V kuchyni > Malý veľký kuchtík

Často sa stretávam s tým, že predstava malého dieťaťa ako pomocníka v kuchyni je pre rodičov strašidelná vec porovnateľná s výbuchom tlakového hrnca. Pritom tam každý, a hlavne mamy na materskej, trávia pomernú čas dňa.

Neviem ako vy, ale pre mňa je vždy jednoduchšie mať dieťa pri sebe, než pri varení alebo servírovaní jedla periférne sledovať čo sa deje v obývačke či nebodaj hľadať kam sa v byte zatúlalo. Preto odkedy vedel Tobias samostatne loziť a priliezol (celkom nečakane, však) aj do kuchyne, s prirodzenou zvedavosťou sa zoznamoval postupne s celým obsahom kuchynskej linky. Cez hrnce, panvice, formy a formičky, varešky až pokým sa vyškriabal na stoličku a objavil príbory, škrabky, strúhadlá a hlavne suroviny. Nebezpečné veci (sklo, ostré predmety) sme premiestnili na vyššie police a narába s nimi dodnes len pri nás. Aj vďaka tomu je možno varenie jednou z jeho obľúbených aktivít – rád mieša, šúpe, krája (príborovým alebo šalátovým nožom), natiera, mixuje, varí, nalieva, prelieva, podáva ingrediencie, atď.

A pritom som mohla použiť niektorý z argumentov, prečo by to robiť nemal. Ublíži si. Narobí len kopec neporiadku. Samotné varenie či pečenie trvá trojnásobne dlho. A vôbec, je ešte malý, nemá mi s čím pomôcť.

Tobi mieša vodu s múkou (10 mes.)

Prekvapenie – takmer všetko je to pravda! Áno, v kuchyni sa nachádza veľa ostrých nástrojov, rozbitných pohárov, misiek,aj mixér či horúca platňa sporáku. Ale je tu predsa okrem dieťaťa aj dospelý, či nie? (Jáj viem, všetci by sme radi, aby dvojročné dieťa samo vstalo, pripravilo a prinieslo nám cez víkend raňajky do postele, to je jasné!;)) 

Kameňom úrazu je ale prostý fakt, že predstava dospelého o priebehu činností v kuchyni sa (veľmi často, a najmä v začiatkoch) nezlučuje s predstavou dieťaťa. Podľa mňa je ale škoda deti do kuchyne nevpustiť, pretože už loziace bábätko zaujíma, čo sa to pečie v rúre, zvedavo vyťahuje hrnce a pokrievky a skúma na čo ich používajú dospelí a chce ich napodobniť.

Čím je dieťa väčšie, tým viac má prirodzenú potrebu sa zapojiť do chodu domácnosti. Práca v kuchyni, či už pri príprave jedla alebo priamo varení/pečení je skvelým nástrojom na zdokonaľovanie sa v jemnej motorike rutinným opakovaním bežných kuchynských úkonov, cibrenie chuti aj vôní, neskôr aj na precvičovanie matematiky. A ak ho k tejto práci pustíte, naozaj si ju osvojí a časom budete mať menej neporiadku a aj čas prípravy sa výrazne skráti.

Timi sa už teraz rád prizerá dianiu v kuchyni

Samozrejme, s dieťaťom v kuchyni nič neprebieha rovnako rýchlo a hladko ako keď si to človek robí sám a po svojom. Moja ratolesť má často pocit, že miešať treba silnejšie a rýchlejšie než si myslím ja. Inokedy zas vidí, že už máme príliš veľa použitého riadu v umývadle, tak sa pustí do upratovania, pustí si vodu a…no, tak dobre, umyjeme rovno aj podlahu. Pri každom kroku sa však učíme jeden od druhého. Ja sa učím predvídavosti, ešte väčšej organizovanosti a úplne najväčšej trpezlivosti. Tobi sa učí okrem zjavných vecí (spomenutých v úvode) aj tímovej spolupráci, jemnosti (rozbíjanie vajíčok a ich delenie končí veľakrát rozdrveným vajcom v ruke) či sledovaniu hodín (Kde je ručička keď sme dali koláč piecť do rúry a kde má byť keď ho pôjdeme vytiahnuť?).

