Timon > 9 mesiacov

Dnes oslávil Timon svoje trištvrťročie. Za posledný mesiac sa snaží prakticky o čokoľvek hneď postaviť a začína tlačiť veci pred sebou, pričom spraví aj 2-3 neisté krôčky. Vstávanie sa (vďaka Bohu!) posunulo na siedmu hodinu rannú, prespí celú noc, len výnimočne sa zobudí okolo 5:30 na mlieko. Cez deň sa definitívne rozhodol, že dvakrát po 2h mu to stačí a predĺžil si tým čas, ktorý môžeme spoločne tráviť podvečer. Nevyhla sa mu fáza separačnej úzkosti, čo je pre mňa úplná novinka, nakoľko Tobiho toto obdobie nejak vo svojom živote minulo. Každé moje zájdenie za roh, dvere či nebodaj do inej miestnosti sú teraz spojené so srdcervúcim plačom a nasledujúce tryskovým rozbehom nôh aj rúk s krikom “ma-ma-ma-ma-maaa”. Slzy ako hrachy opadnú akonáhle sa mu zjavím v zornom poli a zas je všetko tak ako má byť. Svoj žvatlajúci slovník rozšíril o výrazy “mamba, bamba, baba” a iné B,M variácie. Občasné rozčuľovanie sa naberá na decibeloch a pretavilo sa vo výskanie a pískanie keď je mladý pánko zlostný. Občas mi z toho normálne zaľahne v ušiach! Ale trénujem s ním trpezlivosť – začínajú ho baviť hry, kde sa musí viac sústrediť , tak verím, že aj jedovania sa bude postupne menej a menej. Iba žeby nie.IMG_2706

Stav zubov stále 2, ale intenzita slintania napovedá, že by sa mu mohli každú chvíľu prerezať ďaľšie. Ja ale tipujem, že si pekne počkajú až keď odídeme na dovolenku ;) Váha 8,5kg a 72cm.

TOP aktivity:

  • Objavovanie gravitácie. Hádzanie vecí na zem je veľmi obľúbenou činnosťou. Timi hádže ale veľmi pomaly – nahne sa cez stoličku/kočík držiac v ruke predmet určený ku gravitačnému pokusu a pomaly otvorí ruku až kým mu z nej vypadne. Sleduje pád, dopad a teší sa, keď môže túto svoju zručnosť opakovať a precvičovať dookola.
  • Vkladanie a vyberanie objektov z nádob. Toto je perfektná záležitosť, keď potrebujete napríklad upratať lego. Zamestnať dieťa tým, že mu podávate kocky, ktoré ono hádže do určenej nádoby je win-win situácia. Pravda, trvá to dlhšie ale zvyknete si.
  • Ihriská. Taký mladý a už im prišiel na chuť! Tobias sa teší, že má konečne sparing partnera na pieskovisko aj dvojhojdačku a Timon zas, že môže byť v pohybe, lebo to je jeho. Vyštartuje vždy za všetkým čo sa hýbe, hojdá, skáče a ukazuje si na to prštekom.IMG_2077
  • Deti. Donedávna si ich príliš nevšímal, myslím čo sa fyzického kontaktu týka. Posledné týždne sa snaží hladiť po vlasoch, dať pusu a inak prejaviť náklonnosť keď je mu niekto sympatický. Akurát je občas je až príliš hrrr a vrhá sa celou svojou váhou.
  • Čau, kamoš! Týmito slovami so záplavou pusiniek a objatí ho Tobi zdraví niekoľkokrát za deň, pravidelne po každom prebudení. Timon sa teší, výska, píska – tentokrát od radosti (no o nič menej hlasno). Je to taký ich malý rituál.

TOP knižka: Mláďatká

TOP pesnička: Pec nám spadla, sprevádzaná natešeným udieraním do bubna.

TOP jedlo: Ryžová kaša, jahody. Aj spolu aj zvlášť. A kukuričné chrumky – stálica to v jedálničku.

Takže asi toľko k dosiahnutiu deviatich mesiacov. Ozaj, akí dobrí ste zapisovači spomienok a míľnikov svojich detí? Píšete ich pravidelne, používate kartičky, denníky či knižky? Alebo zatiaľ nič podobné pre deti nemáte? Mojim chalanom zapisujeme dôležité udalosti do rovnakých knižiek, Tobiho sa ale v dvoch rokoch zaplnila a odvtedy mu ju tvorím sama do jednoduchého zošitu z Papelote. Ak náhodou niečo podobné hľadáte, mám pre vás tip – dnes čerstvo pokrstila jednu krásnu knihu Rosa Mitnik. Volá sa “To je moje” a je stavaná ako pamätníček pre dieťa od narodenia až po 1. triedu. Ilustrácií a grafickej podoby sa chopila výtvarníčka Jana Nachlingerová, ktorá jej dodala jemnosť a farebnosť umožnujúcu unisex využitie. Keby sme už nemali iné, hneď ich beriem aj pre seba – našťastie mám okolo seba niekoľko tehotných kamarátok, takže jednu z nich ňou plánujem obdarovať.

Zakúpiť ju môžete u Rosy cez blog, fler alebo v e-shope Hračkotéka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.