Hry a hračky > Pexeso rukami a ušami

Kašle v teple sú najhoršie. Celkovo, keď je vonku nádherne ale (takmer) celá rodina si nepovie jednu vetu bez dráždivého odrhovania, je to veľká otrava. Takže sme po dlhej dobe zatvorení doma s čajom, bez zmrzliny a bazénu. A ja vyťahujem záložný plán = hry a hračky, na ktoré behom krásnych (a zdravých!) letných dní nie je toľko času. 

Spoločenské hry považujem za super vec k zmysluplnému tráveniu voľného času a zároveň pomôcku ako s deťmi nenápadko cibriť sústredenie, postreh a trénovať pamäť. Tiež sa pri nich naplno prejaví osobnosť dieťaťa a dá sa s ňou pracovať – vysvetliť čo znamená “hrať férovo” a ako zvládnuť výhru ale i prehru. 

Také pexeso je zrejme jedna z prvých hier, ktorá sa dá zahrať a užiť si ho na oboch stranách. Tobiasa začalo baviť okolo druhých narodenín, začínali sme so 4-6 pármi dreveného pexesa a počet zvyšovali veľmi pomaly – pri viacerých sa totiž snažil otáčať aj tri naraz, len aby sa dobral k správnej dvojici. Cvikom a vekom jeho trpezlivosť pokročila, takže teraz nemá problém zahrať si “veľké pexeso” a naozaj si pamätať kde čo je. 

Klasické obrázkové pexeso určite všetci poznáte, takže princíp netreba vysvetľovať. Zapája sa pri ňom najviac vizuálna pamäť, ktorá je obvykle u zdravých ľudí najlepšie vyvinutá. Možno však zistíte, že vaše deti sú skôr sluchový alebo hmatový typ – a vedieť, aký je vaše dieťa “pamäťový typ” sa oplatí už pri predškolákoch – viac o tom si môžete prečítať napríklad v tomto článku

Tak ako sa pri obrázkových hľadajú rovnaké obrázky, pri sluchovom treba zapojiť uši a pri hmatovom zas končeky prstov. Rozdiel medzi tými, s ktorými sme sa hrali my je, že hmatové je domácej výroby a sluchové dostal Tobias na meniny od babi a deda. Myslím, že aj to by sa dalo ale jednoducho vyrobiť – napríklad naplnením rôznych rovnakých nádobiek (ideálne sa mi javia tie vnútorné vajíčka z kinderiek).

HMATOVÉ PEXESO

Výroba je veľmi jednoduchá – môžete spraviť napríklad aj kartičky z kartónu, na ktorom budú nalepené rôzne materiály – kúsky rôznych látok, vlnená časť kartónu, gombíky, kôra zo stromu, atď. Vlastne môžete použiť naozaj hocičo, čo bude po hmate jednoducho rozoznateľné, teda nie príliš podobné jedno s druhým, aby to deti zbytočne nemýlilo. 

Ja som lepila do vrchnákov od detských výživ, ktoré rok spali v krabici a čakali čo s nimi vymyslíme. Keďže ide leto, aj materiály som zvolila letné – piesok, malé mušličky, vatu (a lá obláčiky), hrubozrnnú soľ (akože more), zelený hrubý filc (tráva, lúka) a šmirgľový papier (ehm…no hodil sa mi tam, bol žltý ;)). Skúšala som najprv s lepidlom, no nakoniec som potrebovala fakt hrubú vrstvu silikónu z tavnej pištole, hlavne na piesok a soľ, pretože tie mali tendenciu drobiť sa a vypadávať. Chce to trochu skúšania nájsť ten správny pomer “lepidla” a materiálu tak, aby sa dal hmatom rozoznať a zároveň pevne držať pokope. 

Pri hre je najlepšie zaviazať dieťaťu oči, aby naozaj zapojilo hmat a nie zrak (hoci Tobi sa párkrát snažil vykuknúť aj spod šatky a overiť si, či našiel správny pár). Nachádzanie dvojíc šlo 3,5 ročnému veľmi ľahko, už ťažšie preňho bolo skúsiť pomenovať čo našiel – či už slovom (napr. vatu uhádol hneď) alebo aspoň opísať aké to je – drsné, jemné, mäkké, tvrdé. Môžete z toho spraviť celkom peknú hru na rozšírenie slovnej zásoby a priraďovanie vlastností k jednotlivým veciam. 

