Montessori > Príprava do života / 16.mesiacov

Nedávno som sa dvakrát náhodne dostala do debaty o hre s deťmi. O tom ako sa mamy doma s deťmi cez deň hrajú, vymýšľajú, len aby sa dietko chvíľu nenudilo. Odhliadnuc od toho, že podľa mňa trochu nudy deťom vôbec neškodí (skôr naopak, niekedy ju vyslovene potrebujú), z rozhovorov vyplynulo, že maminy venujú deťom všetok čas a keď spinkajú, venujú sa domácnosti. Doslova začne kolečko “stihnúť toho čo najviac kým dieťa spí” – upratať, navariť, oprať…- klasika.

Vŕtalo mi v hlave, prečo to takto oddeľovať? Každé malé dieťa je tvor zvedavý a najradšej robí veci, ktoré vidí robiť súrodencov alebo dospelých. Chce byť súčasťou bežného fungovania a časom ich zvládnuť sám, bez pomoci. V tomto sú si všetky batoľatá podobné, rozdielom môže byť to, že niektoré sú do všetkého hrrr a iným stačí viac pozorovať. Moje deti, tak odlišné jedno od druhého, sú mi v tomto dokonalým príkladom. Už ale viem, že akonáhle im každému pripravím správne podmienky, prekvapia svojim zanietením, sústredením a schopnosťami. Občas majú veci tak odpozorované, až im to ide vlastne “samo”.

V Montessori sa často hovorí o oblasti Praktického života, ktorá zahŕňa zručnosti napomáhajúce v rozvoji samostatnosti, koncentrácie, orientácii v reálnom svete a nadobúdaní sebavedomia. Aktivity (nazvime ich pokojne aj hrou či prácou) k nim môžeme rozdeliť na:

  • starostlivosť o seba (napr. umývanie rúk, obliekanie/vyzliekanie, príprava jedla)
  • starostlivosť o okolie (upratovanie, starostlivosť o zvieratá, enviromentálna výchova)
  • spoločenské správanie (ďakujem, prosím, prvé sociálne interakcie s deťmi i dospelými)
  • kontrola pohybu (prelievanie, presýpanie, koordinácia vlastného tela)

Ono to znie trochu zbytočne učebnicovo, ale sú to všetko bežné činnosti a dieťa sa s nimi dennodenne stretáva. Na mojich deťoch pozorujem, že ich vykonávanie (a týka sa to najmä starostlivosti o seba a okolie) im dodáva pocit spolupatričnosti, účasti na fungovaní rodiny.

Namiesto čakania, kým sa váš potomok uloží na denný či nočný spánok existuje cesta zapojiť ho do vašich činností. Alebo mu vybrať takú hru, prostredníctvom ktorej sa chce naučiť robiť to, čo robíme my. Poďme mu s tým pomôcť! A začnime tým, že zaženiete myšlienku “Samému/Samej mi to bude trvať polovicu času než s dieťaťom.” Hoci pripúšťam, je to pravda. Ale len na začiatku!Skôr než dieťaťu aktivitu ponúknete, zamyslite sa nad tým, čomu sa váš potomok najradšej venuje – ktoré zručnosti by si pravdepodobne rád precvičil. V druhom kroku či je pre dieťa zrealizovateľná, prípadne ako mu ju umožniť zrealizovať. Ak jeho momentálna túžba spočíva v umývaní riadu, no drez je príliš vysoko a nedočiahne doň, skúste mu spraviť alternatívu v inom umývadle, vo vani či použitím lavóra na stolíku. Posledným krokom je pripraviť si vopred pomôcky (hoci istá miera improvizácie je fajn, všetci sa učíme) a v moment, kedy dieťa má o precvičenie aktivity záujem, ponúknuť mu ju aj so (správnym) predvedením.

Timon napríklad zbožňuje aktivity spojené s upratovaním a poriadkom – rád sa venuje zametaniu metličkou, vešaniu prádla, vykladaniu umývačky riadu alebo utieraniu čohokoľvek. Nezabúdajte, že deti v tomto veku nemajú na mysli cieľ, ale sú fascinované samotnou činnosťou. Až neúnavnym opakovaním a precvičovaním si osvoja zručnosti natoľko, že ich vykonávajú samostatne a s ľahkosťou. K tomuto je vhodné, aby v čase keď dieťa prejaví záujem o “našu” prácu, sme mu aktivitu predviedli ale následne mu poskytli priestor ku skúšaniu. A to hádam najťažšie, s čím sama bojujem – pokúste sa ho neopravovať a nezasahovať mu do práce, na ktorú sa práve sústredí.

S čím môžete u takéhoto drobca začať?

  • Prelievanie – Pripravte si na tácku dve rovnaké nádoby (malé džbány, poháre). Nalejte mu do jednej vodu a ukážte mu ako ju preliať bez vyliatia do druhej a naopak. Ak pri tomto cvičení vodu rozleje, majte pripravenú špongiu či utierku a ukážte mu ako si po sebe upratať. Iné aktivity s vodou sú názorne ukázané napríklad na tomto blogu.
  • Presýpanie / prekladanie – Obdoba prelievania len s pevnejším materiálom. Na začiatok sú vhodné väčšie nádoby s väčším obsahom (orechy, fazuľa) a postupne môžete prejsť cez menšie (ryža, pšeno, menšie strukoviny) až po najmenšie (múka, krupica). Cieľom je ich presýpanie z nádoby do nádoby alebo prekladanie za pomoci rôznych nástrojov (lyžica, naberačka, malý pohárik). Táto aktivita je perfektne jednoduchá a baví deti dlhodobo. Keď už majú základný prekladaco-presýpací level osvojený, stačí malá zmena – výmena misky za nádobu s užším hrdlom alebo zvoliť vyššiu fľašu – a opäť sa stane aktivita pre dieťa výzvou.
  • Zametanie metličkou a lopatkou – Tu nie je čo vysvetľovať, buď ho zapojíte do reálneho upratania čoho práve potrebujete alebo vám nejaké určite vznikne po aktivite o jedno vyššie :) Ak máte pomôcky v detskej veľkosti, aby sa s nimi dieťaťu ľahšie narábalo, super.
  • Šúpanie ovocia – U nás momentálne idú na dračku mandarinky a banány. Mandarinku zvyknem “načať”, z banánu odrezať koniec. Môžete ho ale aj napríklad nakrájať aj so šupou na krúžky. Pri týchto aktivitách je dobré, aby malo dieťa k dispozícii dve misky – jednu na ošúpané ovocie, jednu na smetie. No s Timim to obvykle končí tak, že šupky dáva na svoje prestieranie a ovocie je už behom šúpania skonzumované :) Nezabudnite na ukončenie aktivity – vyhodenie šupiek do koša a upratanie taniera/misky do umývačky alebo priamo umytie je rovnako dôležité ako všetky predošlé časti.
  • Skladanie prádla – menšie deti odkladanie zo sušiaku, párovanie ponožiek či “obyčajné” rozoznávanie oblečenia a vytváranie kôpok na moje, tvoje, ockove. Väčšie zvládnu veci skladať (u nás od toho 2,5r.) a odkladať do šuflíkov a skríň.

Ak aj vás táto oblasť zaujala, v montessori sú tieto dve maminy mojou veľkou inšpiráciou a na ich stránkach nájdete články šikovne rozdelené podľa veku detí.

How we Montessori

Mothering

Ako to máte doma vy? Nechávate deti pomáhať vam? Podeľte sa so mnou v komentároch!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.