Na nožičky > Letné sandálky do vody

Odkedy sa začal Tobias stavať na vlastné a ja som sa dostala k rozhodovaniu o prvej vhodnej obuvi na jeho bucľaté nožičky, intuitívne som sa dostala k barefootu (z angl. bare foot = bosá noha). Možno ste sa aj vy stretli s radami od staršej generácie (hoci dobre mienenými) o zakúpení prvých topánok len čo sa prvýkrát postaví dieťa pri nábytku. Obvykle doplnené o odporúčania – nech sú vysoké a pevné v kotníku, s klenbou. Prišlo mi nelogické prečo v čase, keď dieťa len skúma terén a vlastné možnosti pohybu zvoliť tvrdé, nepoddajné botičky? Ozaj by sa mu v nich mohlo chodiť pohodlne? Naproti nim topánky, ktoré spĺňajú barefoot kritériá sú navrhnuté tak, aby sa v nich noha cítila a hlavne pohybovala rovnako ako naboso. Väčšina odborníkov vám dnes povie, že práve takáto chôdza je pre vývoj chodidla tá najlepšia, ideálne na rôzličnom (nerovnom) teréne. Jej voľbou teda napomáhame detskej nožičke k optimálnemu vývoju – svaly na nohách sa prirodzene posilnia a minimalizuje sa riziko rôznych vád nohy či celkového držania tela. Prirodzene, ponúka sa možnosť nechať dieťa čo najviac úplne na boso na rôznych povrchoch, no nie vždy a všade (a hlavne nie v mestách) to je možné – ochrana nohy je na prvom mieste.

Ako taká bosonohá topánočka vyzerá?

  • mala by mať čo najnižšiu hmotnosť – krásny príklad sú zimné topánky, kedy je pre malé deti už samotná chôdza v snehu ťažsia, načo im pridávať závažia na nohy v podobe neforemných a ťažkých snehúl?
  • má flexibilnú, mäkkú a tenkú podrážku – pre chodidlá je ideálne, ak môžu (aj cez podrážku) cítiť terén a boli tak prirodzene stimulované a namáhané
  • je bez podpätku – čiže päta je v rovine so špičkou, a tak je noha v prirodzenej polohe
  • poskytuje dostatok miesta v oblasti prstov (nie úzka špička) – obvykle sa najmä pri deťoch kladie dôraz na tzv. nadmerok, čiže aby bola dieťaťu dostatočne veľká na dĺžku. Už menej sa ale sleduje šírka, ktorá je pre prsty rovnako dôležitá.

Existuje veľa značiek barefootovej obuvi, pre lepší prehľad odporúčam napríklad FB skupinu Barefoot (nejen) pro děti, kde nájdete informácie prehľadne zhrnuté a môžete sa otvorene pýtať na prípadné nejasnosti. Sama kupujem aj topánky označené ako “kompromisné”, čo znamená, že nespĺňajú všetky BF parametre, ale stále sú napríklad dostatočne mäkké, flexibilné a široké. Značná nevýhoda barefootovej obuvi je jej pomerne vysoká cena oproti bežnej. Tiež fakt, že mnohé značky sa predávajú len online alebo ich v kamenných predajniach nemajú v dostatočných zásobách. Keď som hľadala tento rok pre Tobiasa letné sandále, prešla som si barefootové e-shopy, no ani jeden mi neposkytol, čo som potrebovala – športové sandále, ktoré by boli vhodné v prípade potreby aj do vody. Pretože sama športové topánky nevyhľadávam, najprv mi ani nenapadlo pozrieť sa aj na klasické značky. Moja voľba nakoniec padla na sandálky Nike Sunray Protect. 

Sú to na prvý pohľad bežné športové sandále s uzavretou pogumovanou špičkou. Po podrobnejšom preskúmaní som spokojná najmä s mäkkou vnútornou stielkou a rovnako mäkkou a tenkou gumenou podrážkou – namerala som 0,5 cm. Vrchná časť je z neoprénu, takže s ňou môže ísť dieťa bezpečne do vody, môžete ich aj oprať a topánky rýchlo uschnú. Utiahnuť sa dajú suchým zipsom cez nárt. Hoci som sa stretla s negatívnymi reakciami na vnútorné šitie a ním spôsobené otláčanie nožičky, za mňa túto informáciu potvrdiť neviem, pretože Tobiasovi sedia bez otlačenia. Bol s nimi na odrážadle aj vo vode, chodil v nich a behal celé dni bez najmenšieho problému.IMG_2186IMG_2200

Pri čísle 25 som namerala vnútornú dĺžku 15 cm a šírku 6 cm – podľa všetkého je teda vhodnejšia skôr pre užšiu alebo normálnu nohu. Na topánke je písaná dĺžka v centimetroch na 14cm, čo si ale myslím, že mali na mysli veľkost vhodnej nôžky, keďže je v skutočnosti dlhšia. Veľmi veľké plus dávam zvolenému materiálu – vďaka elasticite neoprénu je moje dieťa schopné si ich obuť aj vyzuť samo. A tie krásne farby! Predávajú sa v rôznych nádherných kombináciách od veľkosti EU 17 – 35, čiže od tých najmenších až po tínedžerov. IMG_2211IMG_2214
Ak by ste chceli viac informácií na tému barefoot, veľmi šikovný je môj obľúbený blog V pavučině. Nájdete tu aj tipy na vychádzky naboso spolu s mapou! Alebo praktické články k správnemu meraniu detskej nôžky. Čo sa týka nákupu topánok, vyskúšať a okukať rôzne značky si môžete v kamenných obchodoch v Prahe napríklad v Brána k dětem alebo v Naboso. V Bratislave navštívte Barefootovo. Ale môžete objednávať v e-shopoch, či už priamo u výrobcov/ konkrétnej značky alebo stránkach zameriavajúcich sa na barefootovú obuv v SR/ČR.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.