Program > NZM

Vyzerá to, že počasie sa rozhodlo nadobro prepnúť do jesenného upršaného módu. A keďže som dnes pri upratovaní blogu našla rozpísaný článok o našom obľúbenom múzeu, hneď som ho pre vás aj dopísala. Kde je možné sa s deťmi ukryť pred dažďom a ešte mať aj super program? Možno to bude znieť zvláštne, no práve Národní zemědělské muzeum v Prahe je jedným z tých pre deti najzaujímavejších. Prečo sa sem oplatí ísť, a čo tu bude baviť chlapcov, dievčatá, ročných aj trojročných?

TRAKTORY – v suteréne nájdete expozíciu traktorov od roku 1917 do roku 1953, na niektorých z nich sa môže nadšené dieťa posadiť a nadšený rodič ho môže eventuálne na pamiatku napríklad aj cvaknúť. Musela som to spomenúť, pretože napríklad v susednom Národním technickém muzeu je lepšie okolo každého vystaveného kusu prejsť ooobrovskýýým oblúkom, aby sa ho dieťa nedajbože nedotklo. Na to tam striehne taký veľmi dôležitý pán, ktorého hlavnou náplňou práce je sledovať prípadných narušovateľov ;) (Nech som fér, tuším do dvoch vlakov sa dá ísť aj mrknúť dnu a čosi v nich pochytať.) Okrem vystavených traktorov sú tu najväčším lákadlom pre decká malé traktoríky – odrážadlá, šlapacie, s vlečkami i bez. Môžu si na dráhe vyskúšať jazdu, nakladanie, vykladanie. Pre starších je tu pripravená počítačová simulácia poľnohospodárskych činností. Táto milá expozícia býva zvyčajne naša prvá zastávka. A často ešte aj tá posledná.img_0401 img_2602 img_2582 img_2572RECYKLÁCIA A OBALY – veľmi aktuálna téma predstavená prostredníctvom ručnej nástennej maľby. Venuje sa histórii obalov, princípom recyklácie, veľmi okrajovo aj myšlienke bezobalovosti, tzv. zero waste. Môžete tu deťom ukázať ako triediť odpad, čo sa s ním následne udeje a rôzne zaujímavosti z histórie. Tobiasa najviac zaujal panel s kozmonautmi a ich obalmi a odpadkami vo vesmíre. Samozrejme hlavne preto, lebo sú pri ňom premietané zábery z rakety.
img_2620 img_2629img_2626POTRAVINY – na 3. poschodí nájdete chutné malé stánky rozdelené podľa potravín, ktoré sa v nich nachádzajú. Deti sa tak môžu stať predavačmi v cukrárni či zeleninármi. My si s deťmi väčšinou hovoríme čo je čo a snažím sa im (ako aj pri každodennom reálnom nákupe) ukázať čo je zdravá potravina, čo menej a ako by mal ideálne vyzerať nákup skombinovaný zo zdravých surovín. Mne jeden taký pripravil Tobi a jeho zloženie: ovocie, zelenina a homár – môže byť! Priznám sa, zatiaľ sa mi nepodarilo zistiť viac o tejto expozícii, netuším s čím súvisí a prečo tam je, no viem, že moje deti hru na nakupujúcich a predavačov milujú,img_2606 img_2610 RYBÁRSTVO – či už máte v rodine rybárov alebo to ide mimo vás ale ste nasávači informácií všetkého druhu ako my, bude sa vám páčiť interaktivita tejto výstavy. Od možnosti obliecť sa do rybárskeho oblečenia cez lov drevených rýb na háčik alebo magnet, skúšku navijáku až po rozdeľovanie rybičiek na morské a sladkovodné. Timonovi sa tu najviac ráta pozorovanie živých rybiek v akváriu a naháňanie tých v potoku premietanom na zemi.img_2635img_2633Aby ani dospelí neobišli naprázdno – mala by tu byť nejaká výstavka o pive, ale keďže ja som totálny nepivár, túto sme zakaždým vynechali. Čo za seba odporúčam je audiovizuálna expozícia Laboratoř ticha. Ideálne ju navštívte bez detí, pretože  na to, aby fungovala musia byť všetci návštevníci aspoň na chvíľu ticho – a to sa s deťmi tak trochu nezlučuje ;)img_2648

  • Adresa: Kostelní 44, Praha 7
  • Doprava: zastávka Korunovační (tram 1,8,12,25,26)
  • Otváracia doba: Ut-Ne 9-17
  • Vstupné: Deti a mládež do 18r zdarma, 18-65r 110 Kč/osoba, SŠ a VŠ do 26 a seniori 70 Kč/osoba. 

     

One thought on “Program > NZM

  1. Spätné upozornenie: Po Česku > Kam s deťmi v Prahe / miesta – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.