Hry a hračky > Čo u nás teraz najviac letí II.

Vrátila som sa k článku z januára, v ktorom som sa venovala tomu ako s čím sa moje deti hrajú. Opäť som pri tom doma zaviedla pravidelné “schovávanie a znovuobjavovanie”. Snažím sa hračky a aktivity rotovať každé dva týždne, ale závisí aj na situácii – napríklad keď sme niekde odcestovaní na dlhšie než pár dní, na znovuobjavenie to stačí a po návrate sú všetky ako keby ich videli prvýkrát :)

Obe deti sú momentálne vo fáze, kedy sa dokážu zahrať na desiatky minút aj každé samo, ba dokonca aj spolu! Hoci tá spoločná hra je len o tom, že Tobi rozpráva a predvádza Timonovi nejakú ťažkú story, ten sa tvári, že počúva a neskôr sa mu snaží jednotlivé postavy hry odobrať a zjesť. Čo ich teda aktuálne najviac baví?

TOBIAS (2 roky)

V polovici februára sme sa presťahovali a Tobi tak získal novú veľkú detskú izbu. Kým predtým sa vo svojej izbičke veľkosti zápalkovej škatuľky sám nehrával (malá, na poschodí mezonetu, ale na spánok postačujúca), teraz v nej trávi času viac a využíva svoje súkromie. Doviezli sme preňho od babi s dedom jeho papierový domček, ktorý má veľmi rád. Maľuje naň, vyfarbuje zo všetkých strán, vnútro si skrášľuje nálepkami alebo pečiatkami. Občas si doň zalezie aj s knihou a číta si.

Ten čo máme som kúpila v Lidl, vlastne len na skúšku, či by ho idea vlastnej skrýše vôbec bavila. Keď sa časom zničí alebo už nezostane miesto na maľovanie (s tým zničením počítam skôr), mám v pláne sa pustiť do nejakého svojpomocne z kartónových krabíc. Inšpiráciu čerpám z pinterestu,zatiaľ sa mi najviac páči takýto do detailu prepracovaný domček alebo potom tento skladací. Ak vám k výrobe chýba potrebná zručnosť či čas, zakúpiť sa dajú rôzne -napríklad takýto čistý biely bez motívu vyzývajúci k tvorbe či podobný krásny kartónový domček NEST. Ale aj s motívmi, prípadne je tu takáto cool raketa alebo iglú! Tradične štýlový a minimalistický domček je “k mání” aj v ookidoo.

Do popredia sa po dlhšej dobe dostalo pexeso, doteraz mal Tobi obľúbené toto s krtkom. Vďaka tomu, že je drevené, ľahko ho otočí aj menšie dieťa, obrázky sú jednoduché a ľahko zapamätateľné. Pre začiatočníkov je ale lepšie vybrať menej párov, od každého zvieratka po jednom – dvaja veľmi podobní krtkovia, každý s iným predmetom v ruke sa pri hľadaní celkom mýlia. Objavili sme pexesá v detských časopisoch – naposledy jedno s písmenami a druhé s číslami – takže takmer každý deň hráme obe. A aby bola mánia dokonalá, dostal ako darček od kamarátov (určite majú vyvinutý 6. zmysel na darčeky :)) ešte pexeso z IKEA, ktoré má krásne obrázky a praktické balenie.

Hitom je uňho aj slovná hra “Hádaj na aké zviera myslím?”. Hráme sa ju s Tobim najčastejšie v čakárni lekárov, na pošte, v reštaurácii alebo všade, kde nie je čo pozorovať/ počítať/ čítať a chceme si krátiť čas. Tobiasovo hádanie spočíva zatiaľ len v otázkach “Je to pes?”, “Je to mačka?”, takže po vymenovaní polovice ZOO sa k nejakému zvieraťu vždy prepracuje. No viac ho baví, keď myslí na zviera on, vtedy vidím, že naozaj premýšľa koľko nôh to má, kde dané zviera žije a odpovedá podľa skutočnosti. Navyše keď uhádnem, berie to aj ako svoju výhru a veľmi sa z toho teší.

TIMON (5 mesiacov)

Vo februári sa začalo pre Timiho objavovanie sveta naokolo v súvislosti s jeho rozpínaním sa v priestore. Po pretáčaní z chrbta na bruško a naspäť sa začal rozťahovať aj do strán a najskôr tzv. pivotovaním sa dopohyboval všade kam potreboval. Na dovolenke sa už postavil na všetky štyri a teraz sa pohybuje aj odstrkovaním dopredu a dozadu. Dostane sa tak aj k Tobiho hračkám, nechala som teda doma na spodných policiach len tie, ktorými si nemôže nijak ublížiť. Akurát musím pretriediť knihy, aby mal v dosahu len tie s tvrdými stranami, pretože krčiť papier je jeho veľká záľuba.

Vo všeobecnosti uňho vedú všetky veci z domácnosti, čo vydávajú pri skúmaní zvuk – papiere, sáčky, obaly, alobal, bublinková fólia, plastové kelímky. Ešte si ich sám nájsť nevie, tak mu sem-tam mu nejakú z týchto vecí a materiálov dávam pod ruky. Podobne prejavil záujem aj o hračky s takýmito “funkciami” – má plyšové leporelo s rôznymi materiálmi a aj hracia deka s hrazdou obsahuje také šušťavo-pískacie-jemno-drsné elementy.

Najobľúbenejšou aktivitkou tohoto mesiaca je ale jednoduchá hra so šatkou – my máme doma takúto DIY verziu – v tube s vrchnákom som spravila dieru a do nej vložila tenkú šatku. Cíp som nechala trčať, čo krpca veľmi láka a tak sa opakovane snaží šatku vytiahnuť. Super vec na sústredenie (pre nášho malého cholerika veľmi dôležité, učí sa nestrácať nervy pri každom neúspešnom pokuse :)), aj na jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka-ústa. Niekde na internete som videla upgrade – šatka schovaná v lopte Oball (kúpite snáď v každom hračkárstve alebo aj v DM), kedy cieľom je vytiahnuť šatku cez dierky. To musím ešte vyskúšať – zatiaľ loptou len Tobi prevlieka a vyvlieka túto drevenú húsenicu – na to, že sa tam zmestí prišiel sám a odvtedy sa hrá, že je to jablko v ktorom býva.

Do tretice tip pre “ceduľkáčov” :) Kým náš prvorodený všetky úspešne ignoroval, jeho mladší brat je ceduľkový nadšenec – sú tou najlepšou časťou hračky! Keď som túto jeho vášeň objavila, spomenula som si na takúto vychytávku na kočík. Tá naša cestovala až z ďalekého Švédska (ďakujeme N&D&M) a podľa mňa je šikovnejšia v nasadzovaní než tá z linku- je totiž z elastického materiálu, a tak sa hodí takmer na každé madlo. Timi sa zabaví naťahovaním, chytaním a keď nájde ceduľku na hračke či oblečení (napr. čiapke) tak aj žužľaním.

One thought on “Hry a hračky > Čo u nás teraz najviac letí II.

  1. Spätné upozornenie: Narodeniny > Tipy na darčeky pre 3 a 5-ročných – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.