Montessori > Domáce múkohrátky

Dnes tu mám jeden rýchly tip na hru/tvorenie doma, v súvislosti s videami zo včera. Keď je vonku škaredé počasie, prípadne už dlho “řádí” choroba, väčšinu detí po pár dňoch omrzia klasiky ako kreslenie, maľovanie, vymaľovávanie alebo plastelína. Netreba robiť paniku – je správna chvíľa využiť čo domácnosť (a hlavne kuchyňa) ponúka. Ingrediencií je v nej neúrekom, my sme použili už hádam všetko – od kávy, cez strukoviny, cestoviny, ryžu až po najjednoduchšie – čiže napríklad takú múku. To je vám super vec, za pár korún z nej môžete spraviť napríklad také mini domáce pieskovisko. Recept je: hladká múka + olej, ideálne detský. Pomer odhadnete prilevaním oleja do múky, až pokým konzistencia nie je podľa vašich predstáv. Potom stačí už len pridať formičky na piesok či na pečenie. Alebo do piesku môžete schovať zvieratká a hľadať ich, vyhrabávať, zahrabávať. Upozornenie vopred – je z toho dosť neporiadku, ktorý sa dá ale zredukovať pridaním plachty či igelitovej podložky pod improvizované pieskovisko. Odporúčam následne kompletné umytie dieťaťa, piesok je olejom mastný, tak aby nezostalo po pieskovisku doma klzisko.

IMG_7668IMG_7671Po nasypaní na plech môže slúžiť na voľné kreslenie či písanie písmen a čísiel poďla predlohy. Ako som sa včera presvedčila, radi si takto “zašpinia ruky” aj tie bábätká, pre ktoré je poloha na brušku už pohodlná. Po pridaní hračiek (u nás hlavne áut rôzneho druhu) sa plech s múkou premení na stavebný priestor ako stvorený na nakladanie/vykladanie/presýpanie/bágrovanie…

IMG_9389 IMG_9403Využívame aj iné suroviny – tu sme napríklad začali s vytlačenou predlohou vláčika z jednej z mojich obľúbených a veľmi inšpiratívnych stránok Testováno na dětech. Tobias si ju najprv po svojom vyfarbil a následne po štipkách sypal do každého vagónu náklad – pšeno, šošovicu, mak. Skončilo to, ako inak, pomiešaním všetkého dohromady – ale pokiaľ nanesiete na vagóny lepidlo, budete mať trvácnejší výtvor než my. Teraz to však nevadilo, aspoň mala celá masa po zmiešaní s múkou inú štruktúru aj farbu, teda bola zaujímavejšia k preskúmaniu.

IMG_9379 IMG_9384Okrem už vyššie uvedeného Testováno na dětech rada používam ako zdroj inšpirácie ďaľšie stránky, všetky sú nadupané receptmi, nápadmi a návodmi na aktivity s deťmi doma alebo vonku.

http://www.pomocucitelum.cz/katalog-ucebnich-materialu/vytvarna-vychova.html – dajú sa stiahnuť ukážky z e-bookov, celé sú k dispozícii k zakúpeniu.

http://rastiemesmontessori.blogspot.se/

http://zlesa.blogspot.sk/

http://www.neposednenoznice.sk/

http://www.mamashappyhive.com/

http://www.learnplayimagine.com/

http://www.funathomewithkids.com/ – to najlepšie na koniec, táto stránka je TOP! Akože home-made flourescentná plastelína? To raz musím spraviť!!!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.