Hry a hračky > Čo u nás teraz najviac letí

Každý rok po Vianociach do domácností s deťmi pribudne X nových hračiek a zábaviek. Niektoré z nich sa uchytia hneď a iné čakajú trošku dlhšie, kým sa na ne dostane rad. Premýšľala som, ktoré sú u nás teraz najviac “in”, a teda ktoré by sa mohli stať tipom na darčeky aj pre niekoho iného. Lebo veď behom roka prídu narodeniny, meniny a onedlho aj ďaľšie Vianoce ;) 

TOBIAS (2 roky)

Jednou z ešte tesne predvianočných, je sú ozubené kolečká. Nedajte sa odradiť vekovým odporúčaním, ak vaše dieťa už prešla fáza “všetkočonájdemsidávamdopusy”, vyhrá sa s ňou aj mladší než 4 ročný zvedavec. Keďže obsahuje malé časti, tak samozrejme radšej v spolupráci s dospelým.

Tobi si vie poskladať podložku, trénuje jemnú motoriku pri napichovaní koliesok a hríbikov, ale poskladať sústavu ozubených kolies tak, aby fungovala, chce ešte trochu cviku a trpezlivosti. Hra je dobrá aj na vysvetlenie základných princípov fyziky/mechaniky, rozvoj priestorovej predstavivosti, logického myslenia a kreativity. U nás zaujala aj štvormesačného krpca.

Veľmi dlho sme hľadali detský kávovar, ktorý by ladil ku kuchynke od Bino. Mal byť drevený, pákový a aby čo najviac pripomínal ten náš, pre dospelých. Tobi totiž rád pri príprave kávy pomáha, ovláda všetky tlačítka, vie čo je temper a pokojne by mohol v nejakej kaviarni zaskočiť za baristu. Náhoda chcela, že sme objavili tohoto krásavca od Le Toy Van a spotreba kávy v ňom sa u môže počítať na desiatky šálok denne. Kuchynka robí radosť tiež každý deň, ale zatiaľ Tobias preferuje praktickú prácu v ozajstnej kuchyni, s hmatateľnými surovinami a ochutnateľným výsledkom.

Posledným tipom pre deti od cca 1,5 roku je plastelína akéhokoľvek druhu – nám Ježiško nadelil Play-Doh sadu s miešačkou a 2kg kelímkov rôznych farieb k tomu. Pridaním jednej súčiastky sa auto zmení na cestný válec a poďho rovnať plastelínový asfalt! A aby sa malo dieťa s čím hrať u babky s dedkom, ešte jeden set s krájacím náčiním, valčekom na cesto a rôznymi formičkami v tvare zvieratiek. My ju používame aj na tvarovanie písmenok a číslic podľa predlohy. Nevýhodou tejto plastelíny je, že pokiaľ sa ponechá trochu dlhšie na vzduchu, stvrdne a už sa nedá použiť. Na druhú stranu výhodou môže byť to, že ju deti nemajú tendenciu jesť vo veľkom, pretože vonia síce príjemne, ale má príšerne slanú chuť.

TIMON (4 mesiace)

Timi si donedávna ešte hračky príliš nevšímal, hoci už zopár obľúbených na pozorovanie mal, ako napríklad hrkálku so žirafou Sophie alebo svoju pirátsku chobotnicu. Celkom dlho mu na pozorovanie vydržal montessori Munari mobile aj mnou vyrobený origami mobile so žeriavmi, ktorý má stále zavesený nad prebaľovacím pultom. (Ak by vás táto téma zaujímala, viac nájdete napríklad tu Montessori Infant Mobiles) Potom objavil svoje ruky a nič viac nepotreboval. Až posledné dva-tri týždne začal podávané hračky chytať, prechytávať a najmä ožužliavať. Je to prirodzené, bábätká v tomto veku pusou preskúmavajú všetko, pretože ich len tak dokážu objaviť a “ohmatať” textúry a teploty rôznych predmetov.

Na túto činnosť nie sú ale najlepšie hračky k tomu určené (špecificky také kúsatká), ale všetky ostatné veci z domácnosti. Kefa na vlásky. Chlpatá deka. Látková plienka. Drevená varecha. Tobi to už stihol vypozorovať, a tak keď vidí, že si Timi dáva ruky do pusy, chytro mu prinesie inú (ne)vhodnú dobrotu na obhrýzanie. Najčastejšie vyberie nejaké Duplo zvieratko. Ale teda čo sa zatiaľ z “hračiek” uchytilo:

Jednoduchá nafukovacia lopta, my máme z DM. Dá sa s ňou robiť kopec vecí –  bábo ju môže skúsiť chytať či udierať, pokúšať sa ju udržať rukami aj nohami zároveň a môžete ho na nej aj pohojdať na brušku. Keď ju Timonovi zavesím na šnúrku nad priestor, kde cez deň leží, skúša do nej kopať a rozosmieva ho ako sa hojdá na všetky strany. A samozrejme, prevažujú pokusy o zjedenie či preskúmanie ústami, ono ale ten klzký guľatý povrch príliš dobre nespolupracuje. Cením si, že hoci ho to vie poriadne vytočiť, nevzdáva sa.

Veľmi obľúbený je aj na prvý pohľad obyčajný drevený krúžok, či už samostatne alebo zavesený na šnúrke s gumičkou. Ten na šnúrke býva typicky medzi poslednými montessori mobiles. Timi doň najprv skúšal len udierať a pozorovať pohyb, nekôr chytiť aspoň jedným prštekom. Dnes ho cielene vezme do ruky a pritiahne si k puse, a už sa o to snaží aj z polohy na bruchu. Máme jeden čistý a jeden s háčkovaním, oba sú v kurze. Ja som ich zohnala cez Montessori Mimi.

No a jednoznačným favoritom najmä pri zaspávaní je hebká hudobná mačka od Moulin Roty. Hrá príjemnú melódiu, Timi jej rád ožužliava tvár a pri tom sladko zaspinká. Tobias mu ju v nepozorovaných chvíľach kradne z postieľky, hladí ju a dáva jej pusinky – ale zatiaľ mu ju aj vždy vrátil sám naspäť.

Až teraz mi napadlo, že som nespomenula žiadne knižky, no keďže ich s deťmi čítame niekoľko denne, vyšlo by to snáď aj na samostatný post. Tak niekedy nabudúce.

A ktoré hračky od Ježiška majú najväčší úspech u vašich detí?

One thought on “Hry a hračky > Čo u nás teraz najviac letí

  1. Spätné upozornenie: Narodeniny > Tipy na darčeky pre 3 a 5-ročných – Deti na palube

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.