Tip > Vianočné darčeky (1 a 3 roky)

Hoci sú Vianoce známe svojim prívlastkom o hojnosti a štedrosti, my sme sa doma rozhodli začať s minimalistickou tradíciou. Zamerať sa viac na dar toho, že môžeme byť všetci spolu, zdraví a spokojní. Pravidlá sú jednoduché – každý dostane len jeden menší darček, pri deťoch buď pôjdeme cestou každému jeden väčší a spoločný menší alebo naopak – každému jeden malý a spoločný väčší. Dôvodom je hlavne to, že nadmerné množstvo pôsobí na deti pohlcujúco, pričom sa ale nedokážu na ani jeden sústrediť, a teda ani si ho poriadne užiť.

Ak ste aj vy ešte v procese rozhodovania, čo tým vašim drobcom pod stromček naježiť, môžete sa inšpirovať mojimi nasledujúcimi tipmi. Keďže mám doma chalanov, neorientujem sa vo svete čisto dievčenských prianí, ale verím, že mnohé z nich môžem nazvať unisexové darčeky.Z tých, ktoré by som brala ako spoločné pre obe deti mám obľúbenú túto zmyslovú stavebnicu. Pozostáva zo základných tvarov naplnených rozličnými farbami a výplňami. Zo skúsenosti viem, že nezostáva len pri skladaní – deti ich rôzne prekrývajú cez seba a sledujú miešanie farieb alebo počúvajú rôzne zvuky, ktoré ťukaním o seba jednotlivé bloky vydávajú. Ešte som objavila túto jednoduchšiu verziu, obohatenú o viac zvukových podnetov.

Takmer v každom chlapcovi a aj v niektorých dievčatách sa skrýva duša rušňovodiča. Preto od cca 1,5r je vhodným darčekom čokoľvek k vláčikom. Tobi si veľmi dlho želal elektrickú lokomotívu, ktorá by mu ťahala vagóny. Na narodeniny ju dostal, vyberali sme takú, aby dizajnovo vyzerala ako ozajstná, takže to vyhrala táto zelená BRIO. Tento švédsky výrobca drevených hračiek je najznámejší práve pre svoje vlaky, ktoré sú v porovnaní s inými vyrobené precízne a detailne.

Ak už základ máte, môžete ho  rozšíriť od špeci vagóniky cez koľajnice, výhybky, náklad, obslužné železničné stroje až po dedinky so stanicou a pasažiermi. Pre nás bolo podstatné, že sú plne kompatibilné s IKEA vláčkodráhou, ktorá je podľa môjho názoru práve pre tých najmenších najlepšia začiatočnícka sada. Inak BRIO ponúka krásne prvé drevené hračky pre najmenších – hryzátka, hudobné nástroje alebo ťahacie zvieratká na šnúrke.

Lego ako také je vždy dobrá voľba, nepochybujem, že si z ich Duplo sád nevyberiete či už pre dievča alebo pre chlapca. Ale s ním prichádza taký zádrhel – skladovanie. Ako uložiť všetky tie kocky, panáčikov, zvieratká, prakticky aj vkusne? Tieto parádne boxy nájdete vo farbách od výmyslu svcta a dajú sa jednoducho skladať na seba (také lego v dospeláckej verzii ;)). Sú nielen funkčné ale aj krásne.

Keďže časť steny v detskej izbe máme vybavenú magentickým náterom, naši chalani k nej tento rok dostanú každý svoje magnetky. Tobias, ktorý má obdobie čítania, písania a skladania slov nadelíme túto sadu a Timonovi, keďže sa začal posledný mesiac viac zaujímať o všetko pohyblivé, sme vybrali dopravné prostriedky. Medzi mojich obľúbených výrobcov drevených a papierových hračiek patrí firma Djeco a hemží sa to u nich aj magnetickými setmi – čo hovoríte napríklad na Farmu či Zvieratká?

Z knižného wishlistu budem odškrtávať asi ešte dlho predlho, ale medzi najpútavejšie knižky pre deti od cca 2,5r radím celú sériu encyklopédií Malý prieskumník (nám chýba už len táto o zvieratách ;)). Ak má vaša trojročná ratolesť podobne veľa otázok o fungovaní našej planéty Zem ako náš Tobi, odporúčam Jak to chodí na světě. Úplnou knižnou novinkou je veselá knižka o zvedavej myške Hravouka, to ak máte doma nádejného prírodovedca. Na zozname figurujú ešte klasické rozprávky s hravými celostranovými ilustráciami, knihy z edície Lonely Planet pre deti alebo od Miroslava Šaška – napríklad o New Yorku alebo Londýne. Veľmi sa teším, čo Tobias povie na knižku Mám tě ráda, jej recenziu si nechám pre vás až po Vianociach. Pre menšie detičky mám rada kreatívne knihy od Hervé Tulleta (písala som o nich aj na blogu – kuk) alebo čokoľvek od Petra Horáčka – pre Timiho je niekde na ceste Blue Penguin.

Už pred jedným rokom začínajú byť pre maličkých zaujímavé aj knižky zamerané na učenie sa prvých slovíčok – u nás sa osvedčila táto mini zbierka podedená po Tobim (ožužľaná, no stále drží!). Používa nie kresby ale reálne obrázky, pevnú väzbu a má formát nielen do malých ručičiek ale hlavne do kabelky či kočíka na cestu. A už dlhšie sa chystám napísať o “pohyblivej” knihe, ktorá je poslednou dobou u nášho krpčeka TOP, tak zatiaľ aspoň návnada vo forme odkazu a sledujte blog či FB, kde sa v najbližších dňoch objaví jej malá recenzia!

PS: Nevydržala som to a Tobimu som venovala jednu z kníh predčasne – je to Vánoční knížka od Terezy Říčanové. Momentálne si ju číta s ockom každý večer pred spaním a zoznamuje sa aj prostredníctvom nej s vianočnými tradíciami, príbehom o narodení Ježiška ale aj o novoročných oslavách. Páčia sa mu ilustrácie a mne sa páči, že je v nej predvianočná atmosféra a zvyky podané jednoduchými detskými očami aj rečou.

2 thoughts on “Tip > Vianočné darčeky (1 a 3 roky)

  1. Spätné upozornenie: Narodeniny > Tipy na darčeky pre 3 a 5-ročných – Deti na palube

  2. Spätné upozornenie: Narodeniny > Darčeky k 1.narodkám – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.