Program > Hravé a magické PLAY

Po nádhernom jarnom víkende mimo mesto nás v Prahe čakalo typické aprílové počasie. Až mi prišlo ľúto, že sme pred pár týždňami navštívili výstavu, ktorá je na trávenie takýchto chvíľ ako stvorená. Galéria Malostranská beseda hostí Magické vikýře PLAY, nadväzujúcu na Vikýře Play z roku 2013 v tom istom priestore. Je súčasťou projektu Orbis Pictus Play podľa umeleckej koncepcie Petra Nikla v spolupráci s ďaľšími domácimi i zahraničnými umelcami. 

Nájsť výstavu, ktorá bude zaujímavá pre všetky vekové kategórie, a je aspoň čiastočne interaktívna, môže byť občas problém. Múzeá a galérie nie sú na detských návštevníkov vždy dostatočne pripravené, čo je veľká škoda. Hlavne ak si vezmeme do úvahy, že jednou z najdôležitejších ciest ako priviesť deti k umeniu (a teda získať si budúcich návštevníkov kultúrnych akcií) je sprostredkovať ho najmenším od raného detstva. Deti sú samozrejme schopné prejsť klasickú obrazovú galériu, aj ich možno niečo zaujme. V pamäti im ale najviac zostanú expozície pôsobiace na všetky zmysly, ktoré si môžu sami ohmatať, vyskúšať, z čoho si odnesú viac než len hmlistú spomienku. Ak máte záujem o výstavu, z ktorej nebudú chcieť vaše deti odísť, Magické vikýře PLAY sú to pravé! Čo sa nám všetkým najviac páčilo je už spomínaná interaktivita – exponátov a inštalácií je nielen dovolené dotýkať sa či skúšať ale je to i žiadúce. Objekty sú netradične spracované, rozvíjajúce fantáziu a ako sa dočítate k textu od tvorcov: “Exponátů se návštěvníci dotýkají, vstupují do nich, hrají si s nimi a tím je dotváří. Tvůrčí dílo totiž vzniká teprve po zapojení aktivní fantazie diváka…” Samotný priestor podkrovnej galérie je perfektne využitý, so všetkými svojimi zákutiami, strešnými okienkami, drevenými trámami a výhľadmi na pražské dominanty. Mňa osobne vždy na podobnej výstave zaujme, že každý s objektmi nakladá trochu inak, využívajúc vlastnú kreativitu. Keď stojíte uprostred miestnosti a započúvate sa do rôznych zvukov ozývajúcich sa zo všetkých strán, môže vám to prísť (alebo aspoň mne prišlo) z neznámeho dôvodu veľmi ukľudňujúce. Každý z prítomných – deti i dospelí – sa na objekty vrhli a pustili sa do vlastnej voľnej tvorby :) Skrátka PLAY! Exponáty sú tu rôzne – magnetické, zvukové, vodné, svetelné. U mojich detí mali najväčší úspech práve tie zvukové – Kolobrnk tvorený kolesami bicyklov (autor L.Fidler), oceľová zvonkohra (P.Foltýn) ale aj svetelná harfa (O.Puchta). Timon sa vyžil ale aj maľovaním do vody a Tobias objavil kúzlo ozveny v rúre so zabudovaným oneskorovačom zvuku. A verte či nie, ja myslím, že sa na túto výstavu ešte do konca júna vrátime. Práve preto, lebo je zakaždým o niečo iná, závislá od momentálnej nálady, tvorivosti a nadšenia malých i veľkých návštevníkov,

  • Adresa: Malostranské náměstí 21/35
  • Doprava: zastávka Malostranské náměstí (tram 12,15,20,22,23,41)
  • Otváracia doba: Denne 10-18, trvá od 3.3.-30.6.2017
  • Vstupné: Dospelí 130 Kč, deti/študenti/ZTP 75 Kč, rodinné 325 Kč
  • Info: keďže výstava prebieha v podkroví Malostranskej besedy, kočík je nutné ponechať pri šatni. K tej sa dostanete bez problémov výťahom.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.