Hry a hračky > Ľudské telo u doktora

Posledné týždne si na nás zasadli nejaké bacily – akoby sa s premenlivým počasím zmenila aj rodinná imunita a posúvame si navzájom sem nádchu, tam angínu. Do toho klasické návštevy poradne s Timonom, ešte stále kontrolné odbery krvi s Tobiasom.

Možno je to náhoda, možno to ide s vekom, možno to majú naozaj na svedomí častejšie návštevy u lekárov, neviem. Ale je tomu niekoľko týždňov, čo sa Tobi začal zaujímať o svoje telo – prečo má občas štikútku alebo kde presne je to srdce? Keď sme vyšli von s odrážadlom po mojom tisícom vysvetľovaní, že bez helmy na hlave ho z bytu nepustím si mrmlal popod nos: “Musím mať helmu, aby som ochránil modzog..”. Tak som si vravela, keď už o to prejavuje záujem, je vhodná chvíľa pomôcť mu pochopiť fungovanie vlastného tela. Podarilo sa mi (cez mamu na Slovensku) v LIDLi zohnať toto puzzle ľudského tela. Má niekoľko vrstiev, od kostry cez cievy a orgány, svaly, kožu až po oblečeného chlapčeka. Viem, že predávali aj verziu s dievčatkom a podobné môžete kúpiť napríklad tu.

Najviac ho na ňom zaujala vrstva s orgánmi, pýta sa čo je ktorý a vie ich už aj celkom trafiť. Pamätá si, že v hlave máme mozog a aj že pľúca nám pomáhajú dýchať. Samotné skladanie každej vrstvy mu ide rýchlo, až na ruky, ktoré sa často pokúša dať ľavú na pravú a naopak. Je vhodné pre deti, pre ktoré už klasické detské puzzle nie je výzvou, pre začiatočníkov by  zas bolo priveľa podobných kúskov  zbytočne mätúce. IMG_0719 IMG_0905Ako som písala o návštevách lekárov, v poslednej dobe s tým u Tobiasa dosť bojujeme. Je pochopiteľné, že už malé bábätká mávajú z lekárov strach – neznáme prostredie, chytajú ich cudzie ruky a neraz im robia veci, čo im vôbec nemusia byť príjemné. Ale čím je dieťa staršie, tým viac si dokáže predstaviť, čo sa u doktora deje a to môže byť prínosom (viete mu už vysvetliť prečo a kam idete) ako aj strašiakom. 

Napriek tomu, že sa doma snažíme veľa vyriešiť sami prírodnými cestami, nie vždy to stačí. Navyše viem, že s doktormi sa deti v určitých bodoch života budú tak či tak stretávať.

Vezmime si už len také preventívne (nielen) zubárske prehliadky, ktoré by mali prebiehať dvakrát ročne. Tobi bol u zubára zatiaľ celkovo trikrát – prvý raz okolo roku, kedy naňho len hrozivo vyceril tie dva zuby, čo vtedy mal. Druhýkrát okolo 22.mesiacov – spočiatku odmietal vojsť do ordinácie, napokon som ho presvedčila aspoň na vyskúšanie si kresla, ale tým návšteva začala aj skončila. No a naposledy v 2,5 roku, čiže prednedávnom.

Úprimne som si myslela, že na túto prehliadku som Tobiasa pripravila dostatočne. Každý deň, ráno aj večer sme sa hrali – dobrý deň, otvor veľké ústa, taaak, poprezeráme zúbky. Neskôr som pridala aj malú baterku, lebo veď zubárske svetlo. Doma to prebiehalo pokojne, mojim laickým okom má zuby zdravé, čisté, takmer plný mliečny chrup s jednou päťkou prerezávajúcou sa a jednou zatiaľ chýbajúcou. Na prehliadke samotnej najprv Tobi krásne otvoril ústa dokorán, no hneď ako sa zaplo ostré svetlo, spustilo sa niečo aj v ňom, čo vyústilo v hysterický plač, nasledovaný vyľakaným plačom Timona, takže odchádzam z ordinácie s dvomi revúcimi deťmi a horko-ťažko prehliadnutým chrupom. Vraj mu chýba už len jedna vrchná päťka a všetky zuby má zdravé. Aha, tak to som fakt “nevedela”.

Posledne angína – povzbudiť k otvoreniu úst tak, aby sa mohol lekár pozrieť Tobimu na mandle sa rovnalo mission impossible. Prvýkrát s ním išiel manžel, nebudem to ani rozpitvávať, skrátka dávivý reflex bol prisilný. Kontrola o týždeň – Tobias celou silou zatína zuby do ( !kovového! ) nástroja na stlačenie jazyka, doktor: “Pusť to, veď si zlomíš zub!”. Tobi nevníma, červený, hysterický. Aspoň, že krpatý sa ako zázrakom tentokrát nezobudil. Pre mňa sú tieto chvíle veľmi rozporuplné – na jednu stranu chcem chrániť svoje dieťa a nechcem, aby muselo akokoľvek trpieť. Na druhú stranu viem, že lekár sa holt do toho krku pozrieť musí, aspoň trošičku. Premýšľam, dá sa toto nejak zlepšiť? Ako sa dá pripraviť malé dieťa na návštevu lekára, kde viete vopred, že mu nebude príjemne? Myslím, že v tomto veku nezaberá ešte ani motivácia, pretože v danú chvíľu u lekára dieťa nedokáže racionálne uvažovať a povedať si “To zvládnem, veď potom dostanem lízatko!”.

Najčerstvejším pomocníkom sa zatiaľ zdá byť lekársky kufrík, vďaka ktorému berie túto svoju rolu veľmi vážne a ponúka svoje služby širokému okoliu. Bohužiaľ, pacienti sa mu sami úplne nehrnú, tak to berie rad radom. Plyšáci, autá, ľudia. Timona zaujal len stetoskop – zistil, že je na ožužliavanie najlepší, asi preto, lebo mu pripomína tak obľúbené káble.

Kufrík samotný je plechový s drevenou rúčkou a obsahuje 13 vecí – lepšie to asi uvidíte na obrázku nižšie. Väčšina nájdených na internete je plastová, a tak som rada, že sme objavili tento, ktorý má drevené aspoň nástroje. Inak samozrejme, vojde sa doň aj veľa iných vecí, takže si môže malý pán doktor rozšíriť svoje uzdravovacie pomôcky o čo uzná za vhodné. kufrikTobi doktor 2No a na záver, keďže dotazov je každým dňom viac, vraveli sme si, že by bolo fajn mu poskytnúť aj nejaký erudovaný zdroj informácií a cez prvoaprílovú akciu u vydavateľstva Svojtka sme mu objednali knihy zo série Malý prieskumník. Jedna z nich má názov Moje úžasné telo, je napísaná a najmä nakreslená milo a pútavo. Okienkové knihy (a v tejto je ich vyše 50!) sú pri tejto téme veľmi vďačné, pomôžu dieťaťu (ale i dospelému) predstaviť si umiestnenie jednotlivých orgánov či pochopiť zložitejšie sústavy v tele. kniha ! kniha 2 kniha 3 kniha 4Ako prežívajú vaše deti vyšetrenia u lekárov? Budem rada, ak mi poradíte nejaké osvedčené metódy na ich lepšie (a bezplačové) zvládnutie :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.