Kniha > V posteli s Tulletom

Hervé Tullet je francúzskym autorom detských knižiek, ktoré sú špecifické svojim spracovaním a štýlom. Sú interaktívne, a tým podporujú deti (ale pozor, aj dospelých!) v rozvoji predstavivosti a kreatívneho myslenia. Knihy, ktoré vám dnes predstavím, sa najviac hodia večer na “čítanie” pred spaním, no v tmavej miestnosti môžu fungovať v akúkoľvek dennú dobu. Vymyslieť z prázdnych (a predsa plných) strán napínavý príbeh je spoločnou úlohou a prinesie tak nový zážitok namiesto klasických rozprávok na dobrú noc.

THE GAME IN THE DARK

Keď prvýkrát chytíte túto knihu do ruky, možno budete podobne ako som bola ja zaskočení jej prázdnotou.  Ale večer, keď si s dieťaťom ľahnete do postele, pri zhasnutom svetle a s baterkou ju objavíte doslova v novom svetle – kreslená je totiž svietiacim atramentom. Hlavnou témou knihy je vesmír – objavíte tak planéty, rakety, hviezdy, Slnko, Mesiac…stačí nechať pracovať fantáziu. Každý večer môžete cestovať galaxiou a zakaždým s trochu iným príbehom. Môžete knihu najprv nabiť svetlom z lampy, Tobi ju ale najradšej “rozsvecuje”, čiže prechádza baterkou priamo po stránkach, čím sa jednotlivé objekty objavujú postupne. Pre dieťa je táto varianta zaujímavá aj tým, že sa naučí zachádzať s baterkou – napríklad ako nastaviť lúč tak, aby dopadal tam kam potrebuje. S baterkou je možné vymýšľať napínavý príbeh a pomaly pri rozprávaní odhaľovať jednotlivé postavy deja.

IMG_0700stullet1 tullet2

THE GAME OF LIGHT

Táto knižka funguje v podstate ako otočená tieňohra, kedy cez baterku alebo malú lampu svietite cez výrezy a obrázky sa objavujú na strope/stene tmavej izby. Môžete sa s nimi hrať, pohybovať, zväčšovať, zmenšovať a možno dokonca zistíte, že niektoré výseky pri rôznom nasvietení ukážu trochu iný obrázok. Text je zastúpený len krátkymi vetami, príbeh sa predsa odohráva priamo pred vami, na strope detskej izby. Farebné strany nabádajú k možnosti čítať si ju aj cez deň, pričom my sme ju niekoľkokrát využili aj na kreslenie – stačí podloziť stranu v knihe tvrdším papierom a prekresľovanie sa môže začať.

IMG_0703IMG_0704IMG_0715IMG_0716

Knihy môžete kúpiť cez amazon, v SR/ČR som našla prvú z nich tu a druhú tu. Určené sú síce deťom od troch rokov, ale pokojne ich ponúknite aj mladším čitateľom, ktorých môže zaujať skôr forma než obsah. Tobias ich dostal v lete pred druhými narodeninami a odvtedy sú medzi našimi top knihami. Timona zatiaľ viac zaujala svietiaca kniha, snaží sa obrázky chytiť a preskúmať dotykom. Predstaviť si ich viem aj ako darček pre malých objaviteľov – tieto dve ako set s nejakou peknou detskou baterkou. Pridať môžete ešte jednu – na podobnom princípe ako The game of light nájdete aj The game of Shadows. Tu je asi najväčší rozdiel, že sa naozaj jedná o tieňohru, má aj jednoduchý príbeh a nie je tak pekne farebná, ale celá čierna.

A s akou knihou najradšej líhajú do postele vaše deti?

2 thoughts on “Kniha > V posteli s Tulletom

  1. Spätné upozornenie: Tip > Vianočné darčeky (1 a 3 roky) | Deti na palube

  2. Spätné upozornenie: Prečítané leto > 5.týždeň – O tme / Planetárium – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.