Kniha > Quiet book

Hovorí sa, že ak je dieťa pri hre dlho ticho, určite sa venuje nejakému šibalstvu. V mnohých prípadoch je to (krutá) pravda. Ale nezahŕňa to jeden prípad – keď sa venuje knihe, ktorá je na takúto hru určená, tzv. quiet book.

Nájdete ju aj pod názvami activity book alebo didaktická knižka – jedná sa o knihu s textilnými stranami, ktorú tvoria aktivity pre deti. Existuje nespočet variant tohoto nápadu, ktorý je vhodný od bábätiek až po predškolákov.

U najmenších sú najobľúbenejšie tie s kontrastnými obrázkami a rozličnými druhmi materiálov na prvotné objavovanie všetkými zmyslami. Pre staršie deti môžu strany obsahovať úlohy na rozoznávanie farieb, počítanie, jemnú motoriku (zapínanie, prevliekanie..), triedenie alebo aj puzzle, piškvorky či iné jednoduché hry.

img_1359

Čo sa mne osobne na quiet books páči je, že ich so sebou môžete vziať kamkoľvek (k doktorovi, do lietadla), kde je potrebné dieťa v tichosti zabaviť – vyhrá sa s ňou relatívne dlho. Samozrejme, počíta sa aj na doma, skúste chvíľu “ničnerobiť”, maximálne deti pozorovať ako sa samé bavia pri netradičnom čítaní.

Aby táto knižka fungovala tak ako má, vybrané úlohy do nej by mali byť primerané veku a schopnostiam dieťaťa – ani príliš ľahké ani ťažké, hlavne však zábavné. Základom je poznať svoje dieťa a premýšľať pri jej tvorbe alebo výbere o krok vpred – čo už zvláda a čo by ho mohlo motivovať.

img_1363

My sme dostali dve krásne quiet books ako narodeninový darček pre chalanov od mojej sesternice. Sú to prvé originály, ktoré kedy vyrobila, za čo má môj obdiv :) Pripravila ich z filcu a hoci sama uznala, že ešte potrebujú urcité vylepšenia (to sa týka napr. spôsobu upevnenia celej knižky dohromady), na prvý pokus sú fantastické! Naši krpci si ich dokonca radi vymieňajú, Timonovi sa páčia niektoré úlohy v Tobiho knižke a naopak.

chytanie-ryb

zvieratka

viazanie-snurok

finger-puppets

scvoknuta-stonozka

Keď ich moja šikovnica Veronika začne tvoriť a predávať vo veľkom, podám vám echo, zatiaľ ak by ste mali záujem nejakú vášmu malému zvedavcovi zadovážiť, siahnite na portál fler.cz alebo sashe.sk a zadajte heslo “quiet book”. Mne sa tu najviac páčili napríklad od Laika Handmade, Maryella a Effie. Ak sa skôr cítite na výrobu vlastnej knižky, ako zdroj inšpirácie odporúčam tento blog a pinterest. Pustiť sa môžete buď do šitej alebo na začiatok lepenej verzie, spracovanej ako jeden pevne zošitý kus alebo navlečené cez spony, kedy môžete jednotlivé strany obmieňať. Budem rada, ak sa mi so svojimi výrobkami pochválite, napríklad na FB!

One thought on “Kniha > Quiet book

  1. Spätné upozornenie: Deti na palube. - Navždy mama

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.