Timon > 18 mesiacov

Timi mal nedávno 1,5 roka a pri tej príležitosti som sa odhodlala zapísať si ako sa v posledné týždne a mesiace má. Je fakt, že kým v prvom roku sa dieťa mení pocitovo neustále, v tom druhom sa všetko trochu spomalí, ale zato všetky nové veci čo sa dieťa naučí sú akési koncentrovanejšie. Možno preto je aj náročnejšie zmeny pozorovať – buď sa v zabehnutých činnostiach “už len” zlepšuje a cibrí ich alebo naopak niekedy to vyzerá, že dlho dlho nič a zrazu ani neviem ako a vidím, že niečo robí úplne sám a bez pomoci.  Napríklad už tak dlho vie jesť samostatne lyžičkou, vidličkou aj piť z pohára, že mi to príde úplne samozrejmé! Aj miera neporiadku sa výrazne zlepšila a dokonca mu začína vadiť, keď je špinavý, čo pred pár mesiacmi nepovažoval za problém. Dnes sa nechá utierať, utiera si pusu a ruky, čistí stôl aj stoličku. Dóbre, nahováram si, že čistí, v skutočnosti ten všaderozpatlaný jogurt z jednej spadnutej lyžice nie je žiadna pecka. No snaha sa cení.

Aj taká reč – opakuje všetko, čo počuje, veľa si zapamätá a čo je fascinujúce, snaží sa slová hneď aj použiť. Veľakrát ma prekvapí, keď automaticky použije správne slovo, ktoré som mu ukázala či pomenovala len tak mimochodom. Veľmi rád má pesničky a básničky a už som ho niekoľkokrát pristihla ako si ich sám potichu spieva – najčastejšie Boci boci tarka (maďarská pieseň o kravičke, ktorú si pospevuje keď nejakú zbadá na obrázku v knižke) a Hlava-ramená-kolená-palce, aj s ukazovaním jednotlivých častí tela. Miluje chôdzu, a to do takej miery, že vydrží chodiť oveľa viac ako jeho starší brat. Práve minulý víkend som si to silno uvedomila, keď Tobi skuvíňal každých 200m a Timon bez zaváhania kráčal celý čas vpred. Kočík však neodkladám, pretože stále zostáva obľúbeným miestom k spánku a také 2-3h denne vytuhnutia nikdy nie sú na zahodenie.

No aby to neznelo že mám ideálne dieťa, s čím najviac zápasím je Timiho tvrdošijnosť. Keď si niečo vezme do hlavy, je nemožné ho presvedčiť o opaku a to sa týka úplne každej oblasti. Od požičiavania si hračiek na ihrisku (aj cudzie hračky sú jeho a žiadne svoje nechce požičať) cez nutnosť obliekania/vyzliekania až po chôdzu tým smerom, ktorým potrebujeme všetci ostatní kým pán T. má zjavne iný cieľ. Zrejme ma to má naučiť trpezlivosti (ešte väčšej! som myslela, že už sa to  viac nedá!) alebo minimálne dobrému dychovému cvičeniu na ukľudnenie.

Meria 82,5cm, váži 10kg a napočítala som dohromady 12 zubov! Na cestu sa mu derú vrchné trojky, našťastie to zatiaľ zvláda statočne a až na fakt, že je všetko k čomu sa priblíži mokré od slín, ani by jeden nevedel.

Nové slová: Posledný mesiac je v Timonovej reči prelomový – nových slov používa toľko, že ich už ani nepočítam. Každý deň nejaké 2-3 nové pribudnú do stáleho slovníka – dnes mi napríklad automaticky povedal “Páči” pri podávaní čohokoľvek. Medzi najpoužívanejšie slová by som zrejme zaradila slová ako Tatou (traktor), bágej (báger), šiška, (H)viezdička, Bokiki (botičky) a kaša :) A samozrejme Tobi, apu, mama.

TOP aktivity:

  • plávanie – posledného pol roka Timi chodil na kurz plávania a jeho radosť z vody sa tým ešte viac prehĺbila. Miluje skákať do vody, ponárať sa, rúčkovať popri bazéne a vyliezať z neho. Trošku mínusom je, že v bazéne (pravda, často ani mimo neho) nemá žiaden pud sebazáchovy. Minule som mu skúsila taký ten pás na plávanie – mal by pomáhať dieťaťu udržať sa nad hladinou a zároveň mať pri tom voľné ruky aj nohy. Keďže je naň Timon očividne malý, pás ho prevažoval z chrbta na brucho a naopak, ale myslíte, že mu to vadilo?! Naopak, neexistovalo väčšej srandy.
  • kreslenie – poslednou dobou kreslí naozaj každý jeden deň a je schopný vydržať aj hodinu. Už možno badať aj konkrétne útvary ako krúžky, čiary, bodky. Veľmi rád obrázky aj vyfarbuje a najviac rád mi ich hrdo ukazuje.
  • bunkrovanie – s Tobim nedávno prišli na chuť stavaniu bunkrov a skrývaniu sa v nich. Vymýšľajú si svoje príbehy (hlavne Tobi), hľadajú sa, smejú. Je to ich malý vlastný svet nepotrebujú a ja som rada, že môžem nenápadne ich hru sledovať.
  • jazda na odrážadle – vlastne na čomkoľvek čo sa hýbe. Vonku skúša všetky kolobežky, bicykle, motorky, odrážadlá a nenechá sa odradiť ani veľkosťou. Myslím, že práve toto moje dieťa ma raz naučí veľmi rýchlo behať, aby som stihla predísť nehodám vyplývajúcim z jeho závodného štýlu jazdy.

TOP knižka: Markétka a Míša se ptají

TOP pesnička: Queen / Don’t stop me now

TOP jedlo: Akékoľvek okrem červenej repy- k tej si zatiaľ cestu nenašiel. Alebo ja som zatiaľ nenašla vhodnú prípravu, ktorú by uznal za chutnú.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.