Recept > Domáce arašidové maslo

Arašidové maslo je jedna z vecí, pri ktorých platí, že si ich buď obľúbite na prvé ochutnanie alebo ju nemožete ani cítiť. Alebo ho dokonca dokážete lyžičkou skonzumovať na litre, to už je ale vyšší level :) Špecificky pri deťoch sa jedná o veľmi diskutovanú potravinu, kvôli možnej silnej alergickej reakcii. Tobias ich ochutnal spolu s orechmi niekedy okolo prvého roku, našťastie na ne alergický nie je a dodnes mu veľmi chutia.

Ja ho beriem hlavne ako chutnú alternatívu na sladké raňajky k džemom či medu, na ozvláštnenie chuti v koláčoch, dávam ho do kaše ale pokojne aj pod šunku namiesto živočíšneho masla. Donedávna sme mali doma kupovaný, no keďže okrem arašidov obsahuje aj zbytočný cukor, stužené tuky a podobné “lahôdky”, tak som si vravela, že na tom zrejme nebude nič zložité vyrobiť si ho sama doma. Recept je triviálny – potrebujete len arašidy, ideálne lúpané, pražené a nesolené. Ak chcete 100% arašidové maslo, tak týmto zoznam ingrediencií začína aj končí. Ak obľubujete sladšiu verziu, pridajte napríklad med, agávový sirup, datle alebo kokosový cukor. No a už len mixér a poďho na to! Po zhruba 10 minútach sa dostanete k roztierateľnej konzistencii. Pre crunchy verziu, čiže s kúskami orechov, stačí zhruba v polovici mixovania zopár celých dosypať a domixovať. Teda pardón – hoci takmer všade ich nájdete pod orechmi (viď foto nižšie), sú to v skutočnosti strukoviny. Bohaté sú na minerály (draslík, mangán, horčík) a vitamíny (najmä vitamín E – antioxidant a pomáha napr. aj k znižovaniu krvného tlaku).

 img_0670

Takto vyzerajú arašidy zhruba po 3 minútach mixovania.img_0671-1Po cca šiestich minútach sa začnú arašidy odlepovať samé od strán mixéra a ako je možné vidieť na tejto fotke, začína sa meniť ich konzistencia na akúsi pastu. No a tu už je výsledok! Ak by ste mixovali a nie a nie sa k nej dopracovať, znamená to, že sú arašidy už vysušené a olej je nutné pridať – najlepší je samozrejme arašidový olej, ale môžete pridať napríklad aj kokosový.img_0674Tobimu najviac chutí v kombinácii s banánom – ako som zistila až dodatočne, je to vraj klasický americký recept a mnoho detí v USA máva práve takúto desiatu zbalenú do školy. img_0977

Dobrú chuť!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.