DIY > Plánovač / Ťažké škôlkarske rána

Nikdy som nebola ranné vtáča a dodnes robím všetko pre to, aby som si mohla čo najdlhšie vychutnať teplo postele. Moje deti to majú raz tak raz onak – niekedy vstanú samé a bez problémov, inokedy ich musíme budiť a prehovárať k fungovaniu. Keď už máte doma škôlkara či školákov, viete, že to býva často najkritickejšia časť dňa.Zobudiť sa (včas), dať si raňajky (zdravé, ale aj aby chutné boli), nezabudnúť na hygienu (dôkladnú), oblečenie (ladiace navzájom i k počasiu), odchod z domu (načas, v pohode).

Pri školákoch chystanie aktovky, vecí na krúžky, niekto trebárs ešte venčí psíka..Ach, ráno, vtedy je každý jeden úkon vykonávaný náročnejšie a dlhšie! U nás doma býva najťažší okamih bezprostredne po raňajkách, kedy by sa Tobi rád hral, čítal si, skrátka mal takú tú svoju chvíľku zábavy.

Ako by som mu mohla pomôcť (a tým pádom nám všetkým) v tom, aby rána plynuli hladko a rýchlo, ale bez stresu? Vymyslela som malú pomôcku, zafungovala, tak ju s vami sharujem. Samozrejme, každé dieťa je originál, niektoré to proste “netankuje” a chce mať svoje tempo a postup, pokojne každý deň iný. Môj Tobi je systematik, takéto vecičky sa mu veľmi páčia, berie to ako zábavnú hru. Po raňajkách vždy uteká ku stene len aby mohol zaklapnúť okienko a pozrieť sa čo má ako ďaľšiu “úlohu” (hoci samozrejme úplne presne vie čo ho čaká a neminie :D).Vzniklo to tak, že som sa s Tobiasom poobede pri kreslení rozprávala, prečo nám to v to ráno príliš nevyšlo. Že sme sa ponáhľali, riešili oblečenie, atď. a čo podľa neho on sám všetko ráno bežne robí predtým než odíde do škôlky. Či je toho veľa/akurát a čo z toho robí najmenej rád. Premýšľal, rozprával – napríklad že za najdôležitejšie považuje raňajkovanie, lebo by bol inak predsa straaaašne hladný.

No a ja vždy keď sa o niečom bavím, plánujem, pripomínam si, tak kreslím alebo píšem = musím mať myšlienky vizualizované. Našli by ste u nás nespočet nakreslených to-do listov či nákupných zoznamov, v ktorých sa ale nikto okrem mňa nevyzná :) S Tobim sme si spoločne nahrubo navrhli symboly za jednotlivé činnosti a hovorili o tom, v akom poradí je ich najjednoduchšie robiť – nebude si česať vlasy pred obliekaním, kedy by si ich znovu rozstrapatil, že áno. Postupnosť krokov bola preňho ľahko pochopiteľná, sám si ju zdôvodnil a vyzeral so sebou aj spokojný, ako na to všetko prišiel. Draft vyzeral teda takto.Čomu sa takýmto “to-do listom” dieťa môže naučiť?

  • samostatnosti
  • premýšľať v súvislostiach
  • zorganizovať samého seba
  • byť zodpovedné – nemusím nad ním stáť a opakovať “Tobi,obleč sa, umy si zuby..”, sleduje si to a uteká s radosťou “odfajknúť” hotové. 

Bez okolkov priznávam, ustlanie postele som mu tam prihodila navyše. Je to vec, ktorá mu zaberá 30 sekúnd (samozrejme s dopomocou) a môže ju spraviť pri odkladaní pyžama pod perinu (čo robí automaticky, akurát donedávna pritom nechával posteľ v takom stave v akom bola po noci.) ;). Zároveň keďže si to sám manažuje a baví ho, keď vidí, že má všetko hotovo, je o to viac nadšený keď zistí, že má zrazu pred odchodom čas zahrať sa ešte s autíčkami!

Ak by sa vám takýto plánovač doma hodil, na výrobu budete potrebovať:

  • A4 tvrdý papier
  • obrázky pre jednotlivé činnosti, ktoré sú u vás doma dôležité – buď nakreslené alebo vytlačené (zopár môžete nájsť napríklad tu). Do nich môže spadať napríklad ranné venčenie psíka pre staršie deti alebo návšteva WC pre tie najmenšie.
  • magnetickú pásku – dostať sa dá online, ja som ju kúpila v železiarstve. Prípadne ak chcete niečo jednoduchšie, dá sa ako varianta využiť suchý zips.
  • nožnice
  • laminovačku a A4 laminovaciu fóliu – odporúčam zalaminovať a až potom lepiť magnety. Ja som najprv skúsila bez, no papier bol po pár použitiach pokrčený a magnety sa z neho odliepovali.

Postup:

A4 papier prehnite na polovicu po dlhšej strane a vyznačte si X chlievikov (podľa počtu činností) po kratšej. Do hornej časti umiestnite obrázky činností (je na vás či s textom alebo bez) – ja som si zvolila cestu obrázkov kreslených. Do spodnej doplňte symbol “nehotové” na jednu stranu a “hotové” na druhú stranu. Dozdobte, dokreslite, zvýraznite a keď máte pocit, že je hotovo, zalaminujte. Spodnú časť rozstrihajte ku jednotlivým chlievikom a nalepte magnety. Malo by vám výjsť, aby po zaklapnutí okienko doľahlo na vrchnú časť tak, aby ju zakrylo. Ja som vedela, že túto vecičku chcem umiestniť na našu magnetickú tabuľovú stenu, použila som preto magnetický pás aj po celej dĺžke zospodu, takže super drží. Ale môžete ho rovnako len zavesiť či prišpendliť na nástenku.

Budem rada za vašu spätnú väzbu a aj za tipy – čo vám najviac pomáha pri ranných výpravách z domu s deťmi?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.