviezd potešíte – či už tých reálnych v hvezdárni alebo aspoň premietaných v planetáriu. Pozrite, ktoré máte najbližšie – klik na zoznam hvezdární na Slovensku, planetárií na Slovensku a zoznam hvezdární a planetárií v Českej republike.

2 thoughts on “Prečítané leto > 5.týždeň – O tme / Planetárium

  1. Spätné upozornenie: 5. týždeň O tme – Prečítané leto

  2. Spätné upozornenie: Po Česku > Kam s deťmi v Prahe / miesta – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.