Montessori > Busy bags

Keď mal Tobi zhruba rok, pustila som sa do vyrábania malých hier, ktoré by som so sebou mohla nosiť v kabelke. Chcela som mať niečo na chvíle, keď by som ho potrebovala samostatne sa vedieť zabaviť/rozptýliť a zároveň niečo naučiť. 

Dlho som nosila (a stále nosím) knižky mini formátu, ale nie vždy má dieťa na čítanie chuť a tiež sa to pri malých míňa účinku v tom, že ich chcete nechať na niečo sa samé koncentrovať. Tak som vyrobila napríklad pexeso tvorené rôznymi materiálmi nalepenými na kartónovom papieri alebo som povystrihovala farebné tvary z filcu a na kartón si nakreslila ich obrysy. Tobias si tieto aktivity už vtedy veľmi obľúbil a ako som zistila, majú aj vlastný názov – busy bags alebo ak chcete veľmi voľný preklad “vrecúško na zamestnanie dieťaťa”. 

Čo to teda ten busy bag je? Ide o malé aktivity či hry odložené vo vrecúšku/sáčku, pripravené na aktuálne použitie keď ste na cestách, pri dlhej chvíli čakania na jedlo v reštaurácii, u doktora či na úrade. A ak to máte ako ja – že mi príliš nemá kto deti postrážiť, a tak ich beriem so sebou (minimálne jedného) práve aj po rôznych vybavovačkách – určite podobné rozptyľovače uvítate. 

Zaradila som ich pod kategóriu montessori z toho dôvodu, lebo sú svojim charakterom najčastejšie inšpirované touto pedagogikou – či už ide o precvičovanie matematiky, zmyslovú výchovu alebo úlohy z tzv.praktického života. Obvykle by mali byť jednoducho a relatívne lacno vyrobiteľné. Za najjednoduchšie môžete považovať aktivity, ktoré len vytlačíte, zalaminujete, povystrihujete a voilá – hra na dlhé cesty je na svete. 

Napríklad na tejto stránke nájdete hneď 20 pekných nápadov k voľnému stiahnutiu! Ak chcete ísť o malý level vyššie, hľadajte na pintereste, kde si môžete filtrovať podľa veku pre koho majú byť určené – najviac inšpirácie nájdete v kategóriach pre batoľatá a predškolákov. Bezkonkurenčne ale najlepší prehľad o jednotlivých typoch aktivít, ktoré do busy bagu môžete zahrnúť ponúka tento blog

Pri premýšľaní o tvorení vychádzajte z toho, čo už doma máte (najmä z hľadiska materiálov), čo zaujíma a baví vaše dieťa a s čím vie pracovať po ukážke čo najviac samostatne. Ja ich práve z posledného menovaného dôvodu mám doma pripravených niekoľko nových, vždy tak vo vhodnej chvíli vytasím pomyselné “eso z rukáva”. A zatiaľ nikdy ma nesklamalo ;)

Prednedávnom sa mi podarilo zapojiť sa do výmeny takýchto vrecúšok (=busy bag swap), čo je perfektná príležitosť pre niekoho, koho by tvorba busy bags zaujímala, no na začiatok nemá dostatok času na vymýšľanie alebo hoc aj len výrobu niekoľkých rozličných vreciek podľa návodu z internetu. Stačí zapojiť zopár podobne zmýšľajúcich kamošiek alebo sa pridať k niekomu úplne neznámemu a poslať si ich poštou. Môj prípad bol, že sa vytvorila skupinka na FB z inej skupiny ktorej som členom a zakladateľka mala (správny!) pocit, že by takýto nápad mohol niekoho zaujať. 

Postup je teda takýto: vytvoriť skupinu, ktorá si následne dohodne čo bude ktorý z jej členov vyrábať – pre zachovanie rozmanitosti vrecúšok. Po vzájomnom odsúhlasení si aktivít nastáva časť výrobná, kedy je nutné pustiť sa do práce, a tak vyrobíte svoju zvolenú hru toľkokrát koľko je počet členov vašej skupiny. Na konci si ich povymieňate – či už osobne alebo poštou. A v tom tkvie krása a vtip celej výmeny – 5 kamošiek vygeneruje 5 rôznych busy bagov, pričom vy ste vyrábali len jednu a tú istú vec päťkrát. 

Výhodu to má najmä v ušetrenom materiále a čase – predsalen, výroba prototypu trvá vždy najdlhšie, ďaľšie v poradí už idú vždy rýchlejšie. Ja som takto odišla s 8 novými vreckami, ktoré chalani postupne objavujú. Ako sa im páčili si môžete pozrieť na nasledovných fotkách, tam kde sa mi podarilo dohľadať nájdete po prekliku aj návod na jeho výrobu (všetky bohužiaľ v angličtine).


Timi má už túto hru zmáknutú – vkladačka dvoch tvarovalebo voľná tvorba ;)Ak sa vám idea výmeny zapáčila, našla som zopár skupín na FB, ktoré už ich organizovali v minulosti, tak ak sa chcete len pripojiť, skúste ich sledovať, nech vám najbližšia neujde!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.