SR > Bratislava pre deti / jar

Znovu sme prišli na týždeň do môjho rodného mesta, a ako obvykle sa tu snažím s deťmi zbehnúť na niekoľko zaujímavých miest. Nech mi nie je ľúto, že ich vždy len v Prahe evidujem “z povzdálí”. Ak by nebolo také počasie aké tu posledné dni vládlo – zima, dážď, sneh, proste všetok nečas dokopy – bol by tento článok viac o jari, botanickej záhrade, výlete na hrad Devín či za umením do Danubiany. Vzhľadom k nemu ale zahŕňa hlavne návštevy detských múzeí, na ktoré vás v tomto článku rada nalákam.

Detské múzeum SNM je čoby kameňom dohodil od nábrežia, takže keď sa sem vyberiete a bude pekné počasie, je najlepšie spojiť návštevu s prechádzkou popri rieke a kŕmením čajok. Pre mojich drobcov bola výstava Hrdinovia všedného dňa (končí 30.4., takže máte posledných pár dní!) ako stvorená – mohli sa v nej stať na chvíľu hasičom, policajtom či záchranárom. Najviac ich bavilo prezliekať sa do kostýmov (ktorých mali pripravených dosť a rozumne aj vo viacerých veľkostiach) a zapínať/vypínať majáky na vozidlách. Vydržali by tu stráviť hodiny! Staršie deti sa tu ale zabavia tiež – môžu si preveriť svoje znalosti o dopravných značkách, spustiť sa po požiarnickej tyči alebo si vyskúšať prácu všetkých záchranných zložiek pri riešení jednoduchých úloh.

Druhá interaktívna výstava je o peniazoch a narábaní s nimi – my sme v nej strávili minimum času, pretože otázky hypotéky, finančného rozhodovania a histórie peňazí sú pre malé deti zatiaľ príliš vzdialené. Čo ma v múzeu trochu sklamalo je čistota a udržiavanosť – chápem, že interaktívne exponáty prechádzajú denne rukami detí a výstava Hrdinovia trvá už vyše roka, ale predsa by bolo fajn ich udržať v kondícii až do konca. Prihliadnuc k pomerne vysokému vstupnému na rozsah múzea by to hádam nemusel byť problém. Chýbala mi aj možnosť občerstvenia, majú tu prekrásny pult, zázemie, no namiesto prevádzkovania mini kaviarne zastupujú túto funkciu automaty na nápoje a sladkosti. Vyzerá to, že v dohľadnej dobe sa chystá nová expozícia, takže verím, že sa sem čoskoro dostaneme na ďaľšiu návštevu.

Tak ako na jeseň sme sa aj teraz vybrali do detského domu umenia Bibiana – lákala ma novootvorená výstava Emócie. Hoci sa môže zdať, že je to téma skôr pre staršie deti, vytvorená je tak pútavo, že sa na ňu nemusíte báť vyraziť aj s mladšími. Hneď prvá miestnosť je zameraná na mozog a jeho spracovávanie emócií. Ako a kde vznikajú, prečo vlastne emócie potrebujeme. Ďaľšie miestnosti sú rozdelené farebne – modrá pre smútok, červená symbolizuje hnev, žltá radosť a fialový je strach. Pre moje deti bola téma smútku najmenej uchopiteľná – jednak sa so smútením ako takým zatiaľ nestretli, a aj prevedenie je skôr o zamýšľaní sa nad tým ako sa človek cíti, keď smúti nad stratou (blízkeho, zamestania,atp.). Miestnosť hnevu bola výborná – výtvarne aj obsahovo. S Tobim sa dalo o hneve veľmi dobre debatovať, priviesť ho k premýšľaniu príkladmi kedy sa cítil nahnevaný a prečo je hnev dôležité neskrývať ale zároveň usmerňovať. Boxovací had na vybitie hnevu bol na toto skvelý, a občas by každý rodič zrejme privítal takého k sebe domov. Pre seba i pre dieťa ;) Radostná miestnosť bola zábavná – povozili sa na kolotoči, skladali puzzle, nakreslili veselé obrázky kriedou. V miestnosti o strachu sme poodhaľovali aké všetky fóbie môžu ľudí trápiť a bavili sme sa či je niečo čoho sa boja. Najprv obaja presvedčivo kývali hlavami, že niééé ale do domčeku klaustrofóbie ani plného umelých pavúkov som ich nedostala ani za svet! Priznávam, za zvukového doprovodu navodzujúceho strašidelnú atmošku som sa trochu bála aj ja ;) Za nás teda dávam novej výstave palec hore! Okrem nej si tu môžete pozrieť aj interaktívnu výstavu o optických klamoch Okohra, no keďže na mnohé pozorovanie je nutné sa naozaj sústrediť, odporúčam ju rodičom s predškolákmi a staršími deťmi. Opäť, pripravená je veľmi pútavo a rôznorodo – cez vnímanie ilúzií na obrazoch, overenie si správneho priestorového/plošného vnímania až po inštalácie, ktorých súčasťou sa stane každý návštevník.

A nech nemusíte hľadať dlho a chodiť ďaleko po niečo pod zub, z oboch miest to máte blízko do Kaviarne Berlinka. Nájdete ju na rohu v budove Slovenskej národnej galérie (Nám. Ľ.Štúra 4). Okrem skvelého jedla a kávy pre dospelých ponúkajú pre deti kútik s farbičkami, knižkami a drevenými hračkami.

Detské múzeum

  • Adresa: Vajanského nábrežie 2, Bratislava (vchod z Múzejnej ulice, zozadu SNM)
  • Doprava: zastávka Nám. Ľ. Štúra(tram 4,6,8) alebo Šafárikovo nám. (tram 1,3,4,6,8)
  • Otváracia doba: Denne okrem pondelka 10-18, posledný vstup o 17.00
  • Vstupné: Dieťa 1-15r 3 eur, dospelí a deti od 15r 2 eur. Zľava 50% pre jedného rodiča s dieťaťom do 3r v pracovné dni dopoludnia.
  • Info: prebaľovací pult, detské stoličky, bezbariérový vstup, detský kútik, knižky.

Bibiana

  • Adresa: Panská 41, Bratislava
  • Doprava: zastávka Most SNP (tram 4,6 alebo bus 28,29,30,37,50,70,88,91,133,191,901)
  • Otváracia doba: Denne okrem pondelka 10-18, posledný vstup o 17.30
  • Vstupné: Deti 0,5 eur, dospelí 1 eur.
  • Info: pri vstupe do Bibiany musíte nechať kočík pri šatni, nie je bezbariérová. WC disponuje prebaľovacím pultom.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.