Timonovi som nebola schopná previazať oči, neustále si dával šatku dole, takže on len skúmal každé viečko a hral sa s nimi po svojom. To by som povedala, že je základom pre túto hru – aby dieťa bolo buď schopné udržať oči pevne zavreté (há, takže nič) alebo ochotné nechať si zakryť oči šatkou. Nemáte čas ani chuť na výrobu? Nevadí, zopár šikovných ľudí to už spravilo za vás – slovenská dizajnérka Nikoleta Čeligová vymyslela MEMONIK  a (náhoda – tiež slovenské! ) občianske združenie 3lobit má na konte hneď niekoľko hmatových pomôcok – od pexesa, domino až po hmatové koberce.

SLUCHOVÉ PEXESO

Ako som naznačila v úvode, princípom hry Pexeso pre uši je dobre počúvať, rozlišovať zvuky a nájsť dve rovnako znejúce kocky. 

V tejto hre je 16 bielych kociek o rozmeroch cca 3x3cm, teda 8 dvojíc, ktoré sú označené spodnou farebnou stranou. Preto pri ich rozložení na stôl dbajte na to, aby farebná strana bola vždy zospodu. Prvý hráč si vyberie jednu z kociek a zatrasie ňou. Vyberie si druhú a rovnako, zatrasie. Ak je zvuk rovnaký, má pár a ostatným hráčom ukáže spodnú farebnú stranu ako potvrdenie svojej domnienky. Ak sa však zmýlil a farby budú odlišné, musí ich vrátiť na svoje miesto. Víťazom sa stáva hráč s najvyšším počtom nájdených párov. 

Pre staršie deti (vraj od 8r.) je tu možnosť využitia hracej dosky a kocky s farebnými stranami. Rozšírenie hry spočíva vo výbere kociek na zatrasenie, ktoré je dané hodom hracej kocky – zatriasť môžem len kockou, ktorá stojí na danom farebnom poli aké hracia kocka ukazuje. Ďalej pokračuje hra rovnako ako prvá verzia, akurát je pridaný prvok náhody – vždy musíte otočiť najprv kocku, na ktorú vám padne farba. Musíte sa teda viac sústrediť aj si pamätať – ešte viac než u bežného pexesa :) Túto variantu sme vyskúšali tiež, ale hodí sa naozaj len pre staršie deti. V návode zároveň píšu aj o bodovaní a odčítaní bodov za “pomýlenie sa”, no keďže u nás sa na body nehrá, vynechali sme aj to. 

Hra je určená oficiálne deťom od 5 rokov, čo je adekvátne počtu kociek – Tobi bol schopný sústrediť sa na zvuky len keď som mu dala kociek polovicu a vybrala som tie čo boli najviac zvukovo odlišné. Aj tak sa mu ale hľadanie párov páčilo a po chvíli si precvičil aj ďaľšiu schopnosť – spájanie zvukov s farbami, keď po niekoľkých kolách s istotou rozoznal, že istá kocka znie ako “modrá” alebo “biela”. 

Za mňa je to pekne vymyslená hra zameraná na rozvoj sluchového vnímania. Hral ju s nami aj Timi, ktorý hrkal s kockami rad radom kým našiel dvojicu a potom nimi víťazoslávne hrkal ešte hlasnejšie. Alebo z nich staval a rúcal komíny, veru aj na to sa dá táto hra dobre využiť. 

Upgrade môže spočívať podľa mňa podobne ako v hmatovej verzii v previazaní očí šatkou – dieťa sa ešte viac zasústredí na zvuky keď zrak úplne odizoluje. Pre menšie deti (alebo deti čo zatiaľ nepoznajú farby) by sa dalo pri hre dopomôcť pomenovaním zvukov – niektorá kocka znie ako piesok, iná ako ryža, atď. 

Našla som ešte  podobnú variantu, ktorá je zložená z drevených škatuliek so skrutkovacím uzáverom, takže dieťa si pri hre môže overiť ako znie ktorý obsah – že hrkálka znie inak ako ryža a kamienky inak ako drevené guličky.

Tobi samozrejme pri hmatovej hre s nadšením vykrikoval: “Hrám pexeso ako Mimi!”, a tak sme si jeden z príbehov o Mimi a Líze spolu rovno prečítali. Nebude ťažké uhádnuť ktorý ;) Práve nevidiaca Mimi hneď v úvode rozprávky totiž hovorí: “..svet vidím rukami a ušami..”. 

Ak ich náhodou nepoznáte, určite sa po nich v obchode poobzerajte. Sú plné dobrodružstva, fantázie ale aj empatie a poučenia a navyše doplnené o krásne ilustrácie. U nás najviac frčia práve knižky – príbehy sú síce dlhšie no vydržia ich počúvať obe moje deti – ale nájdete ho aj ako kreslený seriál alebo rozhlasové rozprávky. A dokonca už ju tu máte aj v českom vydaní!

One thought on “Hry a hračky > Pexeso rukami a ušami

  1. Spätné upozornenie: Prečítané leto > 5.týždeň – O tme / Planetárium – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.