ČR > Výprava na Kočičí hrádek

Leto, kam tak rýchlo utekáš? Pýtam sa, pretože stále nemôžem uveriť tomu, že už je august! Našťastie je ešte dosť krásnych dní a víkendov pred nami, ktoré treba využiť na výlety a objavovanie krajiny. Mám tu pre vás dnes jeden skvelý tip na výlet do 1,5h od Prahy, ktorý zahŕňa: kone, zámok, les a rozhľadňu, čo z neho robí skvelý program na celý deň. Môžete sa naň vydať s malými nechodcami v kočíkoch aj s drobcami na odrážadlách rovnako ako so školákmi, ktorí už majú nohy kilometrami vytrénované.

Našim cieľom boli Slatiňany (neďaleko Pardubíc), na mieste sledujte navádzačky a zaparkujte pri zámku Slatiňany. Pokiaľ budete mať šťastie, hneď pri parkovisku budete môcť vidieť pasúce sa stáda nádherného starokladrubského vraníka. Pozrieť sa na ne bližšie môžete pri návšteve žrebčína, kde vám okrem koníkov ukážu stajne, kočiare aj výcvikové stredisko.

My sme začali prechádzkou zámockým parkom, ktorý je plný zelene a dá sa ním prejsť bez problémov s kočíkom aj s odrážadlom. Dokonca sme aj tu stretli jedného krásneho vraníka a pozorovali sme ho pri jeho divokom šantení sa v ohrade. Pri východe z parku narazíte na prvú zástavku náučného chodníka Kočičí hrádek, ktorý vás zoznámi okrem iného s informáciou ohľadne značenia trasy – v tvare hradu s mačacími črtami. Táto info je naozaj dôležitá, pretože my sme si značenie pomýlili s lesnickým značením, ktoré vyzeralo veľmi podobne (zelené obrátené U na bielom). A tak sa nám stalo, že trasa, ktorá bežne trvá 30 minút nám trvala 1,5 hodiny. Potácali sme sa lesom do troch rôznych strán, márne nasledujúc nesprávne značenie. Samozrejme s kočíkom, keďže sme sa dočítali, že trasa je naň vhodná a keďže sme vyrazili z Prahy pomerne neskoro, potrebovali sme ho na Timiho poobedňajší spánok.IMG_5435Zhruba po kilometri prekračovania koreňov, popadaných stromov a celkovo náročnej trase a vôbec nie vhodnej pre kočík sme sa rozhodli vrátiť. Pristúpili sme k “najhoršiemu” – gps lokácii nás a navigácie cez telefón k cieľu.

Po chvíli sme sa konečne ocitli naspäť na náučnej trase (jéééj, tak tu sú tie ďaľšie stanoviská!) a po zhruba 1,5km aj priamo pri Kočičím hrádku. Túto miniatúru hradu sem dala postaviť kňažná Vileména Auerspergová pre zámocké deti a dodnes slúži ako cieľ mnohých výletov pre rodiny s malými deťmi.  Od konca parku je to príjemná polhodinová prechádzka od parku medzi konskými výbehmi. Ak ovšem nezablúdite. Naša vychádzka ďalej pokračuje po trase modrej turistickej značky a zároveň vozíčkárskej trase, a vydávame sa smerom k Rozhledni Bára. Cesta lesom bola nenáročná, deti sa síce často zastavovali a skúmali terén, ale tu platí dvojnásobne, že cesta je cieľ. Napokon sme sa dostali až priamo k rozhľadni, ktorá má tvar trojbokého ihlanu. Hneď pri nej sme si spravili prestávku aj s občerstvením (nápoje, pár jedál typu párok v rohlíku, nanuky) a deti sa vybláznili na malom drevenom ihrisku. Väčšie decká (od 12.r a výšky 150cm) určite zaujme o kúsok nižšie položený  lanový park. Cestou naspäť sme sa napojili znovu na náučný chodníček a mali sme v pláne zastávku v múzeu starokladrubského vraníka – Švýcarna Slatiňany. Bohužiaľ, nestihli sme ho už otvorené, ale mohli sme si aspoň obzrieť vonkajšiu časť. Určite však odporúčam, ak sa na tento výlet vyberiete, sledujte si čas lepšie ako my a budete mať skvelú šancu zažiť s deťmi naozaj interaktívne múzeum o koňoch.  Okruh náučného chodníka aj s cestou cez park má asi 3km, celá trasa až k rozhladni dokopy zhruba 6km. Prikladám malú mapku – oranžová prerušovaná čiara označuje náučný chodník, vidíte pokračovanie modrou až k rozhľadni. Ak by vám to bolo málo, cestu naspäť zvoľte po zelenej (označenej LS Podhůra).IMG_5430

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.