Tvorenie > Farebný lampión

Poslednou dobou dosť nestíham. Množia sa mi krabice, ktoré potrebujem zabaliť, rozpísané články na blog, načaté knihy, rozhádzané hračky a neodškrtané to-do listy. Ale to všetko asi k novému bývaniu a zariaďovaniu trochu patrí. O týždeň už budeme prvýkrát vo svojom, tak mi prepáčte, že to tu tak zanedbávam. Ale aby sa nepovedalo – po večeroch sa snažím s deťmi aspoň trochu obmeniť repertoár aktivít (čiže niečo iné než maľovanie, kreslenie, varenie, pečenie, lepenie, gaštanovanie, atď.), skúsila som podľa inšpirácie na nete jeden milý nápad na výrobu domáceho lampiónu, a tak sa s vami chcem podeliť o výsledok. Vykúzliť ho je veľmi jednoduché a výsledok je efektný. V dobe, keď sa to hemží tekvicami – ktoré sú síce fajn, ale priznávam, ešte sa u nás nestihli udomácniť – sa mi tento akurát hodil.

Čo budete potrebovať:

 • drevené paličky (od nanukov, predáva napríklad Tiger), príp. pásiky z kartónu
 • pečiaci papier
 • voskovky
 • tavnú pištoľ alebo lepidlo na drevo
 1. Pripravte si 16 paličiek / pásikov, z ktorých vytvoríte kostru lampiónu. Nechajte dieťa poskladať z nich štvorce, ktoré následne zalepíte na krajoch dohromady.
 2. Podľa šírky štvorcov vystrihnite (vy, dieťa či v spolupráci) dlhý pás z papiera na pečenie – pozor, krát 2! budete ho potrebovať preložiť na polovicu. Môžete to spraviť aj na 4  samostatné  štvorce, akurát na konci budete mať viac lepenia.
 3. Do pripraveného pásu nechajte dieťa nastrúhať voskovky. Toto je veľmi obľúbená časť tvorenia, bude im to ale chvíľu trvať, tak možno si aj kávu v pokoji vypijete :)  Môj pôvodný úmysel bol nechať Tobiho strúhať každú farbu zvlášť do misiek a potom ich roztrúsiť tak, aby sme si mohli niečo povedať o miešaní farieb (modrá + žltá = zelená, atď.). ALE jemu to šlo tak pekne a taký bol do toho zažratý, že akákoľvek moja intervencia v  daný moment by bola zbytočná a navyše.  No spomínam to ako možnosť ;)
 4. Voskovky prikryte druhou polovicou papiera a prežehlite na minime. Ako som tušila, Tobiasa fascinovalo sledovať ako sa vosk roztápa a miešajú sa všetky farby dohromady. 
 5. Pás zlepte po celom obvode, je to len z estetického hľadiska, ak máte radi miernu nedokonalosť, môžete vynechať (ako ja ;)).
 6. Na takto pripravený pás prilepte pripravené štvorce – nie úplne natesno, aby ste mohli papier medzi nimi preložiť. Tu sa mi osobne tavná pištoľ neosvedčila, lepidlo držalo na papieri drievka omnoho pevnejšie. Nechajte zaschnúť.
 7. Poslednou fázou je poskladanie do tvaru lampiónu – poskladajte z pásu “kocku” o štyroch stranách a zlepte dokopy. Toto sa mne zdalo najťažšie, zápasila som s lepidlom aj pištoľou, no nakoniec som strany na kúsku zvnútra podložila lepenkou a bolo vybavené.
 8. Už len zostáva vložit sviečku, zapáliť a pozorovať svetielko cez farebné steny. Len pozor pri presúvaní na požadované miesto (stôl, parapet..), konštrukcia lampiónu je pomerne krehká.

Veľa zdaru a trpezlivosti pri lepení!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.