Prečítané leto > 4.týždeň – O rukách / České múzeum hudby

Tak sme od začiatku nášho rozcestovaného leta konečne doma, v Prahe. Celkom som sa už aj tešila na taký ten bežný týždeň, hoci áno, počasie som si k nemu predstavovala trochu lepšie. Ale vlastne nevadí, kníh k téme máme v knižnici viac než dosť, tak vám hneď predstavím svoj výber na tento týždeň.

IMG_6577Zľava doprava tu mám prvú cudzojazyčnú inšpiráciu v maďarčine – o slimáčikovi a lienke Bogyó a Babóca, ktorí vždy radi podajú pomocnú ruku svojim priateľom, v tomto konkrétnom príbehu kanárikovskej rodinke. Ďaľšie dva tituly – Na cestách a Na statku, obe s podtitulom Šablóny a nápady pre šikovné ruky som vám trochu priblížila o odstavec nižšie. Ema Naopak s Emou opravujúcou svoje hračky a taktiež pomáhajúcou sa možno ľahko stane obľúbenou – u nás je pravidelne vyberaná z poličky ako čítanie na dobrú noc. Podobne ako kniha Mám tě ráda, ktorá je pre mňa synonymom nežného pohladenia, kedykoľvek a kdekoľvek. Picassa som vybrala zo série Mini Masters , pretože týždeň o rukách bez knižiek o maliaroch či umení, to by skrátka nešlo. A s poslednou z výberu, knihou Hrej, Mozarte, hrej sme sa dnes vybrali rovno do terénu. Mno. Máme čo robiť do konca týždňa!

Keďže knižky Na cestách a Na statku nie sú svojou váhou ani zameraním úplne praktické na cesty, no mám ich obzvlášť rada a sú k téme, rozhodla som sa im venovať pár riadkov. Každá obsahuje šablóny na obkreslovanie – dopravných prostriedkov a domácich zvieratiek. Ja ako úplny kresliaci antitalent všetky šablóny čohokoľvek s potešením vítam. Samozrejme, použiť ich môžete ale aj nemusíte a môžete si všetko sami nakresliť.

No ale počkajte, to nie je všetko! Obsahom kníh sú aj nápady na následné využitie šablón kreatívnym spôsobom. Takže napríklad my sme tentokrát vyrábali autá a autodráhu (ehm, vidíte tú cestu, takto ja kreslím z ruky). Tobi si precvičil trpezlivosť pri obkreslovaní a vystrihovaní z kartónu (riadna makačka!) a Timonovi sa páčilo vystrihnuté šablóny maľovať podľa svojho. Bohužiaľ, naše farby akosi vyschli, a tak pôvodný zámer odtlačiť autá na vozovku nevyšiel – ale poslúžili ako hračky. O poznanie viac bavilo decká obkreslovať, vymaľovávať a lepiť zvieratká na paličky, ktoré sme použili na označenie záhradky. Vcelku šikovné, nie?

Ako som spomínala na začiatku, kvôli počasiu sa tento týždeň naše cesty sústredia na Prahu a okolie – a keďže prvá výprava ma neuveriteľne nadchla, chcem sa s vami o ňu čím skôr podeliť (aj keď čo ma mrzí, že môj telefón nezvláda v šere kvalitnejšie fotky). Vybrali sme sa na návštevu Českého múzea hudby a hlavne výstavu Hudba a pohádka. Kamoši zo Slovenska, berte to ako malú inšpiráciu na výlet do Prahy – trvá až do 28.2.2018. Takže stíhate, v pohode!IMG_6654IMG_6660Výstava je podľa mňa koncipovaná ako by ju autorský tím pre Prečítané leto vytvoril. Nielen kvôli momentálnej téme, hoci ruky a s nimi spojená hra na hudobné nástroje, zapisovanie nôt či dirigovanie boli mojou hlavnou inšpiráciou. Prepojenie rozprávok a kníh s hudbou, výtvarným spracovaním a hrami pre deti – toto je Prečítané leto rozšírené o niekoľko ďaľších dimenzií. Navyše všade interaktívne prvky, aby si prišli na svoje aj najmenší návštevníci – prakticky všetko čo nie je vo vitrínke za sklom je určené k vyskúšaniu, hraniu sa, počúvaniu.

Prejdete sa ňou zhruba po hodinovej ceste od klasických ľudových rozprávok cez vodnú ríšu a vodníkov, čertov a drakov až do kráľovského zámku. Ku každej oblasti sú vybrané ukážky klasických aj filmových pesničiek, vystavené rozprávkové knihy (dokonca cenné vydania B.Němcovej alebo K.J.Erbena), modely kulís z divadelných predstavení a čarovné hudobné nástroje. Schválne, hovorí vám niečo Taminova flauta?

Mojim krpcom sa vôbec nechcelo odísť a najviac ich bavilo počúvať nahrávky a skúšať hudobné nástroje. No a Tobimu špeciálne aj mini skúška kostýmov :) Mozart bol po celú dobu s nami, na záver sme si knihu spoločne prečítali, povedali ktoré nástroje sme videli a zanôtili kúsok árie z Čarovnej flauty. Za doprovodu mladíka hrajúceho vedľa na piáno Queen – idylka! Takže ak tu bývate alebo sa chystáte do Prahy v lete na výlet a náhodou vám počasie úplne nedopraje, viete kam sa môžete s deckami – malými i väčšími – vybrať.

PS: Ak vás zaujíma aké výlety k tomuto týždňu máme ešte v pláne, sledujte Deti na palube buď na FB alebo Instagrame!

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.