Zopár mojich tipov pre zjednodušenie práce s malými kuchtíkmi, keď už sa teda na tento krok odhodláte:

NO STRESS. V preklade, varím s dieťaťom len v momente, keď mám na to čas, rozpoloženie, energiu. Vtedy nehrozí rozčuľovanie sa nad každou smietkou, pri pomiešaní nesprávnych surovín alebo čakaní na veeeeľmi pomaléééé oplachovanie ryže. Vo chvíli, kedy potrebujem pripraviť niečo za 10 minút a viem, že si skrátka nemôžem dovoliť stráviť v nej z akéhokoľvek dôvodu dlhší čas ale už vidím, že Tobias siaha po zástere, zastavujem ho hneď v úvode. Vysvetlím situáciu, ale dohodneme sa vždy na niečom, čo spolu pripravíme najbližšie. A že na to zatiaľ nikdy nezabudol a našej dohody sa patrične dožadoval, tým si môžete byť istí.

Pevná stolička/stolček. Pre bezpečné státie v úrovni kuchynskej linky a možnosť vidieť vám pod ruky. Niektorým deckám úplne stačí pevná stolička, my máme tzv. učiacu vežu. Je to vlastne stolček s pridanou vrchnou časťou, do ktorej si dieťa vlezie a okolo seba má zábradlie/ochranu pred spadnutím. Existujú originálne (pomerne drahé) kusy alebo DIY možnosti. Takéto pomocné stoličky sú vhodné najmä pre decká, u ktorých hrozí, že sa ponoria do úkonu tak hlboko, že si neuvedomia riziko pádu, posunú sa nohou vedľa a skončia na zemi. Najmenším, kým ešte sami pevne nestoja, ale už aspoň pevne sedia pokojne dajte misku na zem alebo menší detský stolík.


Zástera/staré oblečenie. Pre dieťa, ale ak sa obávate extrémneho neporiadku, pokojne aj pre vás. Lepkavé cesto sa z obľúbených šiat ťažko zmýva a deti milujú mať rituál, ktorým sa začína. Ideme variť? Obliekam zásteru.

Predvídavosť. Premyslite si dopredu recept, postup, ale aj to, ku ktorej úlohe dieťa chcete pustiť. Začať sa dá s najjednoduchším – sypanie/presýpanie/miešanie (najlepšie vlastnými rúčkami). Samozrejmosťou je prvé razy ukázať, potom asistovať a až po osvojení si danej činnosti nechať dieťatko realizovať sa samotné. Okamihy, kedy niektorý úkon musí robiť dospelý, využívam na vyzvanie k uprataniu, vyhodeniu odpadkov, ich separáciu, atď. Je fajn vedieť dieťa v danú chvíľu zamestnať.

Cesta je cieľ. Malé dieťa v kuchyni nepremýšľa nad výsledným produktom.  Ak už aj vie, čo znamená “robíme koláč”, nevie presne určiť, v ktorom okamihu je už všetko hotovo a koláč sa ide piecť do rúry. Preto je preň dôležitý každý jeden úkon, ktorý práve prebieha a je celkom možné, že ho zabaví natoľko, že už ho ďaľší v poradí zaujímať nebude. Nevadí, nenúťte ho dokončiť prácu s vami. Mne sa ale osvedčilo naučiť Tobiasa pred ukončením si po sebe aspoň poupratovať. Môže ísť pritom o jednoduché utretie pracovnej dosky, všetko sa počíta.

Mami, som mokvý!

Ako pri všetkom s deťmi, aj tu platí, nepodceňovať. Deti zvládnu viac ako si myslíme, len ich treba nechať skúšať a učiť sa na vlastných chybách. Ak sú už vaše deti skúsenými pomocníkmi v kuchyni, máte nejaké ďaľšie tipy na uľahčenie práce?

TIP! Od Vianoc máme v kuchyni ešte jedného pomocníka – volajú ho MioMat. Pripraviť sa s ním dajú rastlinné mlieka, raw pochúťky, kaše, krémové polievky aj smoothie.

One thought on “V kuchyni > Malý veľký kuchtík

  1. Spätné upozornenie: Kniha > Dobrodružstvo v kuchyni – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.