Program > Osviežujúce hry

Keď udrú do mesta prvé horúčavy, väčšina ľudí balí a vyráža schladiť sa k vode. Priamo v Prahe je dostatok kúpalísk, nádrží a možností kam sa ísť ovlažiť, ich súhrn môžete nájsť napríklad na tejto stránke.

Ja som si však minule uvedomila, že ísť sama s deťmi na kúpalisko či jazero, keď ani jedno ešte nevie samostatne plávať bude zložitá úloha. Čo teda s tým, ak sa nechceme upiecť či prežívať leto len s detským balkónovým bazénikom?

Medzi obľúbené miesta kam sa s deťmi vybrať sú ihriská s vodnými atrakciami. Keďže žijeme na Prahe 3, najviac ich poznám v našom širšom okolí, a tak sa s vami podelím o tipy na tie, ktoré sama navštevujem.

Medzi malé perly nášho susedstva patrí ihrisko v ulici Pod Kapličkou. Mnoho ľudí o ňom nevie, a pritom je jedným z najzelenších ihrísk aké široko-ďaleko poznám. Široká trávnatá plocha býva využívaná ako pikniková či opaľovacia a ak si zabudnete vziať proviant so sebou, malý stánok s občerstvením a nanukmi vám to snáď trošku vynahradí.

Najväčším hitom, a prečo o ňom píšem, je malý detský bazénik/brouzdaliště, denne napúšťaný čistou vodou tak akurát na čľapkanie aj pre malé bábätká. Deti sa tu okrem neho vyhrajú aj na pieskovisku, hojdačkách, šmýkľavke a iných klasických atrakciách. Samozrejmosťou je WC s prebaľovacím pultom, navyše pri bazéne sprcha.

Najlepšie sa sem dostanete zo zastávky Želivského (metro A). Odtiaľ prejdete pozdĺž múru Židovkého hřbitovu cca 300m a vľavo do ulice Pod Kapličkou.

Iný pľac s vodnými prvkami priamo na Prahe 3 mi nenapadá, akurát v Riegrových sadoch na detskom ihrisku je taká jedna preliezka, z ktorej strieka voda, deti ňou rady prebehujú a osviežujú sa.

Pod kaplickou

Kúsok ďalej je azda najznámejší vodný svet v relaxačno-športovom areáli Gutovka na Prahe 10 v Strašnicích. Jeho súčasťou sú rôzne stavidlá, vodné mlyny, korýtka, Archimédove šróby, atď. Deti voda fascinuje a o to je lepšie, že si tu môžu skúsiť hodinu fyziky na vlastnej koži. Okrem tejto časti je tu (nielen) pre deti lanová dráha, lezecká stena, niekoľko ihrísk, reštaurácia a aj inline dráha. Pekne spísané detailnejšie info aj s fotografiami nájdete napríklad na Beinom blogu.

IMG_2315

IMG_2316

Ďaľším miestom na Prahe 10, kde sa deti vo vode vybláznia je Malešický park, ktorý v roku 2013 prešiel kompletnou revitalizáciou. Centrálna časť parku je celá venovaná vode, podobne ako na Gutovke ho tvoria priehrady, mlyny, kaskády, šróby ale aj voda vytryskujúca z podlahy či vodný les, v ktorom na vás zaprší za predpokladu, že nájdete dobrovoľníkov na rozpumpovanie dažďa hojdačkou :)

Okrem vody sú tu lanové ihriská, dráha pre bicykle či odrážadlá, zvukové atrakcie ako zvonkohra či zvukové steny a rúry, hojdačky na pružinách pre malé deti ale aj ihrisko s pieskoviskom a preliezkami. V hornej časti nájdete aj WC, jedno i s prebaľovacím pultom a na viacerých miestach v parku sú umiestnené fontánky s pitnou vodou. Objavíte tu zákutia, kde stromy poskytujú dostatok tieňu a zároveň veľké zelené plochy volajúce k opaľovaniu či piknikom. Dostanete sa najlepšie autom (parking v uliciach Káranská alebo U krbu) alebo autobusmi číslo na zastávku Plaňanská. Vedie sem aj cyklotrasa č. A244/X24, vjazd cez ulicu U Krbu. Priamo v parku pri vode je malý kiosk s nanukmi.V pešej dostupnosti smerom od východného vchodu občerstvujúcu funkciu vynikajúco doplňujú Malešický mikropivovar alebo Malešická tvrz.

vodni-les-malesicky-park

Malesicky park1

Trošku z iného súdku, no stále nie na klasické kúpanie je tu detská časť v areáli Žluté Lázně na Prahe 4. Vstupné pre deti do 100 cm je všade zdarma,deti nad túto výšku a dospelí platia 50,- Kč. Samotný detský kútik je spoplatnený extra 30,- Kč/deň/osobu. Osviežiť sa tu môžete s malými deťmi v niekoľkých plytkých prepojených bazénoch, pre väčšie je tu jeden hlbší so šmýkľavkou a šľapacími loďkami.

Okrem neho sa zahrajú aj na ihrisku s drevenými preliezkami, hojdačkami a pieskoviskom. sú tu aj trávnaté plochy aj stromy zabezpečujúce tieň. Celý areál je bezbariérový. s WC, sprchami, v blízkosti detskej zóny aj s prebaľovacím pultom a opaľovacími krémami. K dispozícii máte trávnaté pláže, pre otužilejších aj kúpanie vo Vltave. Športoviská od výmyslu sveta cez beach volejbalové ihriská, petanque alebo ping pongové stoly a požičať si môžete aj šlapadlá, paddle boardy alebo kolieskové korčule na susednú cyklotrasu. Dostanete sa sem autom s parkovaním v areáli alebo MHD s tram zastávka Dvorce.

zlute lazne

Úplne na záver informácie z iných mestských častí, kam sme sa v minulosti tiež vybrali osviežiť. Pekne je na ihrisku s vodnými prvkami na Prahe 6 v Parku Max van der Stoela a aj na Prahe 8 v Thomayerových sadoch. A ak by ste mali záujem sa o vode dozvedieť čo najviac a stálo by vám to aj za výlet za Prahu, nevynechajte Vodní dům Hulice. My sem chystáme pri niektorej z ciest na Slovensko – pri zdĺhavej ceste v sparne po D1 to bude určite fajn prestávka.

Prajem príjemné osviežovanie a vodným hrátkám zdar!

One thought on “Program > Osviežujúce hry

  1. Spätné upozornenie: Program > ZOO Praha – